Nowe znaki drogowe mogą już wkrótce pojawić się na polskich drogach i autostradach. Nowe przepisy będą pozwalały zarządcom dróg lepiej i sprawniej reagować na ruch na drodze. To jednak nie wszystko. Sprecyzowane mają zostać zasady umieszczania i znakowania urządzeń rejestrujących.
Prawo jazdy nie będzie już potrzebne. To nie wszystkie zmiany, które czekają na kierowców. Co takiego przygotował rząd?
Opłaty za przejazdy autostradami będą pod kontrolą Krajowej Administracji Skarbowej. Szykowany jest nowy system poboru opłat, jego premiery spodziewać się można w lipcu 2021 r. Na czym będzie polegał? Wielu kierowców odetchnie z ulgą, okazuje się że zmiany są korzystne.
Autostrada A4 będzie remontowana. Gruntowna przebudowa nawierzchni oznacza poważne utrudnienia dla kierowców. Planowane są objazdy i wprowadzenie odcinków z jednym pasem ruchu. Jak wygląda harmonogram prac oraz jakie prace planuje przeprowadzić Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad?
Prawie co drugie auto sprowadzone z USA jest poważnie uszkodzone. Firma Carfax Europe przeprowadziła na zlecenie IBRM SAMAR badania. Wyniki są zatrważające. Na 235 tys. sprowadzonych ze Stanów i Kanady samochodów aż 130 tys. posiada poważne uszkodzenia. A to dopiero wierzchołek góry lodowej. Polskie drogi są amerykańskim złomowiskiem, a zza oceanu płynie do nas szrot.
Autostrada A2 na Wschód od Warszawy otwarta. Odcinek był bardzo długo wyczekiwany, nie dziwi więc, że wielu na tę wiadomość odetchnęło z ulgą. Uśmiech znika jednak z twarzy, gdy przeanalizujemy rozwiązania zastosowane w biegu drogi. Wielu musi liczyć się z komplikacjami i utrudnieniami.
Auta będą licytowane przez Urząd Skarbowy w Częstochowie. I to nie byle jakie samochody - na parkingu czekają BMW, Mercedesy, Ferrari, Jaguary i Astony Martiny. Są to pojazdy, które zostały zajęte przez fiskusa w ramach niezapłaconych podatków. Jak się okazuje, skarbówka ma coraz bardziej kreatywne pomysły na ściąganie zadłużenia.
Wakacje za granicą to świetna sprawa, ale jadących autem opłaty mogą przyprawić o zawrót głowy. Jak wypadają polskie odcinki autostrady na tle europejskich? Sprawdź!
Auto, a właściwie nawet 32 auta za nieco ponad 7 tysięcy złotych. Niecodzienna akcja białostockiego ratusza, który postanowił zorganizować sprzedaż zalegających na miejskich parkingach samochodów.
Droga S1 wydłuży się o istotny fragment. Powstanie odcinek między Mysłowicami, a Bielskiem-Białą. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała właśnie kontrakt z konsorcjum tworzonym przez spółki Mirbud i PBDiM Kobylarnia.
Auta używane sprowadzane z Niemiec są dosyć popularne w naszym kraju. Sprowadzenie młodszego samochodu zza zachodniej granicy będzie coraz trudniejsze, ze względu na coraz starszy park maszyn. Eksperci zaczynają wyrażać na ten temat swoje obawy, ale nie wszyscy są pewni, czy to zjawisko powinno zostać ocenione negatywnie.
Reklama Tesli nie może być emitowana w Niemczech w formie, w jakiej koncern Elona Muska planował jej emisję. Chodzi o autopilota, którym kilka dni temu fascynował się wizjoner i snuł plany całkowicie autonomicznego samochodu jeszcze w tym roku. Okazało się, że autopilot ma masę błędów i nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa, a jego używanie - szczególnie w mieście - może prowadzić do wielu wypadków, a nawet katastrof. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.
Grzywna minimum 50 zł, a maksymalnie 5000 zł grozi rowerzystom, którzy jadę rowerem w stanie określanym przez ustawę jako "stan nietrzeźwości". W niektórych wypadkach grozi im nawet do 30 dni aresztu, czy w zależności od wyroku sądu zakaz prowadzenia pojazdów (nie będzie on jednak zakazywał prowadzenia samochodu, a jedynie roweru).
Obwodnica Krakowa weszła w etap realizacji. Wyczekiwana od wielu lat droga odciąży ruch w stolicy Małopolski. 9 lipca Wojewoda Małopolski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej - ZRID. Zanim na terenie budowy pojawi się sprzęt, obszar zostanie on dokładnie sprawdzony przez archeologów. W tym czasie wykonawca będzie karczował tereny pod inwestycje. Powstaną także drogi techniczne.
Opłaty na autostradach i drogach ekspresowych do tej pory były uiszczane za pomocą różnorodnych systemów. Co odcinek, to inny zarządca i inna organizacja ściągania myta. Państwo próbowało spiąć to i wprowadziło viaTOLL, który obowiązywał kierowców samochodów ciężarowych oraz autobusów. Teraz już wiemy, że po kilku latach testów system ten zostanie zlikwidowany. Przestanie on dziłać z końcem lipca 2021 roku.
Budowa S7 już wkrótce się zakończy. Wybrano właśnie wykonawcę ostatniego odcinka tej kluczowej dla połączenia północy i południa drogi. Droga ekspresowa S7 jest alternatywą dla często korkującej się autostrady A1, która w sezonie wakacyjnym jest często i gęsto poprzecinana przez remonty. Czy oddanie inwestycji skróci czas podróży do Zakopanego i Trójmiasta? Przyglądamy się budowie.
Wynajem samochodu w wakacyjnych miejscach odpoczynku może wielu rozczarować. Ceny w wypożyczalniach gwałtownie rosną. Wiele wskazuje na to, że tegoroczne wyjazdy będą wyjątkowo drogie. Pandemia koronawirusa kształtuje rzeczywistość w nieciekawych barwach. Ograniczenia w hotelach, rosnące ceny kwater, ograniczone all inclusive, a teraz podwyżki przy okresowych wynajmach aut.
Nad A1 w Piotrkowie Trybunalskim został oddany do użytku nowy wiadukt. Ułatwia to przejazd z jednej części budowanej autostrady na drugą, poprawia także płynność ruchu na ciągle rozbudowywanej trasie. Jak donosi Rynek Infrastruktury obiekt powstał błyskawicznie. Jest on kluczowy dla mieszkańców Grabicy oraz Piotrkowa Trybunalskiego. Okazuje się bowiem, że po rozpoczęciu prac na A1 miewali one pokaźne problemy z poruszaniem się po okolicy.
Obwodnica Katowic gotowa już w 40% informuje Rynek Infrastruktury. Jest to jeden z najważniejszych węzłów drogowych w całej Polsce. Prace polegają na rozbudowie drogi krajowej nr 81 od autostrady A4 do skrzyżowania z drogą krajową nr 86. Inwestycję prowadzi konsorcjum, którego liderem pozostaje polska firma NDI z siedzibą w Sopocie. Jednym z najważniejszych elementów nowej obwodnicy będą liczne bezkolizyjne węzły drogowe, które upłynnią ruch w całej gęsto zabudowanej i zaludnionej aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Inwestycja znacząco wpłynie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w tym rejonie.