Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy została uchwalona w 2004 r. Prace nad Ustawą podjęto w odpowiedzi na wzrost stopy bezrobocia w latach 1999-2004, która najwyższy poziom osiągnęła w 2003 r. i wynosiła 20,7 %. Od uchwalenia Ustawy minęło prawie 20 lat, co może świadczyć o zdezaktualizowaniu się niektórych jej postanowień. W art. 1 ust. 1 Ustawy określono jej podstawowe założenia - zadania państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenie skutków bezrobocia i aktywizację zawodową. Podstawowym celem Ustawy była długofalowa walka z rosnącym bezrobociem. W ciągu prawie 2 dekad efekt ten został osiągnięty, a jak podaje Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w grudniu 2022 r. wyniosła 5,2 %. Polska wraz z Czechami od kilku lat są liderami pod względem najniższej stopy bezrobocia.
Bezrobocie w Polsce jest w tej chwili na tak niskim poziomie, że wiceminister Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej uważa, że nie ma już potrzeby tworzenia dodatkowych funduszy na walkę z tym zjawiskiem.
31 stycznia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie miała miejsce prezentacja raportu "Wielki Reset Umiejętności" opracowanego przez Future Collars. Raport dotyczył wniosków z badań prowadzonych w 2022 r. wśród szefów HR w polskich firmach zatrudniających powyżej 100 osób. Z przeprowadzonych 300 wywiadach z osobami odpowiedzialnymi w firmach za HR wynika, że jedna trzecia firm ma problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Mimo tego, że 33 proc. pytanych osób odpowiedziało, że z takimi problemami się borykają, to tylko 7 proc. przyznaje, że rozwija programy mające na celu przekwalifikowanie pracowników już znajdujących się w firmie. Zdecydowana większość stawia na zwiększanie budżetu na rekrutację.
GUS podał dane dotyczące bezrobocia w grudniu 2022 roku. Analitycy z PIE prognozują, że w 2023 roku stopa bezrobocia nieznacznie wzrośnie.
Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zdrowia prowadzą rozmowy na temat projektu ustawy o aktywności zawodowej. Chodzi o zapis, który może spowodować wielkie kłopoty dla bezrobotnych w kontekście opieki zdrowotnej.W rozmowach obu resortów chodzi o zapis, który zobowiązuje bezrobotnych do składania konkretnego wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki niemu ubezpieczenie zdrowotne uległoby odnowieniu.Jak podaje portal Interia.pl, wniosek musiałby być składany co 180 dni - dwa razy do roku. Jednak najważniejszy jest fragment projektu mówiący o reperkusjach grożących za niezłożenie wniosku w terminie.
W wyniku poprawek do projektu ustawy o aktywności zawodowej ubezpieczenie zdrowotne w NFZ może przestać obowiązywać nawet 800 tys. bezrobotnych, którzy nie pobierają zasiłku. Gdy tylko przepisy wejdą w życie, takie osoby będą miały 60 dni na złożenie do ZUS wniosku o objęcie ubezpieczeniem na nowych zasadach.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało dane dot. osób bez pracy za listopad. Stopa bezrobocia rejestrowanego nie uległa zmianie w porównaniu z październikiem. Najgorsze jednak dopiero nadciąga.Jak podaje Interia.pl, pod koniec listopada w rejestrze bezrobotnych znajdowało się 801,5 tys. osób. W porównaniu z październikiem było to o 5,5 tys. więcej osób, zaś z listopadem zeszłego roku - 97,3 tys. mniej.
- Polska przestała być krajem niskich płac. W OECD jesteśmy zaraz za Japonią – mówi Kaczyński, podczas spotkania z wyborcami w Bielsko-Białej.
Według najnowszych danych, Polska utrzymuje się na podium w gronie państw z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.Informacje te przekazał za pomocą swojego konta w serwisie Facebook, premier Mateusz Morawiecki.Według danych Eurosat, bezrobocie we wrześniu wyniosło 2,6%. Jest to drugi najlepszy wynik w Europie.Nieciekawie sytuacja wygląda we Włoszech, gdzie bezrobocie wynosi 7,9%. Jeszcze gorzej radzą sobie Hiszpanie, gdzie bezrobocie sięga 12,7%.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało najnowsze dane dotyczące bezrobocia. Jest ono rekordowo niskie.
Nawet 5 tys. pracowników Poczty Polskiej może stracić pracę. Związek Zawodowy Wschód miał dostać pisma z centrali Poczty Polskiej w tej sprawie wynika z informacji "Rzeczpospolitej".Jak podał dziennik, związkowcy są oburzeni kolejnymi ruchami władz spółki. Na przykład zatrudnianiem osadzonych w aresztach śledczych z Olsztyna i Bydgoszczy w pocztowych sortowniach. Jak podaje Związek Zawodowy Wschód cytowany przez "Rzeczpospolitą", powołując się na pisma z centrali, chodzi o ponad 5 tys. stanowisk. Blisko 70 proc. kosztów w budżecie Poczty Polskiej stanowią koszty pracownicze, jak informuj dziennik. W 2022 r. Poczta Polska nie planuje jednak zwolnień grupowych. Spółka Skarbu Państwa postanowiła przeprowadzić redukcję etatów w oparciu o “naturalną fluktuację”. – W poprzedniej strategii, zatwierdzonej jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa, przewidziano redukcję zatrudnienia na poziomie kilkunastu tysięcy etatów. Jako pracodawca odpowiedzialny i zaangażowany w dialog z pracownikami, mimo negatywnych następstw pandemii, znacząco ograniczyliśmy skalę zwolnień. Jeszcze w lutym ub.r. brano pod uwagę redukcję 2 tys. etatów. Dzięki szeregowi działań podjętych przez zarząd, ukierunkowanych na poprawę sytuacji ekonomicznej spółki, udało się znacznie zmniejszyć i tę liczbę – informuje biuro prasowe Poczty Polskiej, cytowane przez “Rzeczpospolitą”. Jak twierdzi biuro prasow zarząd poważnie traktuje dialog z partnerami społecznymi i wypracowuje rozwiązania w gronie zainteresowanych stron.
Zwalniani pracownicy mówią, że znalezienie nowej posady jest trudne. Dziwi to tym bardziej, że poziom bezrobocia jest wysoki, a ofert pracy nie brakuje.Z tego artykułu dowiesz się:Jak wygląda sytuacja na rynku pracyDlaczego ciężko o etat
Zasiłek ma wspierać osoby bezrobotne, ale tak dużego przelewu niepracujący Portugalczyk się nie spodziewał. Na jego konto wpłynęło prawie 800 tys. euro. Teraz musi ponieść finansowe konsekwencje pomyłki urzędników.Z tego artykułu dowiesz się:Ile wynosi średni miesięczny zasiłek dla bezrobotnych w PortugaliiJaka instytucja przelała gigantyczne pieniądze na konto bezrobotnegoJakie są skutki tej pomyłki
Uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych jest uzależnione od spełnienia szeregu kryteriów, wśród których znajduje się między innymi sposób rozwiązania umowy o pracę. Informacje o tym, w jakim trybie umowa została rozwiązana, powinny znaleźć się w świadectwie pracy, czyli dokumencie, który pracodawca wystawia na zakończenie łączącego go z pracownikiem stosunku pracy. Sposób rozwiązania umowy o pracę wpływa na uzyskanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych, a mówiąc precyzyjnie, na termin przyznania tego prawa po dokonaniu rejestracji okres wypłaty świadczenia. Zatem fakt, czy stosunek pracy został rozwiązany na drodze wypowiedzenia, porozumienia stron czy z winy pracownika, ma istotne znaczenie. W celu przeprowadzenia rejestracji jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy należy skompletować i przedstawić wszystkie posiadane świadectwa pracy, łącznie z ostatnim. Na termin przyznania prawa do zasiłku wpływają wszystkie umowy rozwiązane w ciągu 6 miesięcy przed terminem rejestracji. Jeśli choć jedna będzie skutkowała późniejszym przyznaniem świadczenia, tak się stanie.
Staż unijny to określenie rodzaju stażu dla osób bezrobotnych, oferowanego przez urząd pracy i finansowanego z funduszy unijnych. Stanowi rodzaj stypendium, którego celem jest promocja zatrudnienia i pomoc osobom pozostającym bez pracy w zdobyciu nowych doświadczeń i kompetencji zawodowych. Staż ułatwia powrót na rynek pracy i przyczynia się do aktywizacji zawodowej bezrobotnych w różnym wieku. Dla stażystów przewidziane zostało wynagrodzenie w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych. Ideą wsparcia społecznego oferowanego przez Unię Europejską jest niesienie pomocy grupom szczególnie narażonym na wykluczenie i marginalizację, które mogą mieć problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Na staż mogą zatem w pierwszej kolejności zostać skierowane osoby do 25. roku życia, osoby z niepełnosprawnością, długotrwale bezrobotne bez kwalifikacji i doświadczenia zawodowego, osoby 50+, kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka lub rodzice samodzielnie wychowujący dzieci.
O zwrot kosztów na doposażenie stanowiska pracy firmy mogą ubiegać się z Powiatowego Urzędu Pracy. Dzieje się tak w przypadkach, kiedy zatrudniamy osobę zarejestrowaną w PUP. Oczywiście będziesz musiał spełnić kilka niezbędnych wymogów. Koniec końców, pozostanie najważniejsza kwestia do uregulowania – jak rozliczyć doposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnego?
Państwo jest zainteresowane rozwijaniem działalności gospodarczej obywateli. Osoby bezrobotne mogą się ubiegać w Urzędach Pracy o dotację na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej w wysokości kilkudziesięciu tys. zł. Podstawowym warunkiem jest pozostawanie bez pracy. Każdy początkujący przedsiębiorca, który chciałby podjąć własną działalność gospodarczą, może starać się o bezzwrotną dotację z Urzędu Pracy, stanowiącą jedną z form walki z bezrobociem. Wsparcie tego rodzaju wypłacane jest stosunkowo szybko, bez konieczności wnoszenia tzw. wkładu własnego, czyli pokrywania jakichkolwiek związanych z rozpoczęciem działalności wydatków z własnej kieszeni.
Zwolnienia idą niszczącą falą. Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonymi przez UCE RESEARCH aż w 1/4 zakładów z branży beauty planowane są zwolnienia. Wciąż jednak spory odsetek się ich wzbrania, ale duża część pracodawców nie może dotąd zabrać jednoznacznego głosu w sprawie.Z tego artykułu dowiesz się:Jaka jest sytuacja w branży beautyJaka część branży nie planuje zwolnieńJaki poziom redukcji zapowiadają przedsiębiorcy
Bezrobocie w Polsce utrzymuje się na stabilnym, dość niskim poziomie. Szczególne powody do dumy ma Wielkopolska. Według danych Eurostatu ten region odnotował najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej i plasuje się w ogólnoświatowej czołówce.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie jest bezrobocie w Polsce według EurostatuJaki wskaźnik odnotowała WielkopolskaW których regionach europejskich bezrobocie jest najwyższe
Z tego artykułu dowiesz się:Jak bezrobocie w Polsce przedstawia się na tle Unii EuropejskiejCo jest powodem tak niskiego bezrobociaCzy sytuacja może drastycznie zmienić się w najbliższym czasie
Z tego artykułu dowiesz się:Jak Eurostat wylicza bezrobocieW których państwach bezrobocie jest najwyższeJaka jest średnia stopa bezrobocia dla całej UE i strefy Euro
Z tego artykułu dowiesz się:Ile wynosi bezrobocie w Polsce, a ile w UEJakie są plany firm w PolsceCo na temat sytuacji na rynku pracy uważają obywatele
Z tego artykułu dowiesz się:Jak kształtowało się bezrobocie w Polsce w ostatnich miesiącachIle osób jest obecnie bez pracyJakie są dalsze prognozy w tym zakresie
Z tego artykułu dowiesz się:Ile obecnie wynosi zasiłek dla bezrobotnychJaką propozycję zmian przedstawiła Konfederacja LewiatanCo na temat modyfikacji sądzą związkowcy i inne organizacje
Już ponad 15 tysięcy osób skorzystało z bezzwrotnych dotacji. Jest to wsparcie dla bezrobotnych, którzy zdecydują się na poprowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jak czytamy w portalu Polskiego Radia, jest to kolejna forma pomocy dla osób poszukujących zatrudnienia.