Te piece miały być ekologiczne. Teraz będą zakazane. Padła data
O szkodliwości tzw. ”kopciuchów” mówiło się od dawna. Dzięki unijnym dopłatom w ramach programu Czyste Powietrze wielu Polaków wymieniło już piece starego typu na nowe. Teraz jednak Unia zamierza wycofać kolejne kotły. Które źródło ogrzewania tym razem dostało datę ważności? Ta decyzja dotknie miliony Polaków!
Masz taki piec w domu? Szykuj się na zmiany
Program wycofania z użytku pieców, które nie spełniają norm emisyjnych
, miał być pierwszym krokiem do lepszej jakości powietrza w całej Europie. Właściciele pieców starego typu, tzw. kopciuchów, musieli wymienić je na kotły na biomasę lub piece gazowe. Był to niemały wydatek, wiele osób mogło jednak liczyć na
wsparcie finansowe
z programu Czyste Powietrze. Osoby, które zdecydowały się na
ogrzewanie gazowe
mogą mieć teraz powody do niezadowolenia — również te piece mają za jakiś czas zostać wycofane.
Zakaz obejmie wszystkie piece wykorzystujące
paliwa kopalne
.
Kiedy unijne przepisy wejdą w życie?
Koniec pieców gazowych. Unia Europejska podaje datę
Jeszcze niedawno piece gazowe były oferowane Polakom jako ekologiczna alternatywa
dla ”kopciuchów”. Okazuje się jednak, iż w praktyce będzie to jedynie rozwiązanie tymczasowe — Rada UE i
Parlament Europejski
zawarły już porozumienie w sprawie nowelizacji dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Nieformalna decyzja została podjęta jeszcze w zeszłym toku, 7 grudnia, a teraz czeka na oficjalne zatwierdzenie.
Pierwsze zmiany miałyby jednak wejść w życie już za kilka miesięcy.
Data finalizacji kolejnego etapu programu Czyste Powietrze została wyznaczona na 2040 rok, jednak nadal budzi wątpliwości.
Kiedy zostaną wycofane piece na gaz?
Już w 2025 roku program Czyste Powietrze ma objąć także wycofanie pieców gazowych. Początkowo będzie to oznaczało jedynie brak możliwości skorzystania z dofinansowania ich montażu — wyjątek będą stanowić jedynie sytuacje, kiedy dla danego budynku nie będzie możliwości przyłączenia innego źródła ogrzewania. W latach 2028 i 2030 zacznie obowiązywać także zakaz montażu kotłów gazowych w nowych budynkach, kolejno państwowych i samorządowych, a następnie również prawnych. Do 2040 roku przepis obejmie także istniejące budynki, w których źródło ciepło zostało wymienione w trakcie remontu. Komisja Europejska nie wyjaśniła jednak, jaki los czeka już zamontowane piece gazowe . To, czy będą one mogły działać także po 2040 roku, wciąż stoi pod znakiem zapytania.
Państwa członkowskie będą również musiały określić szczegółowe środki dotyczące wycofywania paliw kopalnych w procesie ogrzewania i chłodzenia, tak aby do 2040 roku całkowicie wycofywać kotły zasilane paliwami kopalnymi — poinformowano w grudniowym komunikacie.