BiznesINFO.pl Finanse Ostatni dzwonek na dopłatę do prądu. Uwaga, wnioskować mogą tylko nieliczni
Fot. Congerdesign, Pixabay

Ostatni dzwonek na dopłatę do prądu. Uwaga, wnioskować mogą tylko nieliczni

9 stycznia 2025
Autor tekstu: Julia Czwórnóg

Jeszcze przez cały styczeń można składać wnioski o wypłatę dodatku do prądu za 2024 roku. Na dopłatę załapią się tylko nieliczni i co ważne, trzeba spełniać określone warunki. Kto może wnioskować i ile czasu musi czekać na dodatek?

Ile wynosi dodatkowa dopłata do prądu?

Do końca stycznia można wnioskować o dodatkową opłatę do prądu. Dodatek wynosi wynosi 100 zł miesięcznie i może obejmować koszty poniesione od 1 lipca 2024 roku. O dopłatę można wnioskować za maksymalnie 6 miesięcy (600 zł), jednak nie mniej niż 3 miesiące (300 zł).

Skorzystają na tym tylko nieliczni, którzy spełniają ściśle określone warunki. Do kogo kierowana jest dopłata?

Nawet 15 tys. euro kary. Polacy muszą mieć się na baczności, znana linia lotnicza nie odpuści
Tłumy ruszą do Biedronki. Tylko w ten jeden dzień taki hit, ekspresy do kawy za bezcen

Dodatek do prądu dla niektórych Polaków

Z dodatku mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnościami, które w domu korzystają z urządzeń medycznych. Dopłata przysługuje z tytułu programu "Aktywny samorząd" w ramach którego PFRON wypłaca nawet 600 zł dodatku. Program stworzono z myślą o osobach, które na co dzień funkcjonują z respiratorem czy koncentratorem tlenu, co wiąże się z wyższymi rachunkami za prąd.

Dopłata do prądu przysługuje wyłącznie osobom, które korzystają z takiego sprzętu ramach długoterminowej opieki domowej i może być wypłacony osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Jak złożyć taki wniosek? Warto wiedzieć, że na wypłaty będzie trzeba długo czekać.

Zobacz też: Protestujący zablokują Warszawę. Wiemy, dlaczego i gdzie zgromadzi się 5 tys. manifestantów

Jak złożyć wniosek o dopłatę do prądu?

Wnioski o dodatek do prądu są rejestrowane za pośrednictwem SOW, czyli Systemu Obsługi Wsparcia. Należy podać tam numer PESEL oraz wskazać rachunek bankowy, na który mają zostać wypłacone pieniądze. Trzeba również złożyć kilka oświadczeń.

Co więcej, nie ma konieczności bycia bezpośrednim płatnikiem rachunku za energię elektryczną. Korzystanie ze specjalistycznego sprzętu, czyli respiratora lub koncentratora tlenu jest najważniejszym dowodem na ponoszenie kosztów. Wnioski można składać także stacjonarnie, w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie.

Na wypłaty trzeba będzie poczekać. Portalsamorzadowy.pl przekazał, że jeszcze do końca marca bieżącego roku samorządy mogą dysponować tylko środkami od PFRON, na wypłatę dodatków za 2024 rok. Płatności za wnioski złożone w styczniu realizowane będą według optymistycznego scenariusza w II kwartale 2025, natomiast może być to nawet w III kwartale.

Padła wielka wygrana w Lotto. Zwycięzca będzie otrzymywał nagrodę co miesiąc przez 20 lat
ZUS ogłosił nowe zasady. Jeśli prowadzisz firmę, musisz to wiedzieć
Obserwuj nas w
autor
Julia Czwórnóg

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, obecnie studentka Produkcji Medialnej. Zawsze na bieżąco z nowinkami technologicznymi, prywatnie wielbicielka sportu, w szczególności tenisa i siatkówki. Kiedy nie piszę, oglądam mecze i filmy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat