Ta karta zapewnia liczne ulgi i zniżki. Seniorzy mogą sporo zaoszczędzić
Osoby powyżej 60. roku życia mogą zaoszczędzić i korzystać z wielu zniżek na terenie całej Polski. Wystarczy, że postarają się o kartę, która im to umożliwi. Jak ją uzyskać i do czego upoważnia? Wyjaśniamy. Na pewno pozwoli zaoszczędzić.
Karta seniora - jak wyrobić?
Ogólnopolska Karta Seniora (OKS) powstała z inicjatywy Stowarzyszenia MANKO z Krakowa. Mogą postarać się o nią seniorzy powyżej 60. roku życia. Posiadaczy uprawnia do korzystania z wielu zniżek na terenie całej Polski, co pozwala nie tylko zaoszczędzić, ale także zaktywizować starsze osoby.
Aby uzyskać OKS, należy sprawdzić, czy gmina zgłosiła się do programu "Gmina Przyjazna Seniorom". Jeśli tak, odpowiedni wniosek składa się bezpłatnie w lokalnym urzędzie miasta lub gminy. Jeżeli nie, pobrany formularz zgłoszeniowy ze strony glosseniora.pl należy wypełnić i wysłać na adres Stowarzyszenia MANKO w Krakowie. Koszt karty na rok to 35 zł, natomiast na dwa lata 50 zł.
Taniej z kartą seniora
Posiadacze karty seniora są uprawnieni do korzystania ze zniżek z różnych rabatów w punktach handlowych i usługowych oraz konkretnych sektorach. Warunkiem jest przystąpienie danej placówki do programu i umożliwienie korzystania z OKS. Między innymi są to:
- zdrowie - usługi medyczne, wizyty lekarskie, badania, zabiegi rehabilitacyjne i zakup sprzętu rehabilitacyjnego;
- uroda - usługi kosmetyczne, fryzjerskie, SPA;
- kultura i sztuka - teatry, kina, muzea, domy kultury;
- sport i rekreacja - baseny, siłownie, kluby fitness;
- turystyka - biura podróży i hotele;
- gastronomia - restauracje i punkty gastronomiczne;
- usługi - usługi remontowo-budowlane, weterynaryjne, warsztaty samochodowe.
Ogólnopolska Karta Seniora ma sprawić, że osoby powyżej 60. roku życia chętniej będą brać udział w życiu społecznym, a także zaoszczędzą pieniądze, dzięki obowiązującym dzięki niej zniżkom i rabatom.
Gminy wychodzą naprzeciw potrzebom seniorów
Choć Ogólnopolska Karta Seniora to niewątpliwie duże ułatwienie w codziennym życiu osób po 60. roku życia, okazuje się, że istnieją inne alternatywy, aby mogły one korzystać ze zniżek i rabatów. Naprzeciw ich potrzebom wychodzą konkretne gminy. W tym wypadku chcąc się ubiegać o przyznanie takiej karty, o szczegóły należy pytać w lokalnym urzędzie miasta lub gminy. Najczęściej jej wyrobienie nic nie kosztuje, a płynące za tym zyski można mocno odczuć w portfelu.