Te dokumenty zaraz stracą ważność. Jeśli nie złożysz wniosku, stracisz świadczenia i ulgi
Jeszcze tylko do końca miesiąca Polacy mają czas na złożenie wniosku. Sierpniowa nowelizacja ustawy automatycznie wydłużyła okres obowiązywania jednego dokumentu, pozostałe jednak stracą ważność. Wraz z nimi przepadną liczne ulgi i świadczenia. Sprawdziliśmy, jak tego uniknąć.
Przegapisz termin, stracisz pieniądze. To orzeczenie przestanie obowiązywać
Polacy
, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej, mogą skorzystać z różnych form
pomocy finansowej
. Wśród nich znajdują się również ulgi i świadczenia przysługujące osobom niepełnosprawnym. Aby zostać ich beneficjentem, musimy jednak posiadać aktualne
orzeczenie o niepełnosprawności — a to wygasa właśnie 30 września
. Do tego czasu powinniśmy więc złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
dotyczy to około 400 tys. osób
. Jest jednak jeden wyjątek.
Orzeczenie o niepełnosprawności. Te osoby muszą złożyć wniosek
Nowelizacja ustawy, która weszła w życie z początkiem sierpnia, umożliwia beneficjentom zachowanie ważności dotyczasowego orzeczenia o niepełnosprawności oraz zaświadczenia o stopniu niepełnosprawności przez okres maksymalnie sześciu miesięcy. Warunkiem jest złożenie wniosku o wydanie nowego orzeczenia nie później niż do 30 września. Dotyczy to również osób oczekujących na decyzję ws. poziomu potrzeby wsparcia. Co bardzo ważne, nowelizacja wydłużyła również termin wcześniejszego złożenia wniosku — z 30 dni do dwóch miesięcy, lub trzech miesięcy w przypadku osób poniżej 16. roku życia. Wniosek należy złożyć w powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności w swoim miejscu zamieszkania. Usługa jest całkowicie darmowa, a na rozpatrzenie wniosku zaczekamy do miesiąca. W razie wątpliwości warto również zajrzeć na stronę gov.pl.
Karty parkingowe stracą ważność?
Wśród ulg wspierających osoby niepełnosprawne znajdziemy również benefity związane z korzystaniem z miejskich parkingów. Aby jednak były one dla nas dostępne, potrzebna będzie karta parkingowa dla osób niepełnosprawnych. Nowa wersja ustawy przedłużyła okres ich ważności do 31 marca 2025 roku .
Co natomiast w przypadku osób, które już wcześniej złożyły wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności? Nowelizacja ustawy wprowadziła w tym zakresie tzw. przepis przejściowy — przepisy nowelizacji mają zostać zastosowane także w przypadku wcześniej wszczętych spraw . Dzięki temu status osoby niepełnosprawnej zostanie zachowany na czas trwania procedury orzeczniczej.