"Informujemy uprzejmie, że od 1 stycznia 2020 r. do przynajmniej 31 marca 2020 r. obowiązywać będą preferencyjne stawki opłat za przejazd A4 Katowice - Kraków dla użytkowników automatycznych metod płatności: A4Go, Autopay i Telepass" - brzmi oficjalny komunikat firmy. Oznacza to, że kierowcy, którzy wybiorą formę e-płatności mogą liczyć na promocje.
Przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku mogą znacznie uprzykrzyć życie kierowcom. Najistotniejszą zmianą jest nałożenie na posiadaczy samochodów obowiązku zgłoszenia wymiany drogomierza na stacji kontroli. Brak oświadczenia może oznaczać poważne kłopoty, nawet karę więzienia.
Chciałbym powiedzieć stop barbarzyńskiemu kierowaniu, czy piractwu na drogach. Stop takim zachowaniom, które zagrażają życiu. Nie ma żadnej tolerancji dla pijanych kierowców i dla piratów drogowych - zaapelował premier Morawiecki do kierowców na uroczystości związanej z oddaniem odcinka autostrady A1 na Śląsku od węzła Pyrzowice do węzła Częstochowa Południe. To pierwszy nowy odcinek autostrady oddawany do użytku w ciągu ostatnich trzech lat.
Kierownictwo Ukrawtodoru powinno trafić do więzienia - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski. Sławomir Nowak powinien się martwić?W ostatnich latach Sławomir Nowak, były szef gabinetu politycznego premiera Donalda Tuska, przebywa na Ukrainie, gdzie od 2016 roku pełni funkcję prezesa ukraińskiej państwowej agencji drogowej. Teraz może mieć poważne kłopoty. Prezydent Ukrainy chce w końcu wsadzić do więzienia kierownictwo, które przez wiele lat pracowało i zarabiało na drogach.
Polacy zarejestrowali blisko 400 tys. używanych samochodów sprowadzonych z zagranicy w pierwszych pięciu miesiącach 2019 r. Jest to wynik aż o dwie trzecie wyższy niż liczba nowych aut kupionych w kraju – czytamy w raporcie Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Od początku roku na polskie drogi wjechało o 2% więcej pojazdów z zagranicy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku oraz o 67% więcej niż nowych osobówek.
Niemcy już raz odczuli wpływ wysokich temperatur na swoje autostrady. Miało to miejsce w 2013 roku, kiedy to doszło do uszkodzenia jednej z dróg w Bawarii. Spowodowane gorącem zniszczenia nawierzchni doprowadziły do wypadku, w którym zginął motocyklista. Kilka kolejnych osób odniosło rany na skutek tego wypadku. Wówczas temperatura wynosiła 34 stopnie Celsjusza.Nic więc dziwnego, że Niemcy wolą dmuchać na zimne, a raczej gorące. Według prognoz pogody w południowych landach Niemiec w środę temperatura ma osiągnąć nwet zawrotne 40 stopni Celsjusza. Media niemieckie już donoszą o pękających autostradach oraz o "wysadzeniach", jak nazywają wypukłości powstałe poprzez nagrzanie nawierzchni dróg.