Oświadczenia majątkowe będą w nowej formie. Co się zmieni?
Przepisy dotyczące składania oświadczeń o stanie majątkowym wymagają ujednolicenia — zwraca uwagę Centralne Biuro Antykorupcyjne. Nowy projekt zakłada szereg zmian, które mają uprościć całą procedurę i zniwelować wszelkie nieścisłości. Dokumenty będzie również łatwiej skontrolować. Jakie zmiany czekają urzędników państowych, którzy mają ustawowy obowiązek ujawniania majątku?
Powstaje ustawa o oświadczeniach o stanie majątkowym
Do tej pory zapisy w zakresie oświadczeń majątkowych były rozsiane po dwudziestu ośmiu aktach prawnych. Teraz pojawiła się propozycja wdrożenia ustawy, która ureguluje nieścisłości i znowelizuje działania , które w tym momencie uznawane są za przestarzałe. Stworzeniem projektu zajmuje się Centralne Biuro Antykorupcyjne, współpracując z innymi służbami specjalnymi .
W przygotowaniu zmian ma również wziąć udział Ministerstwo Cyfryzacji oraz Centralny Ośrodek Informatyk. Dzięki tym podmiotom powstaną założenia systemu służącego do składania oświadczeń o stanie majątkowym w sposób zdigitalizowany . Niewykluczone, że pozwoli to uniknąć w przyszłości sytuacji, w których np. posłowie ponownie wypełniają oświadczenia majątkowe odręcznie w sposób całkowicie nieczytelny, co sprawia, że trudno zrozumieć, jakie informacje zostały zawarte w dokumencie.
Sąd zdecydował w sprawie pożyczki opartej o WIBOR. Szykuje się lawina pozwów?
Znamy założenia nowej ustawy CBA
Ujednolicony akt prawny ma sprawić, że wszystkie przepisy dotyczące oświadczeń o stanie majątkowym staną się przejrzyste i lepsze do skontrolowania . System informatyczny, za pośrednictwem którego będzie można go złożyć, również ma być unowocześniony i bardziej odporny na nieścisłości. Co najważniejsze, wzór ma być jeden, a nie jak do tej pory — siedemnaście .
Ułatwiony proces to równocześnie prostsze sprawdzanie potencjalnych nieprawidłowości oraz prawdziwości. Zostanie również stworzona specjalna instrukcja . Projekt zakłada również sankcje wobec osób, które nie złożą oświadczenia o stanie majątku po ustąpieniu ze stanowiska.
Te zapisy znajdą się w ustawie o oświadczeniach o stanie majątkowym
Terminy, w których należy złożyć oświadczenie, mają stać się jednolite dla wszystkich grup zawodowych, stworzony zostanie takż e katalog osób obowiązanych do składania oświadczeń majątkowych . Ma dotyczyć między innymi tych, którzy obecnie zajmują stanowiska polityczne, które nie są objęte tym obowiązkiem. Projekt eksponuje również definicję majątku własnego, a katalog składników majątkowych zostanie rozszerzony między innymi o kryptowaluty .
Obecne założenia nie przewidują możliwości korekty oświadczeń majątkowych, choć takowe się zdarzają. Projekt ureguluje tę kwestię prawnie i każdy składający będzie mógł je poprawić . Pojawią się także jednolite, realne i adekwatne sankcje, a szef CBA ma nabyć możliwość żądania od osoby zobowiązanej do złożenia oświadczenia o stanie majątku .
Na ten moment oświadczenie majątkowe mają obowiązek złożyć m.in.:
- parlamentarzyści,
- sędziowie,
- żołnierze,
- komornicy sądowi,
- osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe.