PKO BP bije na alarm. Bez tej wiedzy nawet nie loguj się do banku, wielu się nabrało
PKO BP, największy bank w Polsce, zwrócił się do swoich klientów z ważnym apelem. W dobie rosnących zagrożeń cybernetycznych każde niedopatrzenie może prowadzić do utraty oszczędności. Jakie zasady bezpieczeństwa powinny stać się codziennością każdego użytkownika bankowości internetowej?
Nie wszystko jest takie, jak się wydaje
Każdego dnia cyberprzestępcy opracowują nowe metody, by wyłudzić dane do logowania lub przechwycić środki z kont bankowych. PKO BP zwraca uwagę , że nawet „kłódka” w pasku adresowym strony internetowej nie zawsze oznacza bezpieczeństwo.
„Sprawdzaj e-maile, SMS-y i połączenia telefoniczne. Oszuści potrafią podrobić numer telefonu, który wyświetla się na Twoim ekranie” – podkreślają specjaliści banku. Aby upewnić się, czy kontakt pochodzi od autentycznego pracownika, warto skorzystać z aplikacji IKO, która umożliwia weryfikację połączeń.
W okresach wzmożonej aktywności oszustów, takich jak święta, liczba prób wyłudzeń znacznie wzrasta. Kluczowe jest więc nie tylko rozpoznanie zagrożeń, ale także stosowanie zasad ochrony danych.
10 zasad cyberbezpieczeństwa. Co zaleca bank?
PKO BP przygotował szczegółowy poradnik z 10 zasadami, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa finansów klientów. Na liście znalazły się zarówno techniczne, jak i praktyczne wskazówki:
- Sprawdzaj treść SMS-ów i powiadomień, które otrzymujesz.
- Nigdy nie udostępniaj nikomu swoich danych logowania.
- Nie ufaj nazwie nadawcy – to, co widzisz, może być fałszywe.
- Weryfikuj adresy i certyfikaty stron internetowych, zwłaszcza przed logowaniem.
- Używaj długich, unikalnych haseł i nigdy nie stosuj tych samych kombinacji do różnych kont.
- Aktualizuj oprogramowanie na swoich urządzeniach, w tym telefonie i komputerze.
Zasady te są fundamentem bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej.
Nawet najbezpieczniejsze rozwiązania nie będą wystarczające, gdy zabraknie uważności, ostrożności, zdrowego rozsądku oraz kierowania się zasadą ograniczonego zaufania – czytamy w poradniku banku.
Cyberprzestępcy nie śpią. Jak wyprzedzić ich działania?
Wprowadzenie powyższych zasad do codziennego życia to nie tylko ochrona środków finansowych, ale również zabezpieczenie danych osobowych. PKO BP zaleca , by użytkownicy bankowości:
- Unikali korzystania z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi do logowania i transakcji.
- Nie podłączali nieznanych nośników danych do swoich urządzeń.
- Zachowywali szczególną ostrożność w czasie zakupów online, zwłaszcza gdy sprzedawca wydaje się podejrzany.
Eksperci zwracają uwagę na rosnącą liczbę oszustw związanych z fałszywymi SMS-ami i e-mailami. Tego rodzaju wiadomości często zawierają linki do stron łudząco przypominających prawdziwe serwisy bankowe.
Podpisanie się jako PKO BP, czy InPost nie gwarantuje, iż kontaktuje się z nami autentyczny pracownik firmy – ostrzega bank.
Warto pamiętać, że czujność i wiedza to najlepsze narzędzia w walce z cyberprzestępcami. Dostosowanie się do zasad bezpieczeństwa może być kluczowe dla uniknięcia poważnych strat finansowych.
PKO BP apeluje: „Zatrzymaj się na chwilę, zanim klikniesz. Uważność to najskuteczniejsza forma ochrony przed oszustami”.