Seniorzy powinni przygotować się na spore zmiany, które wejdą w życie już w czerwcu bieżącego roku. Niektóre osoby będą musiały uważać na nowe limity dorabiania do świadczenia. Jeśli je przekroczą, to ZUS zmniejszy lub całkowicie zawiesi ich wypłaty. Kogo konkretnie będą dotyczyły te zmiany? Przedstawiamy szczegóły.
Emeryt z Bytomia otrzymał zaskakujące pismo z ZUS. Urząd poinformował go, że musi zwrócić świadczenie postojowe, które otrzymał w czasie niezdolności do pracy z powodu pandemii. W podobnej sytuacji znaleźli się także inni beneficjenci.
W kwietniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił seniorom trzynastki. Już wkrótce emeryci będą mogli liczyć na kolejne dodatkowe świadczenie - czternastą emeryturę. Wiadomo już, ile wyniesie tegoroczna czternastka. Okazuje się, że będzie niższa niż rok temu.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w kwietniu wypłacił seniorom trzynaste emerytury. Od świadczeń pobrano podatek dochodowy. Te osoby będą mogły jednak liczyć na dodatkową dopłatę w postaci zwrotu potrąconej zaliczki, choć będą musiały na nią sporo poczekać. Przedstawiamy szczegóły.
W ostatnim czasie emeryci mogli liczyć na dodatkową wypłatę w postaci trzynastek, a wcześniej ich świadczenia wzrosły dzięki corocznej waloryzacji. Okazuje się, że w kwietniu niektórych seniorów czeka jeszcze jedna niespodzianka. Przedstawiamy szczegóły.
Jak co roku, w marcu odbyła się waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych i seniorzy otrzymują teraz wyższe wypłaty. Okazuje się, że w ZUS padł rekord. Wiadomo, ile wyniósł największy wzrost emerytury. Przedstawiamy szczegóły.
Podczas kampanii wyborczej zapowiedziano wprowadzenie drugiej waloryzacji rent i emerytur. Rząd aktualnie pracuje nad tym, by seniorzy mogli otrzymać dodatkową podwyżkę jesienią. Teraz okazuje się, że przeprowadzenie waloryzacji we wrześniu może sprawić, że w marcu świadczenia już nie wzrosną.
Trzynaste emerytury już trafiają na konta seniorów. To jednak nie jedyne dodatkowe pieniądze, które wpłyną na ich konta w tym roku. Wiadomo już, jakie kwoty trafią do emerytów. Kiedy można spodziewać się przelewów?
Jesienią miała odbyć się druga waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Podwyżka weszłaby w życie pod jednym warunkiem, związanym z poziomem inflacji. Teraz jednak wszystko wskazuje na to, że polscy emeryci nie będą mogli liczyć na dodatkową waloryzację.
Spora część seniorów może liczyć na dodatkowe pieniądze. To dlatego, że od trzynastej i czternastej emerytury została pobrana zaliczka na podatek dochodowy. Podczas rozliczania się ze skarbówką emeryci otrzymają zwrot. Ile wypłaci fiskus i kto konkretnie dostanie pieniądze? Wyjaśniamy.
W kwietniu emeryci i renciści dostaną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pisma z decyzjami, o waloryzacji ich świadczeń oraz przyznaniu 13. emerytury. Zakład zwaloryzował niemal 9,5 mln rent i emerytur. Seniorzy dowiedzą się z listów, o ile wzrosną wypłacane im środki.
Emerytura minimalna nie we wszystkich przypadkach oznacza minimalne pieniądze wypłacane przez ZUS. W Polsce przybywa seniorów otrzymujących tzw. mikroemeryturę. Jeden z seniorów otrzymuje miesięcznie jedynie… 13 groszy emerytury.
W pierwszym kwartale 2024 roku inflacja gwałtownie wyhamowała, zaskakując nie tylko ekspertów, ale również polityków. I chociaż to dobra wiadomość, wiele osób łączy z nią solidne obawy. Chodzi o jesienną waloryzację emerytur. Drugiej podwyżki nie będzie?
Kwiecień jest wyjątkowym miesiącem dla emerytów. Wszystko przez wypłatę trzynastej emerytury, choć wyjątkowo w tym roku pierwsze przelewy trafiły do seniorów już pod koniec marca. Wypłaty przyznawane w kolejnych dniach kwietnia mogą być niemałym zaskoczeniem dla niektórych emerytów.
W ostatnim czasie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wypłacać seniorom zwaloryzowane emerytury, a teraz trafią do nich także dodatkowe świadczenia w postaci trzynastek. W związku z tym, ZUS będzie wysyłał do seniorów ważne listy. Co będą zawierały?
Wielkimi krokami zbliża się wypłata trzynastej emerytury. Wysokość dodatku wynosi tyle samo, co minimalne świadczenie. Nie oznacza to, że każdy senior dostanie dokładnie taką samą wypłatę. Niektórzy bowiem będą mogli liczyć na nieco niższą kwotę.
Już wkrótce na konta ponad 2 mln uczestników PKK trafią spore dopłaty. W grę wchodzą naprawdę pokaźne kwoty, które zostaną wypłacone dzięki środkom przekazanym przez Polski Fundusz Rozwoju do instytucji zarządzającymi Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Kto otrzyma dodatkowe środki?
Wysokość emerytury zależy od wielu różnych czynników. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza świadczenia między innymi na podstawie dalszego trwania życia. GUS przedstawił nowe wskaźniki, a zmiany wejdą w życie już od 1 kwietnia.
Część Polaków ma możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Świadczenie przysługuje osobom, które pracowały w określonych zawodach i osiągnęły odpowiedni wiek. Jak się jednak okazuje, konieczne jest także posiadanie ważnego dokumentu, bez którego ZUS nie wypłaci pieniędzy.
Polacy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe tuż przed przejściem na emeryturę. Aby otrzymać świadczenie, należy spełnić odpowiednie warunki, a także złożyć wniosek. Teraz wypłaty w ramach tego wydatku są jeszcze wyższe. Komu należą się pieniądze?
Od 1 marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca zwaloryzowane świadczenia dla seniorów. Podczas kampanii wyborczej zapowiadano, że odbędzie się także druga podwyżka emerytur, ale tylko pod jednym warunkiem. Jak będzie wyglądała kolejna waloryzacja, jeśli faktycznie dojdzie do skutku?
W ostatnim czasie emeryci otrzymali zwaloryzowane świadczenia. Już wkrótce seniorzy znów będą mieli powody do radości, bo wielkimi krokami zbliża się wypłata trzynastej emerytury. Okazuje się, że pieniądze trafią na konta niektórych osób jeszcze przed Wielkanocą.
1 marca została przeprowadzona waloryzacja emerytur, a także rent i innych świadczeń wypłacanych przez ZUS. Część seniorów dalej nie otrzymała jednak świadczeń, a ci, którym już wypłacono pieniądze, zastanawiają się, czy kwota nie jest za niska. Jak upewnić się, ile powinna wynosić emerytura po waloryzacji?
Polski system emerytalny zakłada możliwość przejścia na emeryturę po ukończeniu odpowiedniego wieku i osiągnięciu wymaganego stażu pracy. Jak się jednak okazuje, niektóre osoby mogą liczyć na wypłatę świadczenia, nawet jeśli nie przepracowały ani jednego dnia.
Jak co roku, wraz z początkiem marca świadczenia emerytalno-rentowe zostały poddane waloryzacji. Tegoroczna podwyżka podwyższyła wypłaty dla seniorów o 12,12 procent. Wzrosły nie tylko emerytury i renty, ale także mnóstwo innych dodatków. Jak się okazuje, seniorzy już mogą sprawdzić, jak waloryzacja zmieni ich świadczenia.
Seniorzy, jak co roku, z niecierpliwością czekają na wypłatę trzynastej emerytury. Dodatkowe świadczenie jest dla nich sporym wsparciem, ale jak się okazuje, pieniądze nie należą się wszystkim emerytom. Kto konkretnie nie dostanie trzynastki?
1 marca odbyła się coroczna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Najprawdopodobniej były to ostatnie tak wysokie podwyżki dla Polaków. Wynika to z najnowszych prognoz, które przedstawił Narodowy Bank Polski.
Polscy seniorzy w zdecydowanej większości otrzymują niewysokie świadczenia emerytalno-rentowe. W związku z tym każdy dodatek i podwyżka są dla nich niezwykle ważne. Kilka dni temu odbyła się waloryzacja, dzięki której comiesięczne wypłaty będą wyższe.