BiznesINFO.pl Finanse Rekordowa ulga i nie tylko. Ci seniorzy mogą zyskać nawet 12 tys. zł
Fot. Pixabay/BookBabe

Rekordowa ulga i nie tylko. Ci seniorzy mogą zyskać nawet 12 tys. zł

4 października 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Będzie nowe świadczenie dla emerytów? Wygląda na to, że sprawa może być bardziej skomplikowana. Pieniądze jednak mają trafić do osób, które ukończyły wiek emerytalny. Kto dostanie 12 tysięcy złotych każdego roku? To coś więcej niż ulga podatkowa dla seniorów. Sprawdzamy szczegóły.

Prezent dla emerytów? Wiemy, kto może skorzystać

Po osiągnięciu wieku emerytalnego polscy seniorzy mogą nie tylko pobierać świadczenie z ZUS , ale również zyskują dostęp do wielu ulg. Na liście znajduje się również ulga podatkowa , której zasady mogą nie być do końca jasne. Dlaczego? Ponieważ jest skierowana do kobiet, które ukończyły 60 lat oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat, ale nie złożyli jeszcze wniosku o wypłatę emerytury. Tzw. ulga senioralna zwalnia osoby starsze z podatku dochodowego , jeśli ten nie przekracza  85 528 zł rocznie. Seniorzy muszą jednak spełnić kilka warunków , dzięki którym mogą liczyć również na ciekawy ”bonus”.

Skarbówka weźmie pod lupę wynajmujących mieszkania. Resort zdradził termin

12 tys. zł rocznie dla seniorów?

Rząd od dłuższego czasu szuka sposobu, by zachęcić Polaków do dłuższej aktywności zawodowej , również po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych niejednokrotnie podkreślał, że każdy dodatkowy rok pracy może podnieść świadczenie o nawet 15%, na tym jednak nie koniec. Jak podaje Gazeta Pomorska, Instytut Sobieskiego zaproponował wprowadzenie nowego dodatku: 12 tysięcy złotych dla seniora za każdy rok pracy bez pobierania emerytury . Świadczenie miałoby być wypłacane co dwanaście miesięcy w gotówce lub jako dopłata do kapitału emerytalnego. Instytut proponuje również wpłacanie większej części składki rentowej najstarszych pracowników na konto ZUS.

Ulga senioralna — dla kogo?

Podstawowym warunkiem skorzystania z ulgi od podatku dochodowego jest kontynuowanie pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego, bez pobierania świadczenia . Dalsza aktywność zawodowa po złożeniu wniosku o wypłatę emerytury nie uprawnia nas bowiem do ulgi senioralnej. Co ciekawe, przysługuje ona zarówno osobom, które nie korzystają z prawa do świadczenia, jak i tym, którzy nie mają ustalonego prawa do emerytury .

Przepisy dotyczące ulgi dotyczą zarówno seniorów, którzy nie pobierają emerytury i renty rodzinnej z ZUS i KRUS, ale także emerytury lub renty rodzinnej z mundurowych systemów ubezpieczeń czy świadczeń pieniężnych w związku ze zwolnieniem ze służby stałej funkcjonariusza służby mundurowej.

Koszty pobytu w domu pomocy społecznej. Kwoty są gigantyczne
Utrudnienia w dwóch popularnych bankach. Klienci powinni się przygotować
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie