Wieść o powrocie jednej z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych gier mobilnych gruchnęła znienacka. We Flappy Bird, grę, której sukces pozostaje w dużej mierze niezrozumiały ze względu na jej prymitywność, zagrywali się przed dekadą niemal wszyscy. W ostatnich dniach Flappy Bird niespodziewanie powróciła z aplikacjami, co jednak budzi pewne.
CAPTCHA to nazwa mechanizmów weryfikacji przez strony internetowe, czy żądanie pochodzi od człowieka. Ma ono służyć zatamowaniu ruchu pochodzącego od potencjalnie szkodliwych botów. Zdarza się jednak, że CAPTCHA wykorzystywana jest w celach cyberprzestępczy - niekiedy całkiem sprytnie i skutecznie, jak podczas trwającego ataku.
Eksperci z CERT Orange Polska ostrzegają przed nową metodą oszustów. Wszystko zaczyna się od wiarygodnie wyglądającej reklamy na Facebooku. Prowadzi ona do fałszywej strony logowania do banku i wygląda tak, że wiele osób może nie rozpoznać oszustwa. ”Uważajcie, ostrzeżcie bliskich” – apelują specjaliści.
Komisja Europejska ma sprawdzić kontrowersyjne praktyki producentów wyjątkowo popularnych gier. Chodzi m.in. o Minecrafta i Fortnite’a, w które w sumie może grać nawet ok. 0,5 miliarda ludzi na całym świecie. Skarga, która wpłynęła do europejskiej instytucji dotyczy łamania przepisów o ochronie konsumentów. Producenci tych gier mają bowiem manipulować i naciągać graczy.
Natrętne telefony ze wschodnim zaśpiewem po drugiej stronie? Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zdradziło właśnie pierwsze szczegóły nt. rozbicia grupy, funkcjonującej oficjalnie jako “call center”. W rzeczywistości pracownicy dzwonili do Polaków i usiłowali namówić do inwestycji na rynkach finansowych. Co ciekawe, akcje polscy mundurowi przeprowadzili wespół z ukraińskimi.
PKO Bank Polski wykrył nową próbę oszustwa. Konta użytkowników mogą być zagrożone. Wystarczy jedno kliknięcie, aby móc utracić dostęp do swoich pieniędzy. Podmiot apeluje o ostrożność.
Konfrontacja kreatywności cyberprzestępców i skuteczności zabezpieczeń to pole nieustannych potyczek - obie strony prześcigają się w pomysłach, a cyberbezpieczeństwo, jak to cyberbezpieczeństwo, nigdy nie jest stuprocentowe. Część mechanizmów uważanych dotąd za bezpieczne przestaje takimi być. Przekonają się o tym klienci banku Santander.
Coraz większa aktywność przestępców oraz zagranicznych służb zaczyna się w przestrzeni cyfrowej – tłumaczyli podczas konferencji prasowej ministrowie Krzysztof Gawkowski i Tomasz Siemoniak. Dlatego właśnie rząd zapowiedział wzmożoną walkę z cyberprzestępczością i cyberterroryzmem. W tej sprawie nad stworzeniem odpowiednich przepisów, współpracować mają dwa ministerstwa.
Instytucja wydała komunikat do swoich klientów, by ostrzec ich przed utratą kont i zgromadzonych na nich środków na rzecz oszustów. Może to świadczyć o tym, że metoda wykorzystywana coraz częściej przez tych ostatnich przynosi rezultaty. Dlatego bank przedstawił schemat działania cyberprzestępców i radzi jak nie paść ich ofiarą.
45-letnia kobieta zaufała reklamie, na którą natknęła się w internecie. Szybka i pewna inwestycja w kryptowaluty miała jej przynieść gwarantowany zysk. Efekt jest jednak taki, że mieszkanka Jaworzna stała się smutnym przykładem, na podstawie którego policja ostrzega innych użytkowników sieci. Przez swoją łatwowierność kobieta straciła niestety aż 700 tys. zł.
YouTube wprowadza nowe funkcje, które mogą zmienić sposób korzystania z platformy przez najmłodszych użytkowników i ich rodziców. Zmiany mają na celu poprawę kontroli nad tym, co dzieci oglądają w sieci. Jakie nowości czekają na rodziców?
Klienci internetowych sklepów z gadżetami erotycznymi padają ofiarami szantaży – takie ostrzeżenie opublikowała polska instytucja zajmująca się bezpieczeństwem w sieci. Jak się okazuje, najbardziej narażone na ataki są te osoby, które już raz uległy szantażystom i zapłaciły żądany przez nich haracz.
Bank Millenium ogłosił wprowadzenie funkcji, która zrewolucjonizuje składanie podpisywanie dokumentów. Już od września klienci mają zyskać narzędzie, które ułatwi im życie oraz oszczędzi czas. Stać ma się tak za sprawą nowej funkcji - mSzafir. Niestety, za taką możliwość trzeba będzie wcześniej zapłacić i to niemało.
Trwa masowy atak na klientów największego banku w Polsce. PKO BP alarmuje, na co należy zwrócić uwagę, żeby zapobiec utracie danych osobowych i środków finansowych. Zalogowanie się na konto bankowe z tego adresu URL skutkować może dotkliwymi stratami.
Polska instytucja zajmująca się cyberbezpieczeństwem wydała ważny komunikat do polskich użytkowników sieci. Notuje się nową falę działań oszustów, którzy odwołując się do najniższych ludzkich instynktów zdobywają dostępy do kont w mediach społecznościowych oraz poczty e-mail. W jaki sposób działają przestępcy i jak starają się złapać swoje ofiary?
Millenialsi wychowujący dzieci mają szansę na odbycie małej podróży sentymentalnej. Rynek zalały znane z ich dzieciństwa zabawki, jednak w nowych, współczesnych odsłonach, tj. naszpikowane czujnikami i bezustannie wysyłające i odbierające dane z internetu. Wzbudza to uzasadnione zastrzeżenia dotyczące prywatności i bezpieczeństwa dzieci.
Stało się coś, co przewidywaliśmy jeszcze pod koniec czerwca. Rada Europejska wznawia prace nad tzw. Chat Control, czyli projektem unijnego nadzoru nad szyfrowaną komunikacją. Po fiasku w gromadzeniu większości podejmowana jest kolejna próba przeforsowania prawa, które postrzegane jest jako inwigilacja komunikacji elektronicznej w UE. Kto ma rację?
Policyjne Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ogłosiło sukces - ujęto szajkę podejrzanych o wyłudzenia na pokaźną skalę. Uwagę przyciąga sposób działania - nie chodzi o zwykły phishing czy oszustwo inwestycyjne, lecz o niecodzienne modus operandi łączące publikację fałszywych opinii w sieci i szantaż w celu wymuszenia.
Spotify pozostaje najpopularniejszą w Polsce usługą muzyczną, co oczywiście nie uszło uwadze cyberprzestępców. Wydane zostało ostrzeżenie przed powracającym atakiem, w którym właśnie tę markę wykorzystują oszuści stojący za kampanią. Na szali jest wiele - jeśli czujność nas zawiedzie, stracić można wszystkie pieniądze.
WhatsApp, aplikacja, której ufamy każdego dnia, może być wykorzystywana jako narzędzie szpiegowskie. Szczęśliwie, okazuje się, że - o ile łatwo paść ofiarą - równie łatwo sprawdzić, czy właśnie się nią stajemy. Zapamiętaj tę metodę i stosuj regularnie.
Internetowe usługi finansowe i aplikacje fintechowe często są celem ataków hakerskich - cyberprzestępcy zdają sobie sprawę, że specjalizując swoje malware we włamaniach do np. serwisów inwestycyjnych, mogą liczyć na pokaźny łup. Dlatego XTB wprowadza mechanizm, który utrudni kradzieże. Pilotażowym rynkiem jest Polska.
Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy wydała ostrzeżenie dot. rzekomych “doradców inwestycyjnych” działających w regionie. Problem nie jest jednak lokalny, wręcz przeciwnie - codziennie Polacy tracą krocie, a oszustwa inwestycje, przed którymi ostrzega KMP w Bydgoszczy, mają to do siebie, że wyłudzone przez oszustów kwoty bywają ogromne.
Choć lwia część ostrzeżeń zespołów CSIRT dotyczy bezpieczeństwa konsumenckiego, to błędem jest zapominać, że najgroźniejsze, najbardziej zaawansowane ataki kierowane są na przedsiębiorstwa i instytucje publiczne. Przed jednym z takich ataków ostrzega ministerstwo rozwoju. Tym razem wykorzystano do ataku jedną z najważniejszych rządowych witryn.
PKO BP nieustannie czuwa nad bezpieczeństwem pieniędzy klientów. Pracownicy banku nie są jednak w stanie zapobiec wszystkiemu. W specjalnym poradniku PKO BP apeluje do klientów o przestrzeganie “10 podstawowych zasad”. 5 z nich dotyczy tego, czego nie robić. - Nie zgadzaj się - czytamy w jednym z punktów.
Masz prawo do prywatności, ale co jeśli Twoje najbardziej intymne zakupy mogą trafić w niepowołane ręce? Polska scena e-commerce wstrząśnięta została poważnym incydentem – w centrum uwagi znalazły się sex shopy, których klienci mogą być zagrożeni wyciekiem danych. Osoba, która jest w posiadaniu tych danych, żąda zapłaty w wysokości 500 zł pod groźbą udostępnienia informacji, włącznie z listą zakupionych produktów. Jak doszło do tego naruszenia? Co mogą zrobić poszkodowani? I jakie ryzyka wiążą się z tym skandalem?
Klienci polskich banków znów znaleźli się pod ostrzałem, tym razem zagrożenie stanowią wiadomości mailowe. O fali prób ataków ostrzega bank Pekao, który adresuje do swoich klientów ważny komunikat. Przekazuje w nim przydatne rekomendacje, które pozwolą zminimalizować zagrożenie płynące z trwającej kampanii mailowej.
Śląska policja wydała komunikat dotyczący udaremnionego oszustwa. Cyberprzestępca posługiwał się w poszukiwaniu ofiar mediami społecznościowymi, najpewniej Facebookiem. Wyłudzenie, a w zasadzie kradzież, dokonana została z użyciem systemu BLIK. Służby wydały zalecenia, dzięki którym można zapobiec utracie pieniędzy.
W Polsce sprawnie adaptują się nowinki techniczne związane z płatnościami. Dysponujemy świetnym systemem BLIK, dużą popularnością cieszą się nie tylko płatności bezgotówkowe, ale też zbliżeniowe, a ostatnio płatności zbliżeniowe dokonywane telefonem. Nowy trojan bierze na cel właśnie te osoby, które często płacą w sklepach smartfonami.