Stany Zjednoczone nie będą prowadzić rozmów o bezpieczeństwie Polski bez Polski
Czołowa dyplomatka USA Karen Donfried, zapewniła w rozmowie z PAP, że Stany Zjednoczone nie będą prowadzić rozmów o bezpieczeństwie Polski bez Polski. Dodała, również, że planowane są rozmowy z Rosją, które będą okazją do obniżenia napięć, ale to do Moskwy należy wykonanie kroku w kierunku deeskalacji.
Karen Donfried, asystent sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji, uważa, że warto zrobić najpierw krok wstecz. To wszystko związane jest z rozmową prezydenta Bidena z prezydentem Putinem i tym, co było podczas niej będzie poruszone.
Wiemy, że dla prezydenta Bidena było ważne, by bezpośrednio podjąć rozmowę z prezydentem Putinem na temat głębokich obaw Ameryki dotyczących koncentracji wojsk przy granicach Ukrainy. I by jasno wyłożyć mu dotkliwe konsekwencje, jeśli Rosja podejmie dalsze napady na Ukrainę. Joe Biden wyjaśnił mu, że wykorzystane zostaną ostre środki ekonomiczne, USA w dalszym ciągu będą wysyłać defensywną broń Ukrainie i razem z sojusznikami z NATO zastanowimy się jak wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu.
Jak podano w rozmowie przed rozmową z Putinem sekretarz stanu Antony Blinken rozmawiał z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, a w czwartek rozmawiał z nim prezydent Biden. Mieliśmy rozmowy w ramach Kwintetu, czyli z Wielką Brytanią, Francją, Niemcami i Włochami; była rozmowa z (przewodniczącym Rady Europejskiej) Charlesem Michelem oraz w czwartek z Bukaresztańską Dziewiątką (w jej skład wchodzą: Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry - PAP). Wszystkie te działania są prowadzone po to, by naradzić się, jak pójść naprzód. Poinformowano również, że w dyskusje na tematy strategiczne będą włączeni sojusznicy.
Nie będzie rozmów o Polsce, bez Polski
Karen Donfried zapewniła, że Polska może czuć się bezpieczna i jest w lepszej pozycji niż była w 2014 roku. Podkreśliła, że Stany Zjednoczone konsekwentnie będą trzymały się tego, że nie będą prowadzić rozmów o bezpieczeństwie Polski bez Polski.