Pilny komunikat PKO BP do wszystkich klientów. Można stracić pieniądze
Tym razem to nie zwykłe ogłoszenie w sprawie przerwy technicznej. Po raz kolejny PKO Bank Polski był zmuszony zaalarmować swoich klientów — to jednak ważna informacja również dla osób, które konto bankowe otworzyły gdzie indziej. Bank wskazuje, na co warto zwrócić uwagę. Pomyłka może skutkować utratą danych i oszczędności.
Bank PKO znów walczy z oszustami
Korzystając z internetu, mediów społecznościowych czy bankowości mobilnej, powinniśmy stale mieć na uwadze nasze bezpieczeństwo. Powracające apele kolejnych firm w sprawie kampanii phishingowych pokazują, że w każdej chwili możemy paść ofiarą
oszustwa
. Tym razem
na próby wyłudzenia powinni uważać przede wszystkim klienci banku PKO
. Spółka wydała już
oficjalny komunikat
w tej sprawie.
Cyberprzestępcy rozsyłają maile
, ale wiemy już, jak je rozpoznać.
Dostałeś takiego maila? PKO ostrzega: natychmiast go usuń!
Fałszywe wiadomości rozsyłane do klientów banków to żadna nowość. Każda próba wyłudzenia, niestety, wiąże się z pewnym ryzykiem dla właściciela konta. Autorzy tego rodzaju maili i SMS-ów mogą zresztą podszywać się nie tylko pod pracowników banku , ale również urzędy, operatorów telekomunikacyjnych, firmy kurierskie, czy nawet członków naszej rodziny.
Zasada pozostaje jednak zawsze taka sama:
nie klikaj w linki, nie otwieraj załączników, nie podawaj swoich danych!
Bank zaznaczył, że pracownicy instytucji nigdy nie pytają o loginy i hasła.
Możesz stracić pieniądze. Uważaj na takie maile
Bank PKO podkreślił, że chwila nieuwagi wystarczy, by stracić kontrolę nad swoim kontem. Poinformował również, po czym można rozpoznać fałszywego maila , jeśli mamy dodatkowe wątpliwości — w każdej sytuacji warto także skontaktować się bezpośrednio z bankiem.
Wykryliśmy nietypową aktywność na Twoim koncie, co prowadzi do jego zawieszenia. Prosimy o podanie niezbędnych informacji w celu ponownej aktywacji konta — możemy przeczytać w fałszywym mailu, który ma wzbudzić nasz niepokój.
Spółka dodała, że w polu nadawcy możemy znaleźć np. “PKO Bank Polski S.A”, ale w
załączone linki należą do domeny tinyurl[KROPKA]com
, z której po kliknięciu może zostać pobrane złośliwe oprogramowanie.