Okres zimowy to czas, w którym pracodawcy muszą zadbać o specjalne warunki pracy. Obniżenie temperatury na zewnątrz oraz opady śniegu mogą znacząco wpływać na zdrowie pracowników, zwłaszcza tych pracujących na otwartej przestrzeni. Przepisy BHP oraz rozporządzenie Rady Ministrów z 1996 roku nakładają na pracodawców w okresie zimowym obowiązki, o których wielu z nich nie pamięta. Jakie?
Cisza nocna wymyka się jednoznacznej definicji, zamiast tego kodeks wykroczeń reguluje zachowania niepożądane w miejskiej przestrzeni, a pojedyncze jednostki jak spółdzielnie mieszkaniowe, same dookreślają szczegóły w wewnętrznych regulaminach. Co grozi za złamanie ciszy nocnej? Jakie kary w polskim prawie obowiązują za złamanie ciszy nocnej?
“Możemy mówić o efekcie Marywilskiej. Ludzie zaczęli zastanawiać się nad tym, czy warto się ubezpieczać” - relacjonuje rynkowe realia sektora ubezpieczeń Paweł Skotnicki, ekspert branżowy. Choć o precyzyjne liczby trudno, agencje i eksperci szacują, że mowa o odbiciu rzędu kilkunastu procent w skali tygodnia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił ciekawy konkurs. Rozda miliony złotych na projekty związane z poprawą bezpieczeństwa pracy.
Zgodnie z przepisami pracownik ulegający wypadkowi w trakcie wykonywania czynności służbowych jest chroniony przez pracodawcę. To do zatrudniającego należy zabezpieczenie stanowiska pracy i przygotowanie miejsca w taki sposób, by było ono bezpieczne dla pracownika. To również pracodawca jest w obowiązku sporządzić protokół, którego kształt i formę określają odpowiednie przepisy prawa pracy. Kto i kiedy powinien go sporządzić? Jakie elementy musi zawierać?
Każdy pracodawca ma za zadanie zapewnić swoim pracownikom bezpieczną pracę. Dotyczą tego również aspekty higieniczne. Jak zapewnić odpowiednie pomieszczenie higieniczno-sanitarne? Wymogi BHP pozwolą nam na dopełnienie niezbędnego obowiązku. Dowiedz się, o czym musisz pamiętać, tworząc jadalnie czy łazienki w miejscu pracy.
Każdy pracodawca jest zobligowany, aby zapewnić szkolenie okresowe BHP dla pracowników. Mimo iż jest ono przeprowadzane na początku podjęcia pracy, trzeba je powtarzać w ciągu trwania stażu pracy pracownika. Pojawia się więc pytanie – co jaki czas trzeba ponawiać szkolenie?
BHP to w skrót od bezpieczeństwa i higieny pracy. Jakie obowiązki po stronie przedsiębiorcy kryją się pod nazwą? Czego pracownik może oczekiwać od pracodawcy w tym zakresie? Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest ochrona zdrowia i życia jego pracowników. Art. 207 § 1 Kodeksu Pracy mówi, iż pracodawca w szczególności jest zobowiązany: 1) organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy, 2) zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolować wykonanie tych poleceń, 3) reagować na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywać środki podejmowane w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy, 4) zapewnić rozwój spójnej polityki zapobiegającej wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym uwzględniającej zagadnienia techniczne, organizację pracy, warunki pracy, stosunki społeczne oraz wpływ czynników środowiska pracy, 5) uwzględniać ochronę zdrowia młodocianych, pracownic w ciąży lub karmiących dziecko piersią oraz pracowników niepełnosprawnych w ramach podejmowanych działań profilaktycznych, 6) zapewniać wykonanie nakazów, wystąpień, decyzji i zarządzeń wydawanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy, 7) zapewniać wykonanie zaleceń społecznego inspektora pracy.
Miejsce pracy może prowadzić do szkód wyrządzonych zdrowiu. W takich przypadkach na pracodawcy spoczywają dodatkowe obowiązki. Z kolei pracownik może liczyć z tego tytułu na pewne przywileje, szczególnie jeśli mowa o emeryturze. Szkodliwe warunki pracy a prawo pracy – dowiedz się wszystkiego, co musisz o tym wiedzieć.