BiznesINFO.pl Polska i Świat Ruszyły masowe kontrole w domach Polaków. Sprawdzają jedną rzecz, sypią się kary
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ruszyły masowe kontrole w domach Polaków. Sprawdzają jedną rzecz, sypią się kary

14 września 2024
Autor tekstu: Julia Bogucka

Rozpoczęły się masowe kontrole w domach jednorodzinnych Polaków. Urzędnicy zwrócą uwagę na sposób utylizacji ścieków w przydomowych szambach i oczyszczalniach. Kary za wszelkie uchybienia mogą być dotkliwe dla portfela.

Te domy jednorodzinne wezmą pod lupę urzędnicy

Ruszyły masowe kontrole domów jednorodzinnych w Polsce. Dotyczą one konkretnie tych budynków, które nie są podłączone do miejskiej kanalizacji . “Forsal” przekazuje, że pod uwagę mogą być wzięte nawet 2 miliony gospodarstw domowych. Wielka kontrola szamb sprawdzi, czy ścieki są odprowadzane w prawidłowy sposób .

Dziennik przekazał, że pracownicy urzędu mogą oczekiwać dowodów na to, że zbiorniki są regularnie opróżniane przez firmy asenizacyjne , które posiadają w tym celu odpowiednie uprawnienia. Przydatne będą również faktury lub rachunki, które potwierdzą, że usługa się odbywa .

Będą zmiany w skarbówce. Zacznie się już 1 października
Popularność fotowoltaiki i pomp ciepła przyciąga oszustów. Na to trzeba uważać

Urzędnicy będą sprawdzać jedną rzecz

Kontrola przydomowych szamb będzie się odbywać w najbliższym czasie. Okazuje się jednak, że oprócz sprawdzenia, czy ścieki są odprowadzane prawidłowo , urzędnicy mogą w ten sposób próbować zachęcić właścicieli gospodarstw domowych do podłączenia się do sieci miejskiej. W niektórych miastach praktykuje się to już od jakiegoś czasu. Przykładowo Krasnystaw rozesłał kilka miesięcy temu pisma ostrzegające, że niepodłączenie się do kanalizacji, mimo możliwości, grozi karą w wysokości 50 tys. zł .

Mówi o tym prawo. W art. 5 ustawy i utrzymaniu czystości i porządku w gminach czytamy, że właściciel ma obowiązek przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej . Jedynym wyjątkiem powinny być budynki, w których okolicy budowa tejże sieci jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona .

Takie kary grożą właścicielom domów jednorodzinnych

Urzędnicy sprawdzą, czy w danych przydomowych szambach nie występują żadne nieprawidłowości. Jeśli takowe zostaną wykryte, kara może być niezwykle dotkliwa . Portfele osób, które nieregularnie opróżniają ścieki, mogą się zdecydowanie uszczuplić. Grzywna za jakiekolwiek uchybienia może wynieść nawet 5 tysięcy złotych .

Przypomnijmy, że obowiązki kontrolne wprowadziła nowelizacja ustawy Prawo wodne z 2022 roku. Gminni urzędnicy powinni co najmniej raz na dwa lata sprawdzać wspomniane wyżej czynniki związane z odpowiednim opróżnianiem ścieków ze swojej posesji.

Netflix znika z tych urządzeń. To już postanowione
ZUS wyśle ważne pisma do seniorów. Chodzi o 14. emeryturę
Obserwuj nas w
autor
Julia Bogucka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Żywo zainteresowana polską polityką oraz mechanizmami zarządzającymi mediami społecznościowymi. Fanka gier komputerowych i malarstwa amatorskiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie