BiznesINFO.pl Finanse Skarbówka zwróci pieniądze podatnikom? Wszystko przez ten błąd
fot. Arkadiusz Ziółek

Skarbówka zwróci pieniądze podatnikom? Wszystko przez ten błąd

6 września 2024

Niektóre decyzje urzędów skarbowych mogły zostać podpisane przez niewłaściwych naczelników, co może prowadzić do przedawnienia zobowiązań podatkowych i konieczności zwrotu pieniędzy podatnikom. Czy podatnicy otrzymają zwrot należności? Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Naczelny Sąd Administracyjny.

Kto ma prawo nadawać rygor natychmiastowej wykonalności?

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, początkiem lipca jeden ze składów Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) zadał pytanie prawne do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Czy naczelnik urzędu skarbowego ma prawo nadawać rygor natychmiastowej wykonalności decyzjom wydanym przez naczelnika urzędu celno-skarbowego?


Co to mówi podatnikom? Że fiskus mógł błędnie przerwać bieg przedawnienia ich zobowiązań podatkowych. Zanim jednak decyzja zostanie podjęta sąd musi orzec, że działania urzędu skarbowego były niezgodne z prawem.

Nawet 1780,96 złotych z ZUS. Takie warunki trzeba spełnić
Rząd wypłaci nawet 1200 zł. To ostatni moment na złożenie wniosku

Podatnicy odzyskają pieniądze?

Jakub Warnieło, doradca podatkowy z MDDP w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, precyzuje, że — jeżeli błąd zostanie potwierdzony — wiązałoby się to z koniecznością zwrotu zapłaconych przez podatników kwot. I to wraz z odsetkami. To dlatego, że wiele zaległości mogło ulec przedawnieniu zdecydowanie szybciej, niż pierwotnie przewidywał urząd skarbowy.


Skoro w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej ustawodawca nie stworzył przepisów analogicznych do tych, które były w ustawie o kontroli skarbowej, to nie można domniemywać kompetencji nadania rygoru natychmiastowej wykonalności po stronie naczelnika urzędu skarbowego — objaśnia w rozmowie z „DGP” Warnieło.


Podkreśla tym samym, że gdy NSA orzecze, że organy podatkowe dopuściły się nadużyć w zakresie swoich kompetencji, ponoszenie konsekwencji powinno być po ich stronie. Podatnicy nie mogą płacić za nieprawidłowe decyzje fiskusa.

Jak fiskus egzekwował zaległe podatki?

Urząd skarbowy stosował mechanizm rygoru natychmiastowej wykonalności. Fiskus mógł w ten sposób egzekwować od podatników zaległe zobowiązania podatkowe, jeszcze przed ostateczną decyzją. Nałożyć go można jedynie w określonych przypadkach, w tym, gdy do przedawnienia zobowiązania zostało kilka miesięcy.


„DGP” wspomina, że od 2017 roku kwestia nadawania rygoru natychmiastowej wykonalności przez naczelnika urzędu skarbowego pozostała niejasna. I decyzję, kto powinien nadawać wspomniany rygor, rozstrzygnie uchwała NSA.

Przelew od sąsiada do opodatkowania? Skarbówka nie ma w tej sprawie wątpliwości
Fiskus ściga emerytów. Nie zapłacisz na czas, zmniejszą Ci emeryturę
Obserwuj nas w
autor
Natalia Ziółkowska

Dziennikarka BiznesINFO. Wcześniej w Redakcji „Forbes” Polska. Jeśli masz prosperujący/ ciekawy biznes (start-up), napisz: natalia.ziolkowska@biznesinfo.pl. Chętnie opiszę Twoją przedsiębiorczą opowieść.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie