Polacy będą płacić więcej za śmieci. Urzędniczka podała powód
Jeżeli polski rząd szybko nie zmieni przepisów, stawki opłat za śmieci w przeciętnych polskich gospodarstwach wzrosną - alarmują samorządowcy. Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, która opóźnia wprowadzenie ważnych zmian w prawie dotyczących odpowiedzialności producenckiej. Jak mogą zmienić się koszty gospodarowania odpadami? Urzędnicy nie mają dobrych wiadomości.
Przepisy o systemie kaucyjnym. Na opieszałości rządu ucierpią zwykli Polacy
Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku Olga Goitowska cytowana przez PAP ostrzega, że start systemu kaucyjnego w Polsce bez wprowadzenia przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producenckiej zwiększy opłaty za śmieci o 3 zł miesięcznie. Skąd te możliwe podwyżki opłat za gospodarowanie odpadami?
Jak przekazała Olga Goitowska podczas konferencji prasowej, wszystko przez brak odpowiednich przepisów, które Polska powinna już dawno uchwalić. Wdrożenie systemu kaucyjnego lub selektywna zbiórka odpadów z odzieży bez wdrożenia rozszerzonej odpowiedzialności producenckiej jej zdaniem "będą tylko i wyłącznie podrażały koszty gospodarowania odpadami dla mieszkańców".
Zobacz także: Polscy emeryci będą przymierać głodem. Tak źle jeszcze nie było
Na czym polega rozszerzona odpowiedzialność producencka?
Urzędniczka z Gdańska dodała, że unijne przepisy o rozszerzonej odpowiedzialności producenckiej powinny być u nas wdrożone już dwa lata temu (w styczniu 2023 r.). Mimo to Polska jest ostatnim krajem Wspólnoty, który jeszcze tego nie zrobił. Przez to podwyższone opłaty za śmieci związane z wprowadzeniem systemu kaucyjnego zostały przerzucone na mieszkańców.
- Mamy taką sytuację, że ciągle nie mamy realizacji zasady “zanieczyszczający płaci” - podkreśliła Olga Goitowska.
Rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP) to zasada, która zobowiązuje producentów z UE do finansowania i zarządzania zbieraniem, recyklingiem i unieszkodliwianiem odpadów powstałych z ich produktów.
Unijna dyrektywa obejmuje m.in. takie produkty jak opakowania, elektronika czy baterie, a producenci są zobowiązani do uczestniczenia w kosztach recyklingu i osiągania jego określonych poziomów.
Zmiany w systemie kaucyjnym dopiero pod koniec 2025 roku
Kiedy Polska wprowadzi nowe przepisy? Jak się okazuje, zanim sytuacja zmieni się na korzyść zwykłego “Kowalskiego”, trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.
Zgodnie z podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę w grudniu 2024 r. nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, system kaucyjny wystartuje w Polsce dopiero 1 października 2024 roku.
Wtedy szykują się duże zmiany w gospodarowaniu odpadami. Nowe przepisy oznaczają prawdziwą rewolucję w segregacji śmieci.
System kaucyjny ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do trzech litrów, metalowe puszki do pojemności jednego litra, a także - od 1 stycznia 2026 r. - szklane butelki wielorazowego użytku o pojemności do 1,5 litra.
Duże sklepy (o powierzchni powyżej 200 mkw.) będą miały obowiązek odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale dołączenie do systemu odbioru opakowań nie będzie dla nich obowiązkowe.
Wprowadzenie nowych zasad ma poprawić poziom recyklingu w Polsce i ograniczyć ilość zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy. Po stworzeniu systemu kaucyjnego, kaucja pobierana będzie od każdego wprowadzonego na rynek napoju w opakowaniu objętego tym systemem. Konsumenci otrzymają zwrot kaucji przy zwrocie opakowania.
Korzystanie z systemu ma być komfortowe i łatwe dla konsumentów, dlatego pokazywanie paragonu podczas tej czynności nie będzie konieczne. Ci, który zrezygnują z odbioru kaucji, mogą być spokojni, że ich pieniądze nie poszły na marne. Nieodebrana kaucja zostanie przekazana na finansowanie systemu kaucyjnego.