Seniorzy mają czas do środy. Jeśli nie zapłacą, skarbówka zmniejszy im emeryturę
Już tylko do jutra emeryci mają czas na uiszczenie ważnej, obowiązkowej opłaty. Jeśli tego nie zrobią, kwota może zostać potrącona z emerytury. Na zadłużenie zwróci uwagę urząd skarbowy. Brak uiszczenia zapłaty za abonament RTV może skutkować przykrymi konsekwencjami.
Zbliża się termin opłaty abonamentu RTV
Opłaty za abonament RTV są pobierane przez Pocztę Polską, a proces ten usprawnia udział urzędu skarbowego. To właśnie w placówce pocztowej powinniśmy zarejestrować posiadanie odbiorników — telewizorów lub radia — które należą do naszego gospodarstwa domowego . Za to pobierana jest opłata. Za używanie odbiornika radiofonicznego płacimy 8,70 zł za 1 miesiąc , za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego należy przekazać 27,30 zł za 1 miesiąc .
Jak się okazuje, wielkimi krokami zbliża się termin wrześniowej opłaty abonamentu RTV . Tę należy uiścić do 25 dnia danego miesiąca. To już jutro, czyli w najbliższą środę . Z tym obowiązkiem szczególnie powinni się pospieszyć emeryci. Jeśli tego nie zrobią, grozi im poważna kara.
To grozi emerytom, jeśli nie opłacą abonamentu RTV
Jeśli nie zapłacimy abonamentu RTV w terminie, możemy mieć poważne kłopoty z urzędem skarbowym. Zadłużenie, które w ten sposób powstaje, może w końcu zostać dostrzeżone . Wówczas otrzymamy wezwanie do zapłaty, które powinniśmy uregulować w ciągu kolejnych 7 dni. Jeśli jednak sprawa dotyczy emerytów, sprawa może się zakończyć nieco inaczej .
Istnieje kilka sposobów, które są wykorzystywane przez skarbówkę, aby uregulować zadłużenie. Jeden z nich może być wyjątkowo dotkliwy dla osób pobierających emeryturę . Najczęściej odbywa się to poprzez pobranie pieniędzy z:
- rachunku bankowego,
- nadpłaty podatku,
- emerytury,
- pensji,
- za pośrednictwem komornik
Oznacza to, że emerytura może zostać pomniejszona o kwotę zadłużenia.
Kto nie musi opłacać abonamentu RTV?
Istnieje jednak dość szerokie grono osób, które nie muszą w ogóle opłacać abonamentu RTV . Dzieje się to nawet wówczas, jeśli zarejestrują posiadanie odbiorników na poczcie. Okazuje się, że zwolnieni są:
- emeryci po 75. roku życia,
- zaliczani do I grupy inwalidzkiej,
- będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- osoby po 60. roku życia z emeryturą, która nie przekracza 50 proc. średniego wynagrodzenia.
Środki, które są pozyskiwane dzięki abonamentowi RTV, są przekazywane na działalność publicznego radia i telewizji, a co za tym idzie, na realizowanie ich misji publicznej .