"Rozwiązania oderwane od rzeczywistości". Rzecznik Abramowicz o sytuacji biznesu w Polsce
”Nasze rozwiązania są przez urzędników konstruowane zupełnie w oderwaniu od rzeczywistości” — oceniał prawo tworzone dla biznesu Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. ”System prostych rozwiązań jest prawie w wszystkich europejskich krajach oprócz Polski” — skwitował nasz rozmówca podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
”ZUS jest gnębicielem”
“ZUS jest dla tych małych firm gnębicielem, można powiedzieć, jest zabójcą miejsc pracy w Polsce.” Tak Adam Abramowicz w rozmowie z nami podsumował system składek dla przedsiębiorców w Polsce. Jak zaznaczył, zasadniczym problemem nie jest np. wysokość składek, a “ podatki trzeba płacić”. Głównym wyzwaniem dla przedsiębiorców jest skomplikowany system, a inne kraje pokazały już, że można rozwiązać to inaczej.
Mamy system, którego nie ma w żadnym innym kraju europejskim, czyli bardzo wysoki ryczałt co miesiąc trzeba zapłacić — 1600 zł, czy się zarobiło, czy się nie zarobiło. Zupełnie to oderwane od dochodu jest — zaznaczył Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Mimo wszystko Polska wciąż zdaje się w tej dziedzinie biegać w kółko, a kolejne rozwiązania są błędne lub niewystarczające.
210 tysięcy zadłużonych rodzin
Przedsiębiorcy czekają niecierpliwie na tzw. wakacje od ZUS . Nowa ustawa ma umożliwić przedsiębiorcom krótką przerwę w opłacaniu składek. Adam Abramowicz zaznaczył jednak, że nawet to nie będzie wystarczającym rozwiązaniem problemu:
Przy takim systemie zawsze będziemy mieć ludzi, którzy otworzyli działalność, chcieli zarobić, nie udało się z jakiś powodów [...]. Firmy się nie da zamknąć tak, jakby zgasić światło, więc ciągną ci przedsiębiorcy firmę, a mając co miesiąc tak ogromną kwotę do zapłacenia, wpadają w długi.
Nasz rozmówca podkreślił, że w tym momencie “210 tys. polskich rodzin jest windykowanych za własne składki” . Zatem, mimo proponowanych drobnych rozwiązań, za uzdrowienie sytuacji polskich przedsiębiorców należałoby zabrać się inaczej, poprzez zmianę nie pojedynczych elementów, ale całego systemu.
Bo to nie pomoże - podsumował Adam Abramowicz.
Krokiem w dobrą stronę ma być m.in. wyczekiwany powrót do ryczałtowej składki , czyli systemu obowiązującego przed Polskim Ładem.
Jakie są perspektywy polskich przedsiębiorców?
Na to pytanie nasz rozmówca odpowiada krótko:
Perspektywy są niezłe, choć chmury nadciągają.
Nachodzące kłopoty możemy zauważyć, obserwując gospodarkę Niemiecką, ściśle powiązaną z Polską. Przedsiębiorcy w naszym kraju powinni więc, mimo chwilowego optymizmu, być przygotowani na kolejne kryzysy. Adam Abramowicz ryzyko widzi m.in. w dyrektywie budynkowej, którą zamierza wprowadzić Unia Europejska.
Jeżeli ktoś to prześledzi i zobaczy, jakie koszty będą się wiązały z wybudowaniem mieszkania czy z wybudowaniem biura, no to mamy taki duży znak zapytania: kogo będzie na to wszystko stać?, zastanawia się Adam Abramowicz.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przyznał również, że sytuacja na polskim rynku jest skomplikowana — wysokości podatków nie są wysokie w skali europejskiej, ale jeśli chodzi o poziom skomplikowania systemu, “jesteśmy w pierwszej dziesiątce, jak nie w pierwszej piątce” . Polscy przedsiębiorcy wciąż mają zatem twardy orzech do zgryzienia.
źródło: biznes info