BiznesINFO.pl Finanse Rachunki trwalsze niż życie. Bliscy zmarłego muszą je opłacić
fot. Pxhere

Rachunki trwalsze niż życie. Bliscy zmarłego muszą je opłacić

3 listopada 2024
Autor tekstu: Marcin Śliwa

W obliczu śmierci bliskiej osoby szczególnie trudno jest myśleć o wszelkich urzędowych lub rachunkowych powinnościach, a mimo to rzeczywistość nie ma skrupułów i bez względu na okoliczności nie czeka aż ktoś dojdzie do siebie. Obowiązków, których po śmierci człowieka muszą dopilnować żywi, nie brakuje.

Płatności naliczane nawet po śmierci

Śmierć, choć w pewnym sensie stanowi wyzwolenie od ziemskich trosk i zmartwień, nie gwarantuje wcale zwolnienia od płacenia rachunków. Te będą przychodzić nawet po śmierci zmarłej osoby i dotyczy to zarówno takich usług jak prąd i pozostałe media, abonamentu telefonicznego czy też subskrypcji w rozmaitych serwisach i platformach usługowych.

By kolejne koszty przestały być naliczane, o śmierci abonenta należy jak najszybciej poinformować dostawców usług.  W tym celu często trzeba też posłużyć się aktem zgonu. W przypadku chęci kontynuowania dostaw usług, umowy muszą zostać przepisane na nową osobę. Na koniec wszystkie nieopłacone dotąd rachunki muszą zostać uregulowane. Tylko wówczas można mieć pewność, że nie będą od nich naliczane odsetki lub kary umowne.

Wojsko wezwie 230 tys. Polaków. Jeśli się nie stawisz, poniesiesz poważne konsekwencje

Kto musi zająć się rachunkami zmarłej osoby?

Odpowiedzialność za wszelkie długi spadkowe, zgodnie z art. 1034 Kodeksu cywilnego do chwili działu spadku, ponoszą spadkobiercy, czyli najbliżsi zmarłego. W sytuacji, kiedy wszelkie zaległe lub naliczone już po śmierci rachunki uregulowała jedna osoba, ma prawo żądać zwrotu należności od pozostałych spadkobierców w wysokości proporcjonalnej do ich udziałów w spadku.

Przyjęcie spadku oznacza również wzięcie na siebie odpowiedzialności za ewentualne długi osoby zmarłej, natomiast w przypadku zrzeczenia się spadku, nie ma mowy o odziedziczeniu długów. W przypadku odziedziczenia zaległych płatności , gdy przewyższają one wartość pozostawionego majątku zmarłego, spadkobierca (lub spadkobiercy) zobowiązany jest do pokrycia ich z własnej kieszeni z odpowiedzialnością proporcjonalną do udziałów w spadku.

Testament, czyli wola jak rachunki – trwalsza od życia

By jeszcze za życia zadbać o odpowiedni podział przyszłego spadku, najlepiej jest sporządzić testament. Pamiętać należy, że wyłącznie dokument sporządzony przy udziale notariusza będzie miał moc prawną.

Jak informuje serwis bezprawnik.pl, badania przeprowadzone przez Research Collective na zlecenie Fundacji Otwarte Forum we współpracy z Kancelarią Prawno-Podatkową GWW jasno wskazują, że sporządzanie testamentu wciąż nie jest popularne w Polsce. Zaledwie 9 proc. osób powyżej 45 roku życia spisuje testament. Jednocześnie ponad 40 proc. Polaków nigdy nie rozważało takiej możliwości.

Miliony Polaków na bruku przez AI? Oto najbardziej zagrożone zawody
Rewolucja w darmowych lekach. 400 mln zł zostanie w kieszeniach Polaków
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie