W ostatnim czasie emeryci otrzymali zwaloryzowane świadczenia. Już wkrótce seniorzy znów będą mieli powody do radości, bo wielkimi krokami zbliża się wypłata trzynastej emerytury. Okazuje się, że pieniądze trafią na konta niektórych osób jeszcze przed Wielkanocą.
1 marca została przeprowadzona waloryzacja emerytur, a także rent i innych świadczeń wypłacanych przez ZUS. Część seniorów dalej nie otrzymała jednak świadczeń, a ci, którym już wypłacono pieniądze, zastanawiają się, czy kwota nie jest za niska. Jak upewnić się, ile powinna wynosić emerytura po waloryzacji?
Polski system emerytalny zakłada możliwość przejścia na emeryturę po ukończeniu odpowiedniego wieku i osiągnięciu wymaganego stażu pracy. Jak się jednak okazuje, niektóre osoby mogą liczyć na wypłatę świadczenia, nawet jeśli nie przepracowały ani jednego dnia.
Jak co roku, wraz z początkiem marca świadczenia emerytalno-rentowe zostały poddane waloryzacji. Tegoroczna podwyżka podwyższyła wypłaty dla seniorów o 12,12 procent. Wzrosły nie tylko emerytury i renty, ale także mnóstwo innych dodatków. Jak się okazuje, seniorzy już mogą sprawdzić, jak waloryzacja zmieni ich świadczenia.
Seniorzy, jak co roku, z niecierpliwością czekają na wypłatę trzynastej emerytury. Dodatkowe świadczenie jest dla nich sporym wsparciem, ale jak się okazuje, pieniądze nie należą się wszystkim emerytom. Kto konkretnie nie dostanie trzynastki?
1 marca odbyła się coroczna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Najprawdopodobniej były to ostatnie tak wysokie podwyżki dla Polaków. Wynika to z najnowszych prognoz, które przedstawił Narodowy Bank Polski.
Polscy seniorzy w zdecydowanej większości otrzymują niewysokie świadczenia emerytalno-rentowe. W związku z tym każdy dodatek i podwyżka są dla nich niezwykle ważne. Kilka dni temu odbyła się waloryzacja, dzięki której comiesięczne wypłaty będą wyższe.
Co roku w marcu odbywa się waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Kilka dni temu pierwsze osoby otrzymały wypłatę podwyższonych emerytur. Okazuje się jednak, że część środków z świadczeń seniorów pobierze skarbówka i NFZ.
Seniorzy co roku z niecierpliwością czekają na waloryzację emerytur i rent, która odbywa się zawsze w marcu. W górę poszły nie tylko świadczenia emerytalno-rentowe, ale także rozmaite dodatki wypłacane. Okazuje się, że to nie jedyne zmiany, które czekają Polaków tym miesiącu.
Seniorzy z niecierpliwością czekają na wypłatę trzynastej emerytury, która już wkrótce zasili ich budżet domowy. Okazuje się jednak, że nie wszyscy będą mieli powody do radości, bo dodatkowe pieniądze nie należą się każdemu. Kto nie dostanie trzynastki?
Czy wiek emerytalny zostanie podniesiony? Obniżony? A może wyrównany? Ostatnie miesiące budziły coraz więcej pytań w tym zakresie. Znamy już jednak stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Odpowiedź resortu nie pozostawia wątpliwości.
Tegoroczna waloryzacja emerytur rozpocznie się za niecały tydzień. Już dziś wiemy jednak, kiedy ZUS wypłaci świadczenia w zwiększonej wysokości. Wiemy też, o ile wzrosną emerytury i ile wyniesie 13. emerytura. Zakład wyjaśnił, co z wnioskiem o zwiększenie świadczenia.
Już wkrótce Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci seniorom podwyższone świadczenia. Poziom tegorocznej waloryzacji został ujawniony już jakiś czas temu, a teraz ZUS poinformował, kiedy dokładnie emeryci będą mogli liczyć na wyższe przelewy.
W Polsce coraz więcej seniorów otrzymuje groszowe emerytury, które często nie wystarczają im na zapewnienie podstawowych potrzeb. Jak podaje portal money.pl, pojawił się rewolucyjny pomysł, który miałby ten problem rozwiązać. Czy byłoby to dobre rozwiązanie?
Już w marcu seniorzy będą mogli liczyć na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, podwyżka obejmie także rozmaite dodatki, takie jak chociażby dodatek pielęgnacyjny. Przedstawiamy szczegóły.
Oczekiwana od dawna reforma emerytur stażowych jednak nie będzie miała miejsca? Po zapowiedziach poprzedniej władzy, nowy rząd postanowił ruszyć sprawę do przodu. Była prezes ZUS ujawnia jednak, że zmiany prawne wygenerują potężne problemy w systemie emerytalnym.
Coraz więcej mówi się ostatnio o możliwości wprowadzenia w Polsce emerytur stażowych. Nie oznacza to jednak wcale, że rzeczywiście do tego dojdzie. Biuro Analiz Sejmowych ostrzega, że takie rozwiązanie zwiększyłoby ryzyko ubóstwa emerytalnego. Z projektu Lewicy nici?
Marcowa waloryzacja emerytur już za dwa tygodnie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło, ile dokładnie wyniesie wskaźnik waloryzacji. Wiemy też, ile dokładnie wyniesie świadczenie, a także 13. emerytura. Waloryzacja będzie niższa niż w zeszłym roku?
Seniorzy z niecierpliwością czekają na kolejne wieści odnośnie drugiej waloryzacji. Przepisy zostaną zaktualizowane, by umożliwić przeprowadzenie dwóch waloryzacji emerytur w jednym roku. Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują jednak na to, że choć dojdzie do zmiany przepisów, nie dojdzie do podwyżek.
Rok 2024 rysuje się w dość kolorowych barwach dla emerytów pod względem finansowym. W życie może wejść druga waloryzacja emerytur w roku; w budżecie przewidziano również środki na wprowadzenie “babciowego”. Standardowo pojawią się również 13. i 14. emerytura.
Przy doniesieniach dotyczących wysokości emerytur większość osób zastanawia się, czy ktoś w Polsce w ogóle otrzymuje świadczenia w kwotach wyższych od podawanych. Tymczasem rzeczywistość pokazuje, że można mieć emeryturę sięgającą kilkudziesięciu tysięcy złotych - a wszystko dzięki jednemu trikowi.
Nadchodzące miesiące mogą okazać się sporym zaskoczeniem dla wielu seniorów. Zmianie ulegną bowiem istotne limity, od których zależy wysokość świadczenia emerytalnego. W skrajnych przypadkach ZUS może nawet podjąć bardzo niekorzystną dla emeryta decyzję.
Po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy budżetowej na 2024 rok, potwierdziła się również ostateczna kwota zaplanowanej na wiosnę waloryzacji. Zaskoczenia nie ma - i chociaż emeryci dostaną nieco mniej niż rok temu, to i tak mają się z czego cieszyć.
Obowiązujące od ponad 50 lat jedno ze świadczeń emerytalnych ma przejść zmiany. Według propozycji wiceministra rodziny Sebastiana Gajewskiego, ma ono zostać w końcu uregulowane. Zmiany mają jednak objąć również kwotę świadczenia - i tu dobrych wieści już nie ma.
Trwające od dłuższego czasu dyskusje o reformie wieku emerytalnego po raz kolejny zostały podgrzane przez wypowiedź minister ds. równości, Katarzyny Kotuli. Jej kolejna wypowiedź w tym temacie wyraźnie wskazuje, że kierunek rządu w tym kontekście jest mocno jednoznaczny.
Zbliżająca się pierwsza w tym roku waloryzacja emerytur to moment, na który z pewnością czekają wszyscy seniorzy. Podwyżka ma jednak drugą stronę medalu. Dla niektórych emerytów może to oznaczać, że zostaną objęci podatkiem dochodowym. Dla zdecydowanej większości będzie to kompletna nowość, ponieważ nigdy nie byli objęci tym podatkiem.
Wiek poniżej progu emerytalnego nie oznacza, że dana osoba nie może liczyć na emeryturę. Niektórzy mogą bowiem otrzymać świadczenie wcześniej od innych. Co więcej - w ostatnim czasie grono to uległo powiększeniu.
Na wypłaty w lutym warto zwrócić uwagę z aż dwóch powodów. Zaskoczenie mogą wzbudzić terminy wypłat. To również ostatni raz, kiedy świadczenie zostanie wypłacone przed waloryzacją. Od marca emerytury będą wyższe.