Oto stawki abonamentu RTV na 2025 rok. Niektórzy nie zapłacą na pewno, być może nie zapłaci nikt
Rezygnacja z abonamentu RTV może stać się faktem. Rząd pracuje nad nową ustawą medialną, a obecnie trwają w jej sprawie konsultacje. Mimo wszystko KRRiT ogłosiła już stawki na przyszły rok, chociaż ostatecznie może skończyć się tak, że abonament będzie już wówczas zniesiony.
Abonament RTV 2025
Przepisy dotyczące płacenia za abonament RTV mówią, że każdy posiadacz odbiornika zdolnego do odbioru sygnału radiowo-telewizyjnego opłatę za abonament RTV musi wnieść do 25. dnia każdego miesiąca. Wiele wskazuje jednak na to, że już wkrótce może się to całkowicie zmienić. Jeszcze w czerwcu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło, że rozpoczęto konsultacje w sprawie nowej ustawy medialnej.
Dotychczasowy system finansowania nie gwarantuje stabilności mediów. Proponujemy likwidację abonamentu na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa. Nie oznacza to jednak wprowadzenia dodatkowego opodatkowania – czytamy.
Według wstępnych planów projekt ustawy ma być gotowy już pod koniec 2024 roku. To może oznaczać, że w przyszłym roku w ogóle nie trzeba będzie płacić abonamentu.
Stawki są ustalone - na wszelki wypadek
KRRiT postanowiła jednak nie czekać na rozwój wydarzeń i na wszelki wypadek ogłosiła stawki abonamentu RTV na 2025 rok . Okazuje się, że nie wprowadzono do nich żadnych zmian, co oznacza, że wyniosą one tyle co w ubiegłym roku oraz dwa lata temu. Oznacza to opłatę w wysokości 8,70 zł miesięcznie za radio i 27,30 zł miesięcznie za telewizor.
Warto przypomnieć, że płacenie np. za telewizję kablową nie zwalnia z obowiązku opłacania abonamentu. Kara za zaleganie z opłatami może wynosi trzydziestokrotność stawki abonamentu. Abonament RTV można opłacać z góry za wybrany wcześniej okres. Gdy jednak urzędnicy wykryją brak uiszczania opłat oraz dług, najpierw przyślą upomnienie – mamy wtedy 7 dni na jego uregulowanie. Jeśli nawet wówczas nie zapłacimy, dług może zostać ściągnięty bezpośrednio z naszego konta bankowego lub potrącony z pensji, renty czy emerytury.
Kto nie musi płacić abonamentu RTV
W Polsce są liczne grupy, które są całkowicie zwolnione z opłat za abonament RTV. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Jeśli z jakiegoś powodu okaże się, że opłaty nie zostały zniesione wiele osób wciąż nie będzie musiało pamiętać o ich regulowaniu.
Wśród nich znajdują się:
● osoby, które ukończyły 75 lat,
● osoby mające co najmniej 60 lat i odbierające emeryturę wynoszącą mniej niż 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za poprzedni rok,
● osoby bezrobotne,
● osoby, posiadające orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów, całkowitą niezdolność do pracy, znacznym stopniu niepełnosprawności, trwałą lub czasową całkowitą niezdolność do pracy w rolnictwie,
● osoby z całkowitą głuchotą lub obustronnym upośledzeniem słuchu,
● osoby niewidome o ostrości wzroku nieprzekraczającej 15 proc.,
● osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub rentę socjalną,
● osoby spełniające kryteria dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych,
● osoby uprawnione do korzystania ze świadczeń pieniężnych wynikających z ustawy o pomocy społecznej,
● osoby posiadające prawo do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.