Oszczędzanie energii w domu. Praktyczne sposoby i mity
Perspektywa wzrostu cen energii skłania do poszukiwania sposobów na oszczędności prądu. Nie zawsze wymaga to inwestycji, często wystarczy niewielka zmiana przyzwyczajeń i uważność, by mniejsze zużycie energii elektrycznej odczuć także w portfelu.
Urządzenia podłączone do ładowarek
Pokutuje mit, że dużą ilość energii mogą wyłączone urządzenia elektroniczne, np. laptopy podłączone do prądu, lecz będące w trybie czuwania, czy też też smartfony pozostające podłączone do prądu nawet po pełnym naładowaniu akumulatora.
W rzeczywistości testy przeprowadzone z użyciem watomierzy mówią nam coś zupełnie innego. Wyniki są jednoznaczne – ładowarka podłączona do prądu pobiera maksymalnie 0,3 wata . Uśpiony laptop czy naładowany smartfon podłączony do prądu pobiera zatem zdecydowanie zbyt małą ilość energii, by było to odnotowane przez liczniki energii.
Oświetlenie - wymiana i odpowiednia eksploatacja
Skuteczna praktyka przekładająca się na realne oszczędności dotyczy oświetlenia. Najlepiej wymienić wszystkie żarówki w domu na diody. Nie należy sugerować się tym, że LED-y są droższe niż tradycyjne żarówki. Zmiana zwraca się szybko dzięki niższym rachunkom i rzadszą koniecznością wymian diod na nowe, niż ma to miejsce z żarówkami.
Zobacz: Dofinansowanie fotowoltaiki. Bez tego rząd nie przyzna pieniędzy
Warto pamiętać też o prostej zasadzie - oświetlone powinny być tylko te pomieszczania, gdzie jest to konieczne. Nawet jeśli wychodzimy tylko na chwilę, warto pamiętać o zgaszeniu światła. Drobne oszczędności w każdym takim przypadku na dłuższą metę i w skali całego domu stają się odczuwalne, a LED-y będą służyć nam dłużej.
Najważniejszy dobór odpowiednich urządzeń
Oszczędzać można, zastępując najbardziej zasobożerne urządzenia bardziej ekonomicznymi. Na liście urządzeń zużywających najwięcej prądu jest płyta indukcyjna , którą można często zastąpić mikrofalówką. Warto także zastanowić się nad samym sposobem eksploatacji. Na przykład gdy podgrzewamy wodę, warto napełnić czajnik tylko taką jej ilością, która będzie nam potrzebna. Z koeli przed uruchomieniem zmywarki warto załadować ją w pełni.
Według analityków dostawców energii najważniejsze dla oszczędzania energii są jednak nadal decyzje zakupowe. Według szacunków w przeciętnym domu mogłoby być zużywane nawet 48 proc. prądu mniej, gdyby wszystkie urządzenia oferowały nowoczesne tryby energooszczędne .