BiznesINFO.pl Technologie Polscy księża podjęli decyzję. Chat GPT pomoże wiernym w modlitwie
Fot. Pixabay

Polscy księża podjęli decyzję. Chat GPT pomoże wiernym w modlitwie

1 października 2024
Autor tekstu: Sylwia Nowosińska

Nikogo nie dziwi fakt, że od kilku lat mamy w Polsce sklepy samoobsługowe Żabka Nano. Terasz przyszedł więc czas na kaplicę Nano. W województwie wielkopolskim zaczyna właśnie działać świątynia, w której sztuczna inteligencja nie tylko będzie nadzorować wstęp wiernych do kościoła, ale też odpowie na pytania związane z wiarą. Jak Chat GPT pomoże nam w modlitwie?

Wykorzystają nową technologię do celów religijnych

Wierni z województwa wielkopolskiego mogą rozwijać swoje życie duchowe przy pomocy sztucznej inteligencji. NanoKaplica zacznie działać przy parafii pw. Imienia Jezus na Łacinie w Poznaniu. Jak poinformował przedstawiciel parafii, ks. Radek Rakowski, parafianie będą mogli otworzyć drzwi do NanoKaplicy za pomocą aplikacji Fibaro. Jej autorem jest firma znana z tworzenia systemów do obsługi inteligentnych domów . Dzięki nowym udogodnieniom wierni będą mieli dostęp do modlitwy przez 24 godziny na dobę. Kaplicą będzie sterował asystent sztucznej inteligencji z czatu GPT.

"Odkładają, inwestują, część z nich odda wszystko". Cała prawda o emeryturach duchownych

Aplikacja ułatwi wiernym dostęp do Najświętszego Sakramentu

Nowe technologie to odpowiedź na potrzeby wiernych. “Zauważyliśmy, że wielu ludzi rankiem, przed pracą chce przyjść na modlitwę do naszej kaplicy. Niektórzy po godzinie 21.00 chcieliby się wyciszyć w obecności Najświętszego Sakramentu. Teraz będzie to możliwe! W aplikacji Fibaro wprowadzamy specjalny przycisk: „otwórz drzwi”, gdzie po zweryfikowaniu użytkownika, będziesz mógł swobodnie korzystać z naszego miejsca spotkań” - pisze ks. Radek Rakowski na Facebooku.
Jak informuje duchowny, kaplica i miejsce spotkań będzie sterowana przez asystenta czatu GPT, czyli sztuczną inteligencję. Będzie on pomagał w poruszaniu się po kaplicy, a także obsłudze ekspresu.

Sztuczna inteligencja przeczyta wiernym ewangelię

Asystent będzie też ułatwiał modlitwę osobom starszym. Wierni będą mogli poprosić sztuczną inteligencję o przeczytanie fragmentów Ewangelii oraz innych modlitw i odpowiedzi na pytania z dziedziny wiary i teologii. “Jest to nowatorski projekt, który wierzymy, że otworzy tysiące kościołów oraz domów parafialnych” - pisze ks. Rakowski.

Parafia pw. Imienia Jezus w Poznaniu udostępnia NanoKaplicę nie tylko do modlitwy. Z tego miejsca będą mogli także skorzystać wierni, którzy potrzebują przestrzeni do rozmowy lub realizacji projektów. “Oprócz modlitwy, do kaplicy będą mogli wejść ci, którzy chcą się spotkać na kawę, porozmawiać. Dzięki aplikacji młodzież z osiedla będzie mogła wspólnie się spotykać i tworzyć razem projekty” - dodaje ks. Radek Rakowski na Facebooku.

Rząd Tuska podjął decyzję. Dodatkowe miliony złotych dla księży
Takie emerytury dostają księża w Polsce. Płaci im nie tylko ZUS
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Nowosińska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat