Pakiet dla Młodych ma zachęcić do studiowania medycyny. Niedzielski obiecał preferencyjne warunki
Przedstawiamy „Pakiet dla Młodych”, który ma zachęcać i przekonywać do studiowania medycyny i ułatwiać tę ścieżkę – powiedział w poniedziałek 24 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski.
Jak zaznaczył minister zdrowia podczas poniedziałkowej konferencji priorytetem jest inwestowanie w ludzi w systemie opieki medycznej. Poinformował, że resort stale pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które mają poprawiać jakość systemu opieki zdrowotnej.
– Przypomnę, że w czasie gdy rozwinęła się epidemia, przygotowaliśmy regulacje płacowe, które pozwoliły zakończyć spór ze środowiskiem medycznym. Regulacje te dają gwarancję finansową lekarzom, pielęgniarkom, przedstawicielom innych zawodów medycznych – powiedział Niedzielski.
Dodał, że drugi obszar, którym się zajmują równolegle do pandemii, to kwestia zagadnienia jakości, przygotowania takich rozwiązań, które będą promowały wysoką jakość w systemie opieki zdrowotnej. Zaznaczył, że niedawno do konsultacji trafił też projekt porządkujący szpitalnictwo.
Pakiet dla Młodych założenia
Minister zaznaczył, że "priorytetem jest inwestowanie w ludzi w systemie opieki medycznej, bo – jak przekonaliśmy się wielokrotnie podczas pandemii – głównym deficytem, który nie pozwala w odpowiednim stopniu reagować, wykorzystywać infrastruktury, są ludzie".
– Dlatego przygotowaliśmy pakiet rozwiązań dla młodych, który ma zachęcać i przekonywać do studiowania medycyny, a już podczas jej studiowania ułatwiać tę ścieżkę – powiedział. Pakiet składa się z siedmiu elementów. W tym pakiecie są m.in. kredyty dla studentów, poziom partycypacji w podejmowanych decyzjach, produkt Młody Dydaktyk, poprzez który rząd chce zachęcić młodych do pracy dydaktycznej, powiedziano również o elemencie Praca dla Studenta, obszar zwiększania kompetencji i umiejętności, czyli m.in. komunikacja, problemy radzenia sobie z odpowiedzialnością, ze stresem, mamy obszar związany z kształceniem podyplomowym, czyli m.in. zasygnalizowaliśmy możliwość (...) zwolnienia z egzaminu ustnego przy dobrze zaliczonym egzaminie pisemnym (...) – wymieniał wiceminister zdrowia Piotr Bromber.
Wiceminister wyjaśnił, że część z zapowiedzianych zmian to zmiany wyłącznie organizacyjne, które – co podkreślił – już są realizowane. Zaznaczył jednak, że kolejna ich część to zmiany legislacyjne. – Dla przykładu, jeśli chodzi o zmiany standardu kształcenia i produkt Praca dla Studenta, pan minister powołał specjalne zespoły, w których skład wchodzą przedstawiciele uczelni medycznych, ale również przedstawiciele rezydentów, studentów" – powiedział wiceminister.