Polski raper chce sprawdzić, czy Ziemia jest płaska. "Lecimy w kosmos" powiedział i wystartował
Poznański raper Akash, znany wcześniej jako AK-47, ruszył z projektem, który ma udowodnić, że nasza planeta wcale nie jest kulista. Wykorzystuje do tego różne zdobycze techniki. Swoimi przemyśleniami oraz pracami nad eksperymentem twórca dzieli się m.in. na Instagramie. “Lecimy w kosmos moi drodzy, pod sklepieniem niebieskim”, napisał. Co mu z tego wyszło?
Co z tą Ziemią? Płaskoziemcy w Polsce
Poglądy na temat kształtu Ziemi były w przeszłości bardzo zróżnicowane, a wpływ na to miały między innymi wierzenia odmiennych kultur. Przykłady wymienia to np. Zintegrowana Platforma Edukacyjna, która podaje, że np. Majowie uznawali, iż nasza planeta ma formę dysku , natomiast starożytni Hindusi uważali, że Ziemia ma kształt lotosu i spoczywa na grzbietach czterech słoni, zaś one – na skorupie wielkiego żółwia pływającego w ogromnym oceanie . Jedynie nieliczna garstka uczonych przypuszczała, że Ziemia jest kulą.
Pogląd, że Ziemia jest kulista ugruntował najwybitniejszy myśliciel grecki - Arystoteles (384 - 322 p.n.e.). Platforma Edukator objaśnia, że przedstawił on wówczas dowody , które w znacznym stopniu znajdują potwierdzenie również dziś. Kulistość naszej planety uczony uzasadnił m.in. na podstawie cienia Ziemi widocznego w czasie zaćmień Księżyca. Tak dokładniej, Ziemia ma kształt elipsoidy obrotowej, czyli bryły o kształcie zbliżonym do kuli, ale spłaszczonej na biegunach i powstającej przy obrocie elipsy dookoła krótszej osi. Dochodzi do tego zróżnicowane ukształtowanie terenu i mamy nieidealnie, ale wciąż kulisty obiekt.
Teoria płaskiej Ziemi jest jednak wciąż żywa. Jak wynika z badania IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) na 2021 r., Polacy płaskoziemcom za bardzo nie wierzą, ale jednak da się znaleźć w naszym kraju zwolenników tej teorii. Obliczono, że aż 4 proc. Polaków wierzy, że Ziemia jest płaska . Wśród nich jest najwyraźniej również Adam Kubiak, raper z Poznania znany jako Akash, który właśnie wystartował z projektem udowadniającym, że Ziemia nie jest kulą.
Obalanie heliocentryzmu. Polak na bakier z teorią Kopernika
Temat kształtu Ziemi zaprząta głowę poznańskiego twórcy od lat, od czym wspominają różne serwisy zajmujące się sceną rapu w Polsce, m.in. glamrap.pl, czy rapnews.pl. Już w zeszłym roku Akash pisał:
- Największy sekret dzisiejszych czasów. Ziemia to trójwymiarowa czasoprzestrzeń z horyzontem i perspektywą zaprojektowana w konkretnej gęstości. Żadnych kulistych planet, żadnej przestrzeni kosmicznej, żadnego ogromnego słońca oddalonego o miliony kilometrów … To projekcja umysłu, o wysoce zaawansowanej matematycznie matrycy, poruszająca się po "ograniczonej" płaszczyźnie, zawartej w firmamencie, szerzej zwanym "kopułą nieba". Tak, nazwijcie mnie odklejonym od tej kopuły.
Teraz raper poszedł o krok dalej i zorganizował misję, która ma na celu zebranie dowodów na to, że Ziemia nie jest kulista. Chce podważyć również heliocentryzm. W teorii heliocentrycznej Ziemia jest jedną z planet, która obracając się wokół własnej osi w cyklu dobowym, krąży wokół Słońca, tłumaczy encyklopedia PWN.
– Jestem w trakcie projektu, który będzie – lokalnie oczywiście – obnażał kłamstwa heliocentryczne poprzez serię pewnych działań. Poprzez matematykę i własną naukę obalimy ten heliocentryzm. Mój najbliższy czas będzie skłaniał się ku projektowi dokumentalnemu na temat płaszczyznowości Ziemi – mówił Akash i właśnie zrealizował swoje zapowiedzi.
36 tysięcy metrów nad Ziemią i 700 GB danych
Jak informuje serwis rapnews.pl, Kubiak wypuścił w powietrze sześć balonów, które zostały wyposażone w kamery 360 stopni. S pecjalne urządzenia mają za zadanie dostarczyć twórcy danych o kształcie naszej planety.
- Witam moi drodzy. To się dzieje, wypuszczamy sześć kamer w Stratosferę, w kosmos, pod sklepieniem niebieskim . Kamery 360, dwie sztuki. Lecimy w kosmos moi drodzy, pod sklepieniem niebieskim. Pozdrowienia – przekazał Akash swoim obserwatorom na Instagramie, rozpoczynając start balonów.
Serwis epoznan.pl podaje, że projekt zakończył się częściowym powodzeniem, a mianowicie balony rzeczywiście wzniosły się na dużą wysokość - 36 tysięcy metrów nad Ziemią . Lot balonów można było śledzić w sieci, do czego twórca zachęcał na swoim profilu w mediach społecznościowych. Według ustaleń dziennikarzy oraz doniesieniom samego rapera balonom udało się pozyskać dane i bezpiecznie wrócić na ląd. Teraz raper ma do przeanalizowania 700 GB materiału , a na wyniki jego eksperymentu będzie trzeba nieco poczekać.
Fot. Instagram @ak47officialpl
Większość osób komentujących sprawę odnosiła się do wypowiedzi i pomysłów twórcy sceptycznie lub nieprzychylnie , jednak znalazł on również swoich fanów. Już teraz możemy też podsunąć kilka argumentów przemawiających za tym, że nie ma co liczyć na przełom w związku z eksperymentem rapera. Dobrze wypunktował te zagadnienia m.in. magazyn National Geographic.
Dowody na to, że Ziemia nie jest płaska
Można podać co najmniej 10 argumentów przemawiających za tym, że teoria o płaskiej Ziemi jest błędna . Jednak wiele osób zapewne z chęcią dowie się, jakiego rodzaju wnioski na podstawie swojego eksperymentu wysnuł raper. Tymczasem bazując na encyklopedii i treści tematycznego artykułu z National Geographic, podajemy niektóre dowody na to, że Ziemia nie jest płaska.
1. Księżyc - Już Arystoteles, obserwując zaćmienia naszego naturalnego satelity, zwracał uwagę, że kształt ziemskiego cienia jest okrągły.
2. Obrazy na horyzoncie - Nadpływające z oddali statki nie pojawiają się od razu w całości w polu widzenia, tylko zdają się wypływać spod wody, a złudzenie optyczne wynika właśnie z kulistości Ziemi.
3. Konstelacje gwiazd - Gdyby Ziemia była płaska, przesuwając się od Równika na północ lub południe, nie można by było obserwować „chowania się" jednych konstelacji i wyłaniania kolejnych.
4. Cienie - Wraz z biegiem czasu w ciągu dnia cienie będą się zmieniać.
5. Obserwowanie otoczenia z wysokości - Gdyby Ziemia była płaska, różnica wysokości nie miałaby wielkiego znaczenia podczas obserwacji otoczenia. Tymczasem im wyżej się znajdujemy, tym dalej sięga nasz wzrok.
6. Podróż samolotem - Maszyny te nie wypadają poza krawędź Ziemi podczas lotu i są w stanie okrążyć ją bez zatrzymania się. Ponadto np. lecąc przez Atlantyk, przez większość czasu będzie można dostrzec krzywiznę Ziemi na horyzoncie.
7. Inne planety - Lata badań dostarczyły naukowej wiedzy o tym, jak wyglądało powstawanie i kształtowanie się planet. W 1610 r. Galileusz obserwował księżyce Jowisza krążące wokół niego i opisał je jako małe planetki orbitujące wokół większej. To i kolejne badania doprowadziły do konkluzji, że wszystkie planety są kuliste i krążą wokół Słońca.
8. Strefy czasowe - Czemu w Nowym Jorku jest inna godzina niż w Warszawie? Ponieważ Słońce oświetla Ziemię z różnych stron wraz z jej obrotem wokół własnej osi. Gdyby była płaska, w każdym jej punkcie pora dnia byłaby taka sama.
9. Grawitacja - Gdyby Ziemia była dyskiem, grawitacja w jej różnych częściach byłaby zróżnicowana, bo odległość ciał na jej powierzchni od środka byłaby inna, a tym samym gdzieś niedaleko krawędzi moglibyśmy podskakiwać na wysokość wielu metrów.
10. Zdjęcia kosmosu - Nie jest trudno je znaleźć, pochodzą zarówno od amatorów, jak i od specjalistów i stanowią najbardziej dosłowny i najmocniejszy argument za kulistym kształtem planet, również naszej. Szczególnie te poczynione przez agencje kosmiczne bezpośrednio z kosmosu w kierunku Ziemi.