BiznesINFO.pl Technologie OpenAI chwali zdolności chata GPT-5. ”Będzie jak doktor nauk”
fot. UN Geneva

OpenAI chwali zdolności chata GPT-5. ”Będzie jak doktor nauk”

21 czerwca 2024
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Autorzy ChatGPT zapowiadają rewolucję w rozwoju swojej sztucznej inteligencji. Jeśli ich przechwałki okażą się zgodne z rzeczywistością, może się okazać, że najnowszy model – GPT-5 będzie prezentował poziom doktora nauk. Przynajmniej… pod pewnymi względami.

Rozwój SI jak etapy edukacji człowieka

ChatGPT rewolucjonizuje sposób korzystania z internetu. Jego twórcy z OpenAI nie zamierzają jednak osiadać na laurach i już pracują nad kolejnymi wersjami swojej SI . Firma porównuje etapy rozwoju swojego produktu z etapami nauki w szkole. O ile GPT-3 miał być uczniem podstawówki, a GPT-4 licealistą, GPT-5 ma być na poziomie doktora nauk. Przynajmniej w pewnym stopniu. Takiego porównania użyła dyrektorka ds. technologii w OpenAi Mira Murati podczas dyskusji zorganizowanej przez uczelnię Thayer School of Engineering w Dartmouth.

Kolejna awaria i kompromitacja TVP Sport. Kibice nie mogli oglądać meczu

Trzeba uzbroić się w cierpliwość

Premiery najnowszej wersji GPT możemy spodziewać się najwcześniej za kilkanaście miesięcy. Dopiero wtedy będzie można samodzielnie określić, czy potencjał GPT-5 rzeczywiście będzie tak przłomowy w stosunku do poprzedników. Warto jednak zaznaczyć, że według Miry Murati zastosowane porównanie i zestawienie nadchodzącej edycji AI z osobą po doktoracie nie oznacza, że GPT-5 będzie ”wiedział” tyle co specjalista, który obronił doktorat. Kobieta miała raczej na myśli to, że w pewnych szczególnych procesach będzie miał takie same jak on możliwości.

GPT-4o

Zanim światło dzienne ujrzy GPT-5, najbardziej zaawansowanym modelem proponowanym przez OpenAi pozostanie GPT-4o (z łac. omni – wszystko). Choć za pełen dostęp do GPT-4o trzeba płacić, OpenAI zapowiedział, że stopniowo będzie otwierał dostęp do niego również użytkownikom darmowego planu.

Nowy sposób oszustów na WhatsApp. Eksperci ostrzegają
Czy ładowarka podpięta stale do gniazdka jest droga? Sprawdzamy co pobiera najwięcej prądu
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat