BiznesINFO.pl Polska i Świat Te piece miały być ekologiczne. Teraz będą zakazane. Padła data
Fot. Pixabay/Alexandra_Koch

Te piece miały być ekologiczne. Teraz będą zakazane. Padła data

15 października 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

O szkodliwości tzw. ”kopciuchów” mówiło się od dawna. Dzięki unijnym dopłatom w ramach programu Czyste Powietrze wielu Polaków wymieniło już piece starego typu na nowe. Teraz jednak Unia zamierza wycofać kolejne kotły. Które źródło ogrzewania tym razem dostało datę ważności? Ta decyzja dotknie miliony Polaków!

Masz taki piec w domu? Szykuj się na zmiany

Program wycofania z użytku pieców, które nie spełniają norm emisyjnych , miał być pierwszym krokiem do lepszej jakości powietrza w całej Europie. Właściciele pieców starego typu, tzw. kopciuchów, musieli wymienić je na kotły na biomasę lub piece gazowe. Był to niemały wydatek, wiele osób mogło jednak liczyć na wsparcie finansowe z programu Czyste Powietrze. Osoby, które zdecydowały się na ogrzewanie gazowe mogą mieć teraz powody do niezadowolenia — również te piece mają za jakiś czas zostać wycofane. Zakaz obejmie wszystkie piece wykorzystujące paliwa kopalne . Kiedy unijne przepisy wejdą w życie?

Zacznie się już jutro. Oferta Biedronki zaskoczy nawet stałych klientów

Koniec pieców gazowych. Unia Europejska podaje datę

Jeszcze niedawno piece gazowe były oferowane Polakom jako ekologiczna alternatywa dla ”kopciuchów”. Okazuje się jednak, iż w praktyce będzie to jedynie rozwiązanie tymczasowe — Rada UE i Parlament Europejski zawarły już porozumienie w sprawie nowelizacji dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Nieformalna decyzja została podjęta jeszcze w zeszłym toku, 7 grudnia, a teraz czeka na oficjalne zatwierdzenie. Pierwsze zmiany miałyby jednak wejść w życie już za kilka miesięcy. Data finalizacji kolejnego etapu programu Czyste Powietrze została wyznaczona na 2040 rok, jednak nadal budzi wątpliwości.

Kiedy zostaną wycofane piece na gaz?

Już w 2025 roku program Czyste Powietrze ma objąć także wycofanie pieców gazowych. Początkowo będzie to oznaczało jedynie brak możliwości skorzystania z dofinansowania ich montażu — wyjątek będą stanowić jedynie sytuacje, kiedy dla danego budynku nie będzie możliwości przyłączenia innego źródła ogrzewania. W latach 2028 i 2030 zacznie obowiązywać także zakaz montażu kotłów gazowych w  nowych budynkach, kolejno państwowych i samorządowych, a następnie również prawnych. Do 2040 roku przepis obejmie także istniejące budynki, w których źródło ciepło zostało wymienione w trakcie remontu. Komisja Europejska nie wyjaśniła jednak, jaki los czeka już zamontowane piece gazowe . To, czy będą one mogły działać także po 2040 roku, wciąż stoi pod znakiem zapytania.

Państwa członkowskie będą również musiały określić szczegółowe środki dotyczące wycofywania paliw kopalnych w procesie ogrzewania i chłodzenia, tak aby do 2040 roku całkowicie wycofywać kotły zasilane paliwami kopalnymi — poinformowano w grudniowym komunikacie.

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie? Sprawdź te proste sposoby
Jesienią Katowice centrum debaty o polskiej gospodarce – przed nami Konferencja Nowy Przemysł 4.0
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat