Polacy głodni latania. Ledwo pobiliśmy rekord, za chwilę ustanowimy następny
Polskie lotniska przeżywają pik popularnościowy; Polacy stęsknieni za lataniem biją rekord odpraw, przynajmniej w sześcioletniej skali, przeskakując wyniki sprzed pandemii COVID-19. Obok lotnisk triumfy święci branża turystyczna. Trend może się utrzymać.
Polacy biją rekordy na lotniskach. Coraz więcej komercyjnych lotów
Lipiec 2024 r. był rekordowy pod względem odpraw w ramach komercyjnych lotów w Polsce. Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) na podstawie danych Eurostatu mówi o w sumie 42 tys. komercyjnych lotów . Względem lipca 2023 r. to wzrost o przeszło 12 proc. Tendencję wzrostową widać przy zsumowaniu wyników z czerwca i lipca i zestawieniu ich rdr. od 2019. Najniższe dane, rzecz jasna, pochodzą z pandemicznego roku 2020, ale jednocześnie do dziś zdążyliśmy już pobić wynik sprzed COVID-19 . O ponad 8,5 tys. Na razie wszystko wskazuje na to, że sierpień jeszcze podbije stawkę.
Zobacz też: Polska straci imigrantów. "Brain-waste" to dramat, zbliżamy się do Grecji, Włoch i Hiszpanii
W powietrzu "wyprzedzamy Unię"
Polskie statystyki lotnicze odbiegają od zbiorczych trendów unijnych; średnia lotów komercyjnych w UE nie powróciła jeszcze do wolumenów sprzed pandemii COVID-19, choć jest na wznoszącej. Polska te statystyki zawyża. W samym lipcu br. wewnątrz Unii zaraportowano 672 tys. lotów (+5 proc. rdr., ale wciąż spadek względem 2019 r.: wówczas ponad 700 tys. lotów).
Sektor turystyczny zaciera ręce
Jerzy Lubasiński z PIE zwraca uwagę, że - choć wciąż jesteśmy jeszcze w półmetku okresu wakacyjnego - sektor turystyczny już teraz może mówić o złotym sezonie . A to oznacza, że sierpień może ten wynik jeszcze wyśrubować.
Według danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego dla DGP, w I połowie 2024 r. biura podróży w Polsce odnotowały 4,5 mln klientów – to wynik wyższy o 9 proc. względem I połowy 2023 r. i 8 proc. wyższy niż 2019 r - przywołuje.
To działa w obie strony; także do Polski przybywa więcej turystów, niż jeszcze w roku minionym. W skali 5 miesięcy (styczeń-maj 2024 r.) mowa o wzroście rzędu +3 proc. rdr.: 2,6 mln turystów zagranicznych.