Prawie 1600 złotych renty dla uzależnionych. Co zrobić, żeby otrzymać pieniądze od ZUS?
Uzależnienie od alkoholu to problem, który dotyka ogromnej części Polaków. Badania pokazują, że coraz więcej osób traci życie z powodu alkoholu. Osoby, które zmagają się z uzależnieniem, często nie są w stanie podjąć pracy zarobkowej. W takiej sytuacji przysługuje im pomoc finansowa.
Coraz więcej Polaków umiera przez alkohol
Badania przeprowadzone przez Eurostat jednoznacznie wskazują, że w ostatnich latach w Polsce wzrosła umieralność związana z uzależnieniem od alkoholu. Według danych z 2020 roku nasz kraj pod tym względem znajduje się w czołówce i wynik wynosi aż 10,1 zgonów na 100 tys. osób. Jeszcze wyższy wskaźnik jest tylko w Słowenii i jest to 17,3 zgonów na 100 tys. osób.
Czym jest renta alkoholowa?
Renta alkoholowa to świadczenie dla osób, które z powodu choroby alkoholowej utraciły zdolność do podjęcia pracy zarobkowej. Do uzyskania takiego zasiłku niezbędne jest jednak spełnienie określonych warunków. Przede wszystkim trzeba posiadać orzeczenie lekarza o niezdolności do pracy, należy mieć odpowiedni do wieku wymagany staż ubezpieczenia. W tym przypadku niezdolność do pracy musi powstać w trakcie okresów składkowych lub nieskładkowych wskazanych w ustawie emerytalnej lub w ciągu 18 miesięcy od ich ustania. Wszystkie szczegóły możemy znaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Ile wynosi renta alkoholowa?
Polsat News informuje, że 1 marca 2023 roku została wprowadzona nowelizacja, która zmienia wysokość renty alkoholowej . Osoby ze stwierdzoną całkowitą niezdolnością do pracy, mogą liczyć na wypłatę 1588,44 złotych. Natomiast dla tych, którzy posiadają orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy, renta wynosi 1191,33 zł.