Czternasta emerytura to świadczenie zapowiedziane przez Prawo i Sprawiedliwość w konwencji przed wyborami na początku września 2019 roku. To wówczas partia rządząca zaznaczyła, że oprócz trzynastej emerytury, która została wypłacona w maju 2019, Polaków czeka także czternasta emerytura. Gazeta.pl przypomina, że Morawiecki obiecał wprowadzenie czternastki już w pierwszych stu dniach urzędowania rządu PiS.Tymczasem nie brak zawirowań w sprawie samej trzynastej emerytury. Kilka dni temu prorządowe media oskarżały senatorów o spowolnienie procedowania nad prawem dotyczącym trzynastek. To z kolei miało skuktować przesunięciem dat dotyczących wypłat świadczenia. Obecnie planowane jest, że trzynasta emerytura zostanie wypłacona w kwietniu, ale i na przełomie tego miesiąca z majem.
Z tego artykułu dowiesz się:Czemu wiek emerytalny powinien zostać podwyższonyJakie mogą być konsekwencje działań rządu w kierunku obniżania wieku emerytalnegoW jaki sposób powinna odbyć się reforma dotycząca wieku emerytalnego
Z tego artykułu dowiesz się:W jaki sposób rząd chce przymusić Polaków do PPKJak duża jest skala porażki PPKCzy zmiany są realnie możliwe
Jak donosi "obserwator finansowy" według Federacji Przedsiębiorców Polskich i Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej, projket budżetu na 2020 r. może doporwadzić do powstania tzw. kominów emerytalnych, a co za tym idzie jeszcze większego rozwarstwienia wysokości świadczeń emerytalnych.
Emerytury w Polsce coraz częściej pobierają cudzoziemcy. Jak wynika z danych przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ich grupa rośnie cały czas, choć w zasadzie wartość ich emerytur nie powala. Najczęściej bowiem osoby te inkasują świadczenia warte mniej niż 1100 złotych. Ich prawo do pobierania świadczenia wynika z faktu, że pracowali przez lata nad Wisłą. Największymi grupami emerytów zza granicy są przede wszystkim przyjezdni ze Wschodu - Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie, ale o emerytury starać mogą się także i Niemcy.Tak samo w przyszłości w kolejkach po emerytury ustawiać się będą mogli ich krajanie, choć kolejki te będą znacznie liczniejsze niż dzisiaj. Obecnie już pół miliona obcokrajowców pracuje w Polsce, odprowadzając do ZUS składki emerytalne. Należy podkreślić, że cudzoziemcy już zgromadzili ponad 13,7 mld złotych na przyszłe świadczenia. W 2017 roku było to 3 mld złotych, w 2018 już 4,3 mld złotych. Wszelkie argumenty skrajnej prawicy o tym, że cudzoziemcy bezprawnie pobierają środki emerytalne są więc, delikatnie mówiąc, nieprawdziwe.
Wyjątkiem od tej reguły jest jedynie świadczenie wypłacane z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych, wtedy to podatek zostanie przez Niemców naliczony.
Według informacji udzielonej posłowi Szłapce przez Wojciecha Skurkiewicza będącego wiceministrem w MON, w Wojsku Polskim służy obecnie 109 kapelanów-żołnierzy i 14 księży cywilnych. Stan ten nie ulega zasadniczym zmianom od roku 2015.