Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl Finanse Pokochały je nie tylko dzieci. Na popularnych klockach można zarobić krocie
Fot. Photo by Alan Hardman on Unsplash

Pokochały je nie tylko dzieci. Na popularnych klockach można zarobić krocie

8 stycznia 2025
Autor tekstu: Piotr Szczurowski

Klocki LEGO cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci, a także dorosłych, którzy odnaleźli w nich swoje hobby i formę relaksu po ciężkim dniu. Niewielu zdaje sobie sprawę, że mogą być także dochodową lokatą kapitału. Dzięki unikalnemu połączeniu nostalgii, ograniczonej podaży i rosnącego popytu, LEGO osiągnęło status "plastikowego złota", które bije na głowę wiele tradycyjnych inwestycji.

Zyski z klocków wyższe niż z tradycyjnych inwestycji. Jak to możliwe?

Nieotwarte zestawy LEGO od lat cieszą się zainteresowaniem kolekcjonerów. Badania Wiktorii Dobrynskiej i Julii Kiszilowej opublikowane w 2022 roku w czasopiśmie "Research In International Business and Finance" wskazują, że w latach 1987-2015 przeciętna roczna stopa zwrotu z takich zestawów wynosiła 11 proc. To wynik przewyższający inflację o 8 punktów procentowych.

Podobne dane przedstawiają twórcy aplikacji Brickfact, według których w latach 2011-2023 średnie zyski z inwestycji w LEGO wynosiły 15,6% rocznie. Nawet w porównaniu do amerykańskiego indeksu S&P 500, który w ostatnich dekadach zyskiwał około 8% rocznie, LEGO wypada lepiej, a jego rynek cechuje się mniejszą zmiennością.

ZUS wypłaci pieniądze po zmarłym. Można odziedziczyć sporą kwotę
Więcej z bankomatu nie wypłacisz. Można się zdziwić, ale są powody

Dlaczego LEGO zyskuje na wartości?

Jednym z kluczowych czynników jest sentyment. Dorośli, którzy bawili się LEGO w dzieciństwie, są gotowi zapłacić krocie za powrót do przeszłości. Szczególnie atrakcyjne są zestawy kompletne, zapakowane w oryginalne pudełka. Nawet puste pudełka z lat 80. i 90. potrafią osiągać zawrotne ceny.

Na przyszłą wartość zestawów wpływa kilka czynników, takich jak ograniczona podaż, popularność serii i tematyka. Historycznie wysokie zyski osiągały zestawy z uniwersum Star Wars. Model 10179 "Sokół Millennium" z 2007 roku do dziś osiąga ceny kilkukrotnie wyższe niż późniejsza reedycja z 2017 roku.

Równie cenione są zestawy nawiązujące do średniowiecza czy serie LEGO Ideas, przeznaczone dla dorosłych kolekcjonerów . Jednym z przykładów jest zestaw 40601 "Magiczny warsztat Majisto", który już dziś kosztuje dwukrotnie więcej, niż wynosiła jego cena katalogowa.

Ryzyko i etyka inwestowania w LEGO

Pomimo atrakcyjności, inwestowanie w LEGO ma swoje ograniczenia. Rynek jest płytki i mało płynny, co utrudnia szybkie wycofanie kapitału. Ponadto, producent może wprowadzić nowe edycje popularnych zestawów, co obniża wartość starszych modeli.

Warto również pamiętać o etycznym aspekcie tej działalności. Zabieranie dzieciom możliwości cieszenia się wymarzonymi zestawami w celu osiągnięcia zysku może budzić spore wątpliwości. Status, jaki osiągnęły klocki LEGO, daje szansę na edukację najmłodszych o wartości dbałości o zabawki i ich potencjalnej przyszłej wartości.

Nie da się ukryć, że klocki LEGO to coś więcej niż zabawka - to fenomen, który skutecznie łączy sentyment z inwestycją. Chociaż rynek nie jest pozbawiony ryzyka, dla wielu dorosłych fanów LEGO stanowi okazję do realizacji dziecięcych marzeń i jednoczesnego budowania kapitału. Kto by pomyślał, że plastikowe klocki mogą być solidniejszą inwestycją niż złoto?

Tak L4 w weekend wpływa na pensję. Sprawdź, kiedy go unikać
Ulubione hobby Polaków droższe w 2025 roku. To już koniec korzystnego programu
Obserwuj nas w
autor
Piotr Szczurowski

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat