Rusza specjalna operacja - ważne zmiany na granicy. "To odpowiedź na ataki na państwo polskie"
W odpowiedzi na niesłabnące prowokacje organizowane przez reżim Aleksandra Łukaszenki, Polska podejmuje zdecydowane kroki. Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział rozpoczęcie przez Wojski Polskie operacji ”Bezpieczne Podlasie”. Zmiany, które zajdą na naszej wschodniej granicy mają być odczuwalne już wkrótce.
Z tego tekstu dowiesz się:
● Jakie działania podejmie Wojsko Polskie na wschodniej granicy,
● Dlaczego ogłoszono operację wojskową,
● Kto i dlaczego będzie pilnował bezpieczeństwa polskiej granicy,
● Ilu żołnierzy będzie stacjonowało przy granicy z Białorusią.
”W każdej domenie i przestrzeni odbywa się atak na państwo polskie”
Nową operację, którą przeprowadzą Polskie Siły Zbrojne, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział w środę 31 lipca w Ośrodku Ćwiczeń ”Zielona” (gm. Supraśl). ”Bezpieczne Podlasie” ma być odpowiedzią na nieustające prowokacje, zaczepki i akcje organizowane przez reżim nielegalnie sprawującego władzę w Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Jak powiedział Kosiniak-Kamysz, wroga aktywność wschodniego sąsiada nie opiera się wyłącznie na imigrantach. Polskie służby z białoruskimi działaniami muszą sobie radzić na wielu frontach, w tym na froncie wirtualnym.
Wojna hybrydowa osiągnęła swój najwyższy poziom zaangażowania przeciwko państwu polskiemu. Ataki na granicę, akty sabotażu i dywersji. Cyberprzestrzeń każdego dnia jest przedmiotem różnych działań operacyjnych. W każdej domenie i przestrzeni odbywa się atak na państwo polskie – powiedział szef MON.
”Bezpieczne Podlasie”
Operacja ”Bezpieczne Podlasie” to kolejny etap współpracy Sił Zbrojnych oraz Straży Granicznej. Celem jest przeciwdziałanie napędzanym przez reżimy rosyjski i białoruski akcjom z wykorzystaniem nielegalnych imigrantów, którzy kierowani są w stronę polskiej granicy. Ogłoszona przez ministra obrony narodowej operacja ma zastąpić poprzednie, które polskie służby realizowały na terenach przygranicznych.
Jak zapowiedziało MON, zmiany wynikają z konieczności zwiększenia efektywności polskich służb. Pomóc ma w tym między innymi ujednolicenie obowiązujących procedur oraz struktury dowodzenia. Zmiany mają zajść również w kwestiach takich jak optymalizacja użycia sił i środków. Za operację ”Bezpieczne Podlasie” odpowiedzialne będzie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, które zajmie się planowaniem, realizacją i zarządzaniem.
17 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego
W związku z planowanym wzmocnieniem wschodniej granicy, w Białymstoku stacjonowała będzie brygada zmechanizowana formowanej obecnie 1 Dywizji Piechoty Legionów. Jak podkreślił szef MON, formowanie dywizji to proces długotrwały.
Dywizja formuje się, a ten proces będzie trwał wiele lat. Ja będę o tym mówił zawsze, tak jak jest, a nie zaznaczał tylko punkty na mapie i robił wielkie wydarzenia z decyzji. Będę pokazywał realne działania w tym zakresie, które wymagają czasu i pieniędzy, nie są rozpisane na jeden miesiąc, tylko na kilka lat – mówił Kosiniak-Kamysz.
Tymczasem, jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, 1 sierpnia przekazano obowiązki pomiędzy Dowódcą WZZ Podlasie gen. bryg. Sławomirem Lidwą, a Dowódcą Operacji Bezpieczne Podlasie gen. dyw. Arkadiuszem Szkutnikiem.
Trzon pierwszej, półrocznej zmiany operacji stanowić będą żołnierze 18 Żelaznej Dywizji Zmechanizowanej (18 DZ). Na dowódcę operacji wyznaczony został pan gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik, Dowódca 18 DZ. W operacji uczestniczyć będą również żołnierze Dowództwa Generalnego, Wojsk Obrony Terytorialnej, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Żandarmerii Wojskowej - poinformował MON.
W sumie w operację ”Bezpieczne Podlasie” zaangażowanych ma być 17 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego . Jednocześnie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych zapowiedziało operację ZORZA.
Będzie realizowana poprzez szereg zadań mających na celu skuteczne przeciwdziałanie naruszeniom przestrzeni powietrznej RP oraz ich neutralizację. W ramach tych działań przewiduje się: stałe monitorowanie przestrzeni powietrznej, reakcję na wykryte naruszenia i ich neutralizację, współpracę z sojusznikami oraz państwami graniczącymi z Polską, aby zapewnić skuteczną wymianę informacji i koordynację działań obronnych, regularne szkolenia i ćwiczenia dla personelu wojskowego, aby zapewnić najwyższy poziom gotowości operacyjnej – czytamy w komunikacie.