Polak na tym stanowisku zarobi więcej niż Niemiec. Różnica jest kolosalna
Wypłaty przedstawicieli tego zawodu w Polsce znacznie przewyższają zarobki przeciętnego pracownika na niższym stanowisku. Najlepsi w kraju zarabiają najwięcej nawet 233 tys. złotych, najmniej natomiast — 54 tysiące. Co ciekawe, w tym zakresie przewyższamy Niemców niemal dziewięciokrotnie. W jakich zawodach zarobimy najwięcej?
Od czego uzależniona jest wysokość pensji?
Pytanie o najlepiej płatne zawody w kraju nigdy nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wysokość pensji uzależniona jest od wielu czynników, między innymi branży, województwa, wielkości firmy czy też jej pozycji na rynku pracy. Jest jednak pewien obszar, w którym najczęściej pracownicy będą zarabiać najwięcej.
Jest już dostępny ranking, z raportu płacowego opracowanego przez Hays, który wskazuje, w jakich branżach i na jakim szczeblu można liczyć na największą płacę.
Stałe wynagrodzenie na tym stanowisku bije na głowę zarobki przeciętnego pracownika
Analiza Page Executive wskazuje uogólnione obecne wynagrodzenia największych menedżerów, a także ich oczekiwań finansowych . Pokazuje ona znaczne zróżnicowanie w wysokości płacy zasadniczej na najwyższych stanowiskach.
"Maksymalny poziom widełek jest zwykle dwukrotnie wyższy niż ten minimalny, choć czasem ta różnica jest znacznie większa. Widać to np. w usługach finansowych (w tym w bankowości), gdzie maksymalna stawka prezesa na umowie o pracę była w ubiegłym roku największa (sięgała 233 tys. zł brutto miesięcznie) i aż czterokrotnie przewyższała dolne widełki (54 tys. zł brutto)" — przekazała Rzeczpospolita
Niekiedy sytuacja wygląda tak, że polityka płacowa dużych spółek giełdowych, ustala stałe wynagrodzenie największych menedżerów, na poziomie 14–15-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jest już dostępny ranking konkretnych stanowisk kierowniczych, w których zarobimy najwięcej.
Zobacz też: Polski zakład upadnie tuż przed 100-leciem istnienia. Rekordowe wypłaty z PPK
Na tych stanowiskach Polak może zarobić najwięcej
Według raportu płacowego Hays, to właśnie w tych zawodach zarobimy najlepiej w 2025 roku. Ranking z bieżącego roku prezentuje się następująco:
-
Dyrektor sprzedaży bankowości przedsiębiorstw (bankowość i ubezpieczenia) — 42 000 zł
-
Członek zarządu (finanse i księgowość) — 40 000 zł
General manager sprzedaży FCMG (FCMG, b2b) — 40 000 zł
- Dyrektor zarządzający (sprzęt medyczny) — 35 000 zł
- Plant manager w przedsiębiorstwie zatrudniającym ponad 500 osób (produkcja i inżynieria) — 35 000 zł
- Country manager (e-commerce) — 35 000 zł
- General manager (motoryzacja) — 35 000 zł
- General manager (branża budowlana) — 35 000 zł
- Medical director (farmacja) — 32 000 zł
-
General manager (Przemysł, poligrafia i opakowania) — 30 000 zł
IT director (IT) — 30 000 zł
Z tego zestawienia wyłania się obraz, który wskazuje na to, że najlepiej zarabiają szefowie i menadżerowie. Zarobki tych z największych korporacji biją na głowę nawet niemieckich szefów.
— Wynagrodzenia top menedżerów dużych polskich firm i polskich oddziałów globalnych korporacji są już na dobrym, europejskim poziomie, gdyż na najwyższych stanowiskach kadry menedżerskiej rynek staje się międzynarodowy – mówi w rozmowie z “Rzeczpospolitą” Krzysztof Gugała, dyrektor w firmie doradczej WTW.
Jak przekazuje Rzeczpospolita, że pod względem rozpiętości najwyższych i średnich płac w korporacjach, Polska dorównuje już Zachodowi. Co więcej, okazuje się, że przewyższa Niemcy. W małej, liczącej do 90 pełnoetatowych pracowników niemieckiej firmie, szef zarobi niespełna pięć raz więcej niż jego młodszy pracownik administracyjny. W Polsce ta różnica jest prawie dziewięciokrotna.