BiznesINFO.pl Technologie Ostrzegają Polaków przed ich odkurzaczami. Naukowcy: "Mogą stać się zombie"
fot. Photo by PlanetCare/ Unsplash

Ostrzegają Polaków przed ich odkurzaczami. Naukowcy: "Mogą stać się zombie"

14 października 2024
Autor tekstu: Sebastian Mikiel

Czy Twój inteligentny odkurzacz stanowi zagrożenie? Coraz więcej Polaków korzysta z urządzeń typu IoT, ale niewielu zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie mogą one stwarzać. Nawet nasz codzienny, inteligentny odkurzacz może stać się narzędziem… “zombie”.

IOT – wygoda czy (i) niebezpieczeństwo?

Coraz więcej polskich domów wypełniają nowoczesne urządzenia, które ułatwiają codzienne życie. Samobieżne odkurzacze, inteligentne żarówki, lodówki zamawiające brakujące produkty – to tylko niektóre przykłady sprzętu należącego do tzw. Internetu Rzeczy (IoT - eng. internet of things) . Choć technologia zyskuje na popularności, eksperci ostrzegają, że może wiązać się z poważnym zagrożeniem . Każde podłączone do sieci urządzenie może zostać zhakowane i wykorzystane do cyberataków. Takie sprzęty mogą stać się tzw. „ botami zombie ” - przestrzegają naukowcy z NASK - które hakerzy wykorzystują do działań przestępczych. A w przypadku naszego domu - do istotnego naruszenia budżetu.

Zobacz też: Stadiony opustoszeją. Polacy mają powód, żeby je omijać

Stadiony opustoszeją. Polacy mają powód, żeby je omijać
Strefy wolne od najmu. Są pierwsze szczegóły rządowego pomysłu, jest też kłopot

Urządzenia IoT – Twój odkurzacz może okazać się wrogiem

Dzięki technologii Internetu Rzeczy (IoT) wszystkie połączone ze sobą elementy wyposażenia potrafią się ze sobą komunikować, a ich głównym zadaniem jest ułatwienie nam życia. Jednak niewiele osób zastanawia się nad tym, jakie zagrożenia niesie za sobą połączenie ich z domową siecią Wi-Fi. Dr inż. Anna Felkner z NASK ostrzega, że każde urządzenie podłączone do sieci może stać się celem ataku hakerów. Wystarczy, że nie zmienimy domyślnego hasła do routera, a cyberprzestępcy mogą z łatwością uzyskać dostęp do naszej sieci.

Zrzut ekranu 2024-10-14 221120.png
Fot. NASK

Routery mają zazwyczaj domyślne hasła administracyjne, które są łatwe do odgadnięcia i zapisane w instrukcji obsługi. Jeśli domyślne hasło administratora nie zostanie zmienione, cyberprzestępcy mogą je łatwo złamać – wyjaśnia Felkner.

A to dopiero początek. Gdy haker zyska dostęp do routera, może zainfekować wszystkie podłączone do niego urządzenia, w tym inteligentne odkurzacze czy inne sprzęty domowe .

Jak chronić swoje inteligentne urządzenia?

Szczęśliwie jednak istnieją proste kroki, które mogą znacznie zwiększyć bezpieczeństwo. Przed zakupem nowego urządzenia warto sprawdzić, czy producent ma dobrą reputację w kwestii zabezpieczeń. Po zakupie, kluczowe jest zapoznanie się z instrukcją i zmiana domyślnego hasła . Regularne aktualizacje oprogramowania to kolejny krok, który może uchronić nas przed zagrożeniami.

Instytut badawczy NASK prowadzi również projekt VARIoT , który oferuje bazę informacji o urządzeniach IoT i ich zabezpieczeniach, co może pomóc użytkownikom w dokonywaniu świadomych wyborów. „Baza zbiera informacje z różnych źródeł, angażując sztuczną inteligencję, aby były one pełne i rzetelne” – podkreśla Anna Felkner. Przy projekcie współpracują naukowcy zrzeszani w wielu placówkach naukowych w całej Europie.

Krach polskiego eksportu: Niemcy odwracają się od naszych towarów
Rejestr nieszczepionych i mandaty za odmowę. Nowe narzędzie GIS ma konkretne zadanie
Obserwuj nas w
autor
Sebastian Mikiel
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie