Większość z nas, gdy zapoznaje się z doniesieniami o oszustwach, w których ofiara straciła niekiedy nawet setki tysięcy złotych, myśli: “to nie mógłbym być ja”. Przekonanie o przenikliwości własnego umysłu często jednak okazuje się przesadzone, gdy do czynienia mamy z faktycznym vishingiem - oszustwami dokonywanymi przez telefon. Jak się przed nim chronić?
Zespół CSIRT działający przy Komisji Nadzoru Finansowego wydał ostrzeżenie przed kolejną falą ataków phishingowych. Napastnicy przygotowali dopracowaną fałszywą wersję strony logowania i w ten sposób wyłudzają od ofiar dane uwierzytelniające. Po ich przejęciu mogą samodzielnie logować się na prawdziwą już witrynę i włamywać się na konta. W takich przypadkach często zapomina się, że ofierze grozi nie tylko kradzież pieniędzy, ale też zaciąganie kredytów w jej imieniu przez włamywaczy. Transakcję można rzecz jasna reklamować, ale banki robią wiele, by utrudniać procedurę, co sprzyja kolejnym atakom na aplikacje bankowe.
Aby zapewnić nam ochronę przed nieautoryzowanym wykorzystaniem naszych danych osobowych m.in. w celach zaciągania zobowiązań finansowych, wprowadzona została możliwość zastrzeżenia numeru PESEL. Wprowadza on daleko idące ograniczenia w tym, jak można posługiwać się PESEL-em i stanowi skuteczną ochronę po tym, jak skradziony zostanie nasz dowód osobisty lub numer zostanie skradziony po wycieku danych w Sieci. Ma to jednak swoje konsekwencje, bo ograniczenia dotyczą także właścicieli PESEL-u. Ministerstwo cyfryzacji właśnie podzieliło się nowymi informacjami, które potwierdzają, że wprowadzenie mechanizmu zastrzeżenia było strzałem w dziesiątkę.
Zespół CSIRT KNF właśnie wydał pilne ostrzeżenie, które dotyczy wszystkich Polaków. Okazuje się, że cyberprzestępcy znaleźli nową metodę i tym razem podszywają się pod Polską Grupę Energetyczną. Oferują fałszywe inwestycje i tym samym chcą wyłudzić pieniądze. Wszyscy powinni zachować szczególną ostrożność i pod żadnym pozorem nie klikać w podejrzane linki. Na co konkretnie trzeba uważać, by nie dać się oszukać? Wyjaśniamy.
Próby podszywania się pod duże banki to ścisła czołówka najpopularniejszych w Polsce scenariuszy oszustw internetowych. Cyberprzestępcy starają się podejść ofiary na różne sposoby, a w ostatnim czasie szczególnie częste są próby przekonywania o rychłym wygaśnięciu ważność konta. Alior Bank wydał komunikat, w którym przestrzega przed tego typu atakami - smishingiem, czyli phishingiem realizowanym, przynajmniej początkowo, za pośrednictwem SMS-ów. Sprawa jest poważna i nie należy jej bagatelizować, bo stawką może się okazać całość środków zgromadzonych na rachunek w Alior Banku.
Holenderscy analitycy zidentyfikowali nową technikę atakowania smartfonów z Androidem. Ich badania zaczęły się od ataku na jedną z kanadyjskich sieciówek gastronomicznych, ale szybko udało się ustalić, że infekowano także urządzenia w Europie - w Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz… w Polsce. Co gorsza, trojan wyspecjalizowany jest w infekowaniu nie prywatnych, i siłą rzeczy mało interesujących dla cyberprzestępców, urządzeń, lecz smartfonów służbowych, należących do firm. Uwagę zwraca zwłaszcza wektor ataku - trojan Chameleon ukrywa się pod postacią aplikacji CRM.
Rozwój narzędzi służących do projektowania aplikacji webowych sprawił, że uruchomić sklep internetowy z gotowych komponentów może przy odrobinie chęci niemal każdy. Zwłaszcza jeśli ma to być sklep fałszywy, na którym nie będą sprzedawane produkty, lecz dokonywane będą oszustwa. Fałszywe sklepy internetowe można uruchamiać w zautomatyzowanym procesie na ogromną skalę, a następnie reklamować je w mediach społecznościowych i w ten sposób trafiać do ofiar. Krajowy Rejestr Długów opublikował poradnik, jak rozpoznać taką działalność cyberprzestępczą.
Przyzwyczailiśmy się już, że biometria - wzory linii papilarnych, a coraz częściej twarz - stały się zabezpieczeniem dla najbardziej wrażliwych danych. Nie tylko odblokowujemy z jej użyciem smartfony, ale też tak ważne aplikacje, jak bankowość mobilną. Z czasem producenci wprowadzili innowacje, dzięki którym biometrię trudniej jest oszukać, ale gdzie pojawia się udoskonalenie, tam pojawia się nowy pomysł cyberprzestępców. Tym razem analitycy ostrzegają przed nową metodą wykorzystującą mechanizmy deep fake, którymi skutecznie można ominąć zabezpieczenia sporej części smartfonów.
Wraz z premierą najnowszej wersji Windowsa Microsoft zrobił wiele, by wymusić stosowanie nowoczesnych mechanizmów ochrony przed hakerami, także sprzętowych. W rezultacie Windowsa 11 nie zainstalujemy na urządzeniach, w którym nie znalazł się moduł TPM 2.0, a korporacja sabotować wszelkie próby obejścia tego wymogu. W najnowszej odsłonie Windowsa 11 Microsoft poszedł jeszcze dalej. Wprowadzone przez producenta systemu zmiany mają jednak swój koszt i to poważny. Duża część użytkowników zwraca uwagę, że po aktualizacji Windowsa 11 do wersji 24H2 ich komputery odczuwalnie zwolniły. Udało się już zidentyfikować źródło i znaleźć rozwiązanie problemu.
Realizowana na początku lipca kampania phishingowa musiała zebrać pokaźne żniwo, bo cyberprzestępcy coraz częściej realizują podobny scenariusz. Wówczas wygasała ważność mDowodu w aplikacji mObywatel u części użytkowników, co szybko zostało podchwycone jako scenariusz oszustwa. Od tego czasu klienci kolejnych największych polskich banków otrzymują podobnie wiadomości. Można nawet odnieść wrażenie, że spadła liczba innych kampanii wykorzystując wyświechtane scenariusze. Wyjaśniamy, na co zwracać uwagę i jakie kroki podjąć, gdy otrzyma się podejrzaną wiadomość.
Analitycy firmy Kaspersky Lab ostrzegają przed nowym atakiem przeprowadzonym przez rosyjskojęzycznych hakerów. Za pomocą fałszywej wersji popularnej w pewnych środowiskach usługi dystrybuowane jest złośliwe oprogramowanie. Jest ono wyspecjalizowane w pozyskiwaniu szczegółowych informacji o zainfekowanych komputerach z Windowsem i macOS-em. Dane są następnie przesyłane na serwery napastników w ramach skomplikowanej, wieloetapowej procedury, która dzięki swojej złożoności może nie zostać wykryta przez systemy antywirusowe. Trwająca kampania otrzymała od rosyjskich analityków kryptonim Tusk.
Trzy osoby, które w czerwcu 2021 roku włamały się do skrzynki mailowej ówczesnego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, usłyszały zarzuty. Wiadomości z prywatnej poczty Michała Dworczyka trafiły wówczas do internetu, a sam nieostrożny polityk doczekał się mnóstwa dowcipów na swój temat.
Co może być gorsze od wycieku danych z serwerów firmy obsługującej tysiące klientów w całej Polsce? Atak na wspólne zasoby wielu takich firm, który skutkuje kradzieżą danych nawet setek tysięcy osób. Infrastruktura polskich dealerów samochodowych różnych marek, wypożyczalni samochodowych, a nawet internetowej wyszukiwarki używanych samochodów została skutecznie zaatakowana przez hakerów, a w ich ręce trafiły dane klientów. Wyciekły też loginy i hasła. Wydano już wstępne zalecenia dla wszystkich osób, których bezpieczeństwo danych zostało naruszone.
Produkty firmy Proton, na czele pocztą elektroniczną Proton Mail, cieszą się nie tylko dużą popularnością, ale też uznaniem użytkowników. Przekonał ich mocną kryptografią oraz tym, że dane są przechowywane na szwajcarskich serwerach. Tam dostęp służb przebiega według transparentnych procedur, musi mieć ważne uzasadnienie, a nadzór z użyciem narzędzi podobnych do Pegasusa wobec własnych obywateli jest nie do pomyślenia. Proton Mail nie jest jednak bezpieczną przystanią dla cyberprzestępców, lecz ważnym narzędziem pracy faktycznie umożliwiającym ochronę tajemnicy korespondencji, jak i tożsamości uczestników komunikacji. Teraz Proton zdecydował się na udostępnienie nowego narzędzia, z którego, podobnie jak z poczty, można korzystać całkowicie za darmo.
Aplikacja mObywatel wraz z aktualizacją udostępniła swoim użytkownikom nową funkcję, której zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa w sieci. Dodatek ”Bezpiecznie w sieci” jest już dostępny zarówno na urządzenia z system Android, jak i iOS. Na czym polega?
Oszuści, złodzieje i cyberprzestępcy wykorzystują media społecznościowe z równym zaangażowaniem, jak ich zwyczajni użytkownicy. Chociaż najczęściej stosowane przez nich metody świadczą o raczej ograniczonej wyobraźni naciągaczy, to jednak od czasu do czasu można trafić na oszustwo, które wyróżnia się pomysłowością. Przynajmniej na tle pozostałych. Tym razem oszustwo może być tak przekonujące, że ostrzec przed nim postanowili eksperci z CERT Orange. Z tego tekstu dowiesz się:● W jaki sposób działają cyberprzestępcy. ● Jaką nową metodę stosują. ● W jaki sposób mogą pozyskać twoje dane. ● Do czego mogą je wykorzystać.
Trwa kolejna fala ataków phishingowych wycelowana w użytkowników bankowości elektronicznej. Choć skupia się ona na Polsce, to przesyłane przez napastników komunikaty sugerują, że za atakiem stoją obcokrajowcy. Choć wykorzystują znane i toporne środki, na które wielu zdążyło się już uodpornić, to jednak nadal jest spory odsetek osób balansujących na granicy wykluczenia cyfrowego, które padają ofiarami cyberoszustów wielokrotnie. Warto przekazać im informację o trwającej kampanii, zwłaszcza jeśli są klientami mBanku.
Jeśli właśnie oczekujesz na nadejście paczki lub po prostu jesteś klientem/klientką usług firm kurierskich, koniecznie zapoznaj się z informacjami z najnowszego komunikatu zespołu CSIRT działającego przy Komisji Nadzoru Finansowego. Analitycy odpowiedzialni za ochronę przed cyberzagrożeniami ostrzegają przed kolejną falą oszustw, w której wykorzystywany jest wyświechtany, a jednak wciąż skuteczny, scenariusz. Napastnicy poszywają się pod firmę kurierską, kierują potencjalną ofiarę na starannie podrobione witryny, a następnie czekają, aż użytkownik wpadnie w sidła. Na szali są dane osobowe, ale przede wszystkim pieniądze - wszystkie, jakie ofiara ma na rachunku bankowym.
Choć w ostatnich latach zostało w Polsce wprowadzonych co najmniej kilka narzędzi, które ograniczają liczbę oszustw i wyłudzeń dokonywanych za pośrednictwem połączeń telefonicznych, to problem nadal jest palący. Różne formy vishingu nagminnie skutkują wyłudzeniami niekiedy setek tysięcy złotych. Nie oznacza to jednak, że w przypadku pozostałej części vishingu, które nie udało się dotąd wyeliminować, nie mamy już środków ochrony. Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Wystarczy zachować szczególną ostrożność wobec konkretnych numerów oraz ich grup i najlepiej ignorować lub odrzucać przychodzące z nich połączenia.
Po tygodniu od wybuchu największych od 13 lat zamieszek wywołanych fałszywymi informacjami w internecie, brytyjski rząd rozważa zmiany w Ustawie o Bezpieczeństwie Online. Ich celem miałoby być ścisłe uregulowanie działalności mediów społecznościowych oraz umożliwienie rządowi nakładanie na nie ogromnych kar finansowych.
Sezon urlopowy trwa w najlepsze, ale nie dla cyberprzestępców. Ci w wakacje pozostają aktywni, a nawet dokonują większej liczby oszustw, wykorzystując wyjazdy potencjalnych ofiar na wakacje i ich roztargnienie. W ciągu całego roku stała jest jednak popularność ataków, w których napastnicy podszywają się pod pracowników banków. Zidentyfikowane zostało kolejne takie zagrożenie, a jego ofiarami mogą paść klienci jednego z największych polskich banków.
Choć według Google podstawą bezpieczeństwa w systemie Android jest korzystanie wyłącznie z oficjalnej dystrybucji aplikacji i rezygnacja z ręcznej instalacji programów z plików APK, to sklep Google Play także nie jest żadną gwarancją ochrony. Regularnie odnajdywane są tam złośliwe aplikacje, które udaje się przemycić pod filtrami bezpieczeństwa Google. Właśnie zidentyfikowano kolejny groźny program. Problem jest tym większy, że apka okazała się wielkim sukcesem i pobrano ją setki tysięcy razy. Jeśli masz ją na swoim smartfonie, jak najszybciej ją usuń.
Zespół CERT działający przy Orange Polska ostrzega przed groźnymi SMS-ami, które począwszy od piątkowego (9 sierpnia) poranka, są rozsyłane na masową skalę do Polaków. Problem stanowi nie tylko liczba wysłanych komunikatów, ale też całkiem przekonujący komunikat, na który wielu może dać się nabrać. Oszustwo może być jednak opłakane w skutkach - wykradane są dane logowania do kont bankowych, które później są okradane.
Za sprawą smartfonów grono użytkowników mediów społecznościowych powiększyło się o osoby wcześniej wykluczone cyfrowe, które nie korzystają z komputerów. Chodzi zwłaszcza osoby starsze, które nie miały okazji pracować na komputerach w trakcie pracy zawodowej, a tym samym są często bardziej podatne na działania cyberprzestępców. Problem dostrzegają banki, które regularnie publikują biuletyny mające stanowić ostrzeżenie i zestaw dobrych praktyk dla każdego klienta, niezależnie od wieku i doświadczenia. Wydany właśnie komunikat pozwoli na przynajmniej częściową ochronę przed jednym najpopularniejszych zagrożeń czyhających m.in. na Facebooku.
Agencja Wywiadu powołana jako cywilny wywiad zagraniczny siłą rzeczy pozostaje w cieniu innych służb, jednak utrzymuje aktywność w mediach społecznościowych. Kształtuje tam swój pozytywny wizerunek, edukuje o historii polskiego wywiadu oraz publikuje treści kierowane do osób, które rozważają pracę w wywiadzie. W ostatnim czasie pojawiły się tam także treści edukujące obywateli w zakresie cyberbezpieczeństwa i dobrych praktyk, które mogą przełożyć się na zwiększenie ochrony ich prywatności. Dzisiejsza porada świadczy jednak o czymś, co jest plamą na wizerunku każdego wywiadu - AW dysponuje informacjami, które są dalece nieaktualne.
Skandaliczne praktyki i nieprzestrzeganie przepisów zarzucił amerykański Departament Sprawiedliwości popularnej na całym świecie aplikacji TikTok. Kilka lat temu wydawcy aplikacji zobowiązali się do wprowadzenia konkretnych zmian, które między innymi miały na celu ochronę prywatności dzieci. Okazuje się, że najwyraźniej do tego nie doszło. Z tego tekstu dowiesz się:● Dlaczego TikTok może być niebezpieczny.● Jakie dane może gromadzić aplikacja o twoim dziecku.● Jakie zarzuty usłyszeli wydawcy TikToka.
Nie od wczoraj wiadomo, że OLX przyciąga wielu oszustów. Publikują własne ogłoszenia, lub reagują na te zamieszczane przez zwykłych użytkowników licząc, że uda im się kogoś naciągnąć lub okraść. Tym razem ofiarą miał paść mieszkaniec Lublina, który chciał sprzedać dziecięcy rower. W rezultacie stracił 9 tys. zł.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega Polaków przez oszustami próbującymi omamić ludzi obietnicą tańszej energii. W mediach społecznościowych pojawiają się oferty, które przekonują, że uiszczając opłatę, można zagwarantować sobie niższe rachunki za prąd i gaz. Tymczasem przyjmowane są już wnioski o bon energetyczny, który jest faktyczną pomocą finansową od państwa. Z tego tekstu dowiesz się:● W jaki sposób działają oszuści,● Jakie kroki podejmie rząd w sprawie oszustów,● Jak naprawdę można zapłacić mniejsze rachunki za energię,● W jaki sposób złożyć wniosek o bon energetyczny● Do kiedy można wnioskować o bon energetyczny.