Polscy seniorzy mogą korzystać z różnego rodzaju ulg, które mają za zadanie przynajmniej częściowo odciążyć ich domowe budżety. Jednym z dokumentów potwierdzających status emeryta/rencisty jest legitymacja, od tego roku wydawana w wersji elektronicznej. Do tej pory pobrało ją już 588 tys. osób. ZUS przekonuje, że mówimy o “super rozwiązaniu dla świadczeniobiorców ze smartfonem”. Dlaczego?
Emerytury i renty są waloryzowane każdego roku w marcu. W tym roku doszło do rekordowego wzrostu świadczeń o 14,8 proc. (co najmniej +250 zł). Aktualna najniższa emerytura jest już o 80,4 proc. wyższa od tej wypłacanej w 2015 roku. A co czeka seniorów już za kilka miesięcy?
Osoby, które w przyszłym roku zamierzają przejść na emeryturę, powinny zwrócić uwagę na termin, w którym składają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek. Jest to bowiem kluczowa sprawa w kontekście kwoty emerytury oraz dodatków, jakie można otrzymać.
Wielu polskich seniorów znajduje się w trudnej sytuacji finansowej – niskie świadczenia nieraz ledwo wystarczają na pokrycie kosztów utrzymania mieszkania, zakupu jedzenia czy leków. Część emerytów może ubiegać się o wypłatę różnych pomocy finansowych – zasiłku, ryczałtu energetycznego, wsparcia pielęgnacyjnego itp. Takie świadczenia są przyznawane dopiero po spełnieniu określonych warunków. Nie inaczej jest w przypadku dodatkowych 2760 zł w skali roku z tytułu pracy w dwóch konkretnych zawodach. Poniżej wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć na temat tego świadczenia.
Wielu pracujących emerytów i rencistów czekają ważne zmiany w ZUS – chodzi o nowe limity dorabiania do świadczeń. Jeśli ich przychody przekroczą określone progi tzn. 70 proc. i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wówczas ZUS może zmniejszyć, a nawet zawiesić wypłatę emerytury/renty. Kto powinien uważać, a kto nie musi się przejmować nowymi limitami? Wyjaśniamy poniżej.
Ta wiadomość z pewnością nie ucieszy emerytów. Już niedługo przelewy z ZUS-u nie będą rosnąć tak skokowo, jak miało to miejsce w odchodzącym właśnie 2023 roku. Wszystko dlatego, że według prognoz, waloryzacja świadczeń spadnie, i to naprawdę mocno. Wzrost emerytur i rent o 14,8 proc. stanie się więc tylko miłym wspomnieniem. Nowy wskaźnik może niepokoić wielu, ale sprawa ma też drugie, nieco bardziej optymistyczne dno.
Z najnowszego raportu Szlachetnej Paczki wynika, że niemal 300 tys. polskich seniorów żyje w skrajnym ubóstwie. W ciągu roku przybyło 40 tys. takich osób. Jedną z nich jest pani Maria, która znajduje się w ciężkiej sytuacji życiowej. Niska emerytura w większości jest przeznaczana na spłatę rat kredytu. Poza tym trzeba kupić leki i pokryć różne zobowiązania finansowe. W efekcie kobiecie zostaje zaledwie 80 zł do miesięcznego rozdysponowania.
13. emerytura i 14. emerytura są obecnie tematami, które spędzają sen z powiek wielu seniorom. Rząd Prawa i Sprawiedliwości, który deklarował wsparcie dla tej grupy społecznej, wkrótce zmuszony będzie oddać władzę w ręce opozycji. Czy rząd Donalda Tuska spełni czarne wizje snute przez Jarosława Kaczyńskiego i zabierze emerytom dodatkowe świadczenia? Padły konkretne deklaracje.
Szlachetna Paczka opublikowała raport o biedzie, który obnażył przykrą prawdę o sytuacji materialnej polskich emerytów. Okazuje się, że setki tysięcy najstarszych Polaków żyją w skrajnym ubóstwie i nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb.
Boże Narodzenie przyniesie zmiany dotyczące wypłacania emerytur. Seniorzy mogą otrzymać świadczenie w innym dniu, niż w poprzednich miesiącach. Pieniądze powinny jednak trafić na ich konta bankowe jeszcze przed wigilią.
Donald Tusk i pozostali politycy Koalicji Obywatelskiej mają planować poważne zmiany w emeryturach. Obiektem ich zainteresowania stały się Pracownicze Plany Kapitałowe, które miały przynieść Polakom dodatkowe oszczędności. Z tegorocznych danych wynika, że w PKK uczestniczy obecnie 3,3 mln osób zatrudnionych. KO ma planować rewolucję m.in. w zakresie autozapisu.
W 2023 roku zapadła decyzja o pobraniu zaliczki na podatek dochodowy od 13. i 14. emerytury. Okazuje się, że niektórzy seniorzy podczas rozliczania swoich PIT-ów w przyszłym roku będą mogli liczyć na zwrot pieniędzy.
Już niedługo w życie wejdą nowe limity dorabiania do emerytury. Należy ich pilnować, bo przekroczenia mogą skutkować pomniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia emerytalnego. Przedstawiamy szczegóły.
Carrefour przygotował bardzo atrakcyjną ofertę dla klientów, którzy mają za sobą 60. urodziny. W dwa konkretne dni tygodnia seniorzy będą mogli zrobić zakupy znacznie taniej niż pozostali klienci. To odpowiedź na wzrost cen, który jest szczególnie dotkliwy właśnie dla Polaków w tej grupie wiekowej. Jak wziąć udział w akcji sieci Carrefour?
Dodatkowe środki pieniężne mogą być potężnym wsparciem dla emerytów - nawet, jeżeli są to niewielkie kwoty. Jednym z takich wyjść jest kwota 300 złotych, którą można otrzymać z ZUS. Potrzeba do tego celu tylko jednego wniosku.
Seniorzy już za kilka miesięcy będą mogli się nieźle cieszyć - trafią do nich dodatkowe pieniądze. Co ważne, kwot nie wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych - mimo, że są one powiązane z emeryturami.
Są dobre wiadomości dla seniorek - mogą uzyskać wyższe kwoty emerytur. Możliwe jest to jedynie na specjalny wniosek, który trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niestety, jak się okazuje, z tej możliwości nie skorzystają jednak wszystkie emerytki.
Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Górnym Śląsku zdecydowanie przecierają oczy ze zdumienia, widząc taką kwotę świadczenia. To właśnie w Zabrzu mieszka rekordzista pod względem wysokości otrzymywanego świadczenia emerytalnego. Co ciekawe, powodem tak wysokiej kwoty niekoniecznie jest wyłącznie staż pracy.
Emeryci i renciści co miesiąc otrzymują różne dodatki do swoich świadczeń. W 2024 roku będą mogli liczyć na ich waloryzację. Znamy konkretne stawki podwyżek, które otrzymają seniorzy w przyszłym roku.
Leszek Miller to były premier polskiego rządu. Jakiś czas temu narzekał na wysokość swojej emerytury. Obliczono, ile pieniędzy otrzymuje w ramach tego świadczenia i okazało się, że takiej kwoty wiele osób może mu pozazdrościć.
Główny Urząd Statystyczny w środę opublikował dane dotyczące świadczeń emerytalnych w 2022 roku. Wiemy, ile wynosiła przeciętna emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Już wkrótce zostaną wprowadzone zmiany dotyczące emerytów i rencistów, którzy jeszcze pracują. Chodzi o limity dorabiana, których przekroczenie może skutkować pomniejszeniem świadczeń lub nawet ich utraceniem.
Gdy emeryt lub rencista umiera, to prawo do wypłaty jego świadczenia ustaje. Jeśli listonosz przyniesie emeryturę osoby zmarłej, to domownicy nie powinni jej przyjmować – należy ją zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie jednak urzędnicy przypominają, że uprawniony członek rodziny ma prawo wnioskować o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.
Obniżenie emerytury jest zjawiskiem, którego obawiają się wszyscy emeryci bez względu na otrzymywaną kwotę. W pewnych okolicznościach może jednak dojść do tego, że świadczenie pójdzie w dół - wystarczy bowiem popełnić konkretne błędy, przed czym ostrzega nawet sam ZUS.
Obecnie już ponad 6 mln osób dostaje co miesiąc emeryturę z ZUS. W wielu przypadkach są to niskie świadczenia, które ledwo wystarczają na pokrycie kosztów codziennego utrzymania, zakup jedzenia i leków. Dlatego część seniorek ucieszy informacja, że w ich przypadku możliwe jest przeliczenie emerytury po raz drugi. W efekcie dostaną na konto więcej pieniędzy. Kto dokładnie i w jaki sposób może skorzystać z tej opcji?
Ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące waloryzacji emerytur dla części osób spowodowało niemałe zamieszanie. Jak bowiem należy się starać o poprawę wysokości świadczeń? Co zrobić, jeżeli Zakład Ubezpieczeń Społecznych odrzuci wniosek?
Koniec roku oznacza kolejny okres rozliczeń z fiskusem. Wiele osób było zaskoczonych zwrotami podatku za 2022 rok, w tym także seniorzy. Na zwrot jakich sum za rok bieżący mogą liczyć emeryci?
W poniedziałek 13 listopada Szymon Hołownia, przewodniczący Polski 2050 został wybrany marszałkiem Sejmu X Kadencji. Stąd też nie dziwi fakt, że to właśnie do niego Komisja Krajowa "Solidarność" wystosowała apel o pilne pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach stażowych. Przypomnijmy, że jeszcze we wrześniu prezes Jarosław Kaczyński mówił: “Dziś mogę z radością powiedzieć, że wprowadzimy emerytury stażowe: 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn”. Czego możemy się więc spodziewać?