BiznesINFO.pl Finanse Postępowanie spadkowe może się wydłużyć w tych wypadkach. O tym należy pamiętać
Fot. Canva/Teams

Postępowanie spadkowe może się wydłużyć w tych wypadkach. O tym należy pamiętać

20 stycznia 2025
Autor tekstu: Julia Czwórnóg

Śmierć niemal zawsze jest trudnym i przytłaczającym wydarzeniem życiowym. Jej następstwem często jest dopełnianie wielu formalności, w tym również tych związanych z dziedziczeniem spadku. Jak przebiega postępowanie spadkowe i jak długo może trwać? Jak należy się przygotować do tego procesu?

Czym jest postępowanie spadkowe i jak je rozpocząć?

Jeżeli zdecydujemy się przyjąć spadek, konieczne będzie rozpoczęcie postępowania spadkowego. To szereg formalności prawnych, których trzeba dopełnić, żeby móc uzyskać pełne prawo do masy spadkowej. Postępowanie odbywa się zawsze, niezależnie na jakiej podstawie i z jakiego powodu spadkobiercę powołano do dziedziczenia.

Dotyczy to zarówno dziedziczenia ustawowego, jak i testamentowego. Spadkobierca w ciągu sześciu miesięcy od śmierci spadkodawcy musi podjąć decyzję, czy chce przyjąć, bądź odrzucić pozostawiony im spadek. Może dokonać wyboru na podstawie trzech dostępnych dróg. Jak przebiega postępowanie spadkowe?

Korzystasz z piekarnika elektrycznego? Może cię to słono kosztować
Lotnisko w Krakowie sparaliżowane. Jest apel do pasażerów

Jak przebiega postępowanie spadkowe?

Nie ma określonego terminu, w jakim spadkobierca musi rozpocząć postępowanie spadkowe. Może to zrobić dowolnym czasie od chwili przyjęcia spadku. W przypadku, gdy w masie spadkowej znalazły się konta bankowe czy nieruchomości, warto jak najszybciej podjąć takie postępowanie. Wraz z upływem czasu może zwiększyć się ryzyko wystąpienia komplikacji w przyszłości, takich jak np. brak wpisu nowego właściciela do księgi wieczystej. To konieczne w przypadku chęci sprzedaży nabytych dóbr.

Postępowanie spadkowe może przyjąć dwie formy: postępowania sądowego lub notarialnego. To, która z nich powinna zostać wybrana, zależy od okoliczności, jakie towarzyszą dziedziczeniu spadku. Notarialne postępowanie prowadzi się zazwyczaj, kiedy spadkobiercy nie mają między sobą konfliktu i zgadzają się co do realizacji testamentu. Warunkiem jest obecność wszystkich potencjalnych spadkobierców przy sporządzaniu aktu poświadczenia dziedziczenia.

Jeżeli osób uprawnionych do dziedziczenia jest więcej albo występuje między nimi konflikt, wówczas lepiej wybrać sądowe postępowanie spadkowe. Wynika to często m.in. z niemożności obecności fizycznej wszystkich spadkobierców.
To rozwiązanie będzie optymalne, jeśli spadkobiercy nie mogą osiągnąć porozumienia, albo gdy dochodzi do kwestionowania intencji testamentu.

Aby rozpocząć proces, konieczne jest złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku do sądu rejonowego, właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego. Niekiedy, postępowanie może się przedłużyć. Ile czasu może potrwać proces spadkowy?

Zobacz też: PKO BP wydał ważny komunikat. Wszyscy klienci powinni o tym wiedzieć

Jak długo może trwać postępowanie spadkowe?

Długość postępowania spadkowego może być uzależniona od tego, jaką drogę postępowania wybrano. W przypadku skorzystania z usług notarialnych formalności zostają dopełnione już na pierwszym spotkaniu, na którym muszą być obecni wszyscy potencjalni dziedziczący. Sądowe postępowanie spadkowe może trwać znacznie dłużej. Od momentu, w którym składa się wniosek, rozpoczyna się proces, potem następuje okres oczekiwania na wyznaczenie terminu rozprawy. To może zająć od 3 do nawet 6 miesięcy.

Na miesiąc przed planowanym terminem, spadkobiercy otrzymują list polecony z wyznaczoną data rozprawy, na którą obowiązkowo muszą się stawić. Bardzo często spraw nie da się zamknąć na pierwszej rozprawie. W takim przy sądowe postępowanie spadkowe może trwać nawet od kilku do kilkunastu miesięcy.

e-Doręczenia działają gorzej niż tradycyjna poczta. Samorządowcy chcą wyłączenia
Wielkie zmiany w obliczaniu wynagrodzeń. Pracodawców może czekać lawina pozwów
Obserwuj nas w
autor
Julia Czwórnóg

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, obecnie studentka Produkcji Medialnej. Zawsze na bieżąco z nowinkami technologicznymi, prywatnie wielbicielka sportu, w szczególności tenisa i siatkówki. Kiedy nie piszę, oglądam mecze i filmy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat