Z Funduszu Kościelnego finansowane są emerytury duchownych, którzy nie pracowali na etacie. Rządzący chcą zlikwidować ten fundusz. Jednocześnie twierdzą, że księża powinni mieć zagwarantowane prawo do świadczenia na starość. Czy katolików w Polsce czeka “nowy podatek”? W jaki sposób mają być finansowane emerytury duchownych, którzy nie pracowali na umowie o pracę?
Od 2039 roku emerytury będą wypłacane inaczej. Obserwując szacowaną wysokość świadczenia w przyszłości, nie jest to dobra wiadomość dla osób, które przejdą wtedy na emeryturę — pieniędzy będą dostawać jeszcze mniej niż obecni emeryci. ZUS wyjaśnia jednak, jakie jest rozwiązanie tego problemu.
Wsparcie dla emerytów w tak wysokiej kwocie jest nie lada gratką dla emerytów. Blisko 3000 złotych rocznie jest sumą, którą można otrzymać po uprzednim spełnieniu określonych warunków. Dodatkowo, konieczne jest złożenie wniosku o przyznanie świadczenia.
Oczekiwane przez wielu podwyżki emerytur nie niosą ze sobą wyłącznie pozytywnych wiadomości. Część seniorów będzie musiała bowiem powrócić do opłacania podatków. Cała sytuacja została spowodowana przez obecne przepisy.
Podstawą do otrzymania emerytury, nawet w minimalnej wysokości, jest osiągnięcie odpowiedniego stażu pracy. Są jednak osoby, którym i bez tego przysługuje świadczenie. Jakie warunki trzeba spełnić i co zrobić, by otrzymać pieniądze?
Wiele osób zbliżających się do momentu przejścia na emeryturę zastanawia się, który moment na złożenie wniosku o przyznanie świadczenia jest najlepszy. Okazuje się jednak, że najkorzystniejszy termin jest już bardzo blisko.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada, jak według najnowszej prognozy będą wyglądać wydatki na najbliższe cztery lata i jak wpłynie to na emerytury w przyszłości. Liczba emerytów ma gwałtownie wzrosnąć, co przełoży się na jeszcze niższe świadczenia.
Główny Urząd Statystyczny ujawnił jeden z czynników koniecznych do przeprowadzenia marcowej waloryzacji emerytur. Niewiadomych pozostaje coraz mniej; ostateczną wysokość podwyżki poznamy już wkrótce.
Waloryzacja przyniesie znaczące zmiany w wypłatach wszystkich polskich emerytów. Ile wyniosą emerytury po waloryzacji w 2024 roku? Podajemy konkretne kwoty.
Nowy Rok oznaczał wejście w życie wielu zmian finansowych. Jedna z nich dotyczyła kwestii emerytur. Nowość jest na tyle spora, że wskazuje na nią sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Emerytura opiewająca nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych? Właśnie takie świadczenia otrzymują polscy rekordziści. Najwyższe z nich przewyższają nawet wynagrodzenie premiera. Oto sposób na wysoką emeryturę.
Waloryzacja emerytur zaplanowana na ten rok podniesie świadczenia dla seniorów. Nie będzie to jednak jedyna podwyżka, ponieważ zaplanowane są również inne ruchy w tej materii. Wielu seniorów będzie zadowolonych. Kwota dodatku robi duże wrażenie.
Coraz więcej Polaków pobiera ,,mikroemerytury”. Problem jest większy niż można się spodziewać. I trzeba go szybko rozwiązać. Jest już na to pomysł.
Nowy rok zapowiada się dla seniorów bardzo pozytywnie pod względem wysokości świadczeń. Planowane są dwie waloryzacje, a także trzynasta i czternasta emerytura. Sprawdzamy szczegóły.
Waloryzacja emerytur jest w zasadzie coroczną tradycją. Seniorzy raz w roku otrzymują podwyżki swoich świadczeń, i to bez żadnych warunków. Ile jednak konkretnie wyniesie waloryzacja? Kiedy można się jej spodziewać? Czy wpłynie na inne świadczenia?
Część osób może świętować. Z początkiem roku w życie weszły zmiany w emeryturach. Możliwe jest przejście na emeryturę w terminie wcześniejszym. Haczyk niestety polega na tym, że z rozwiązania skorzysta niewielu.
Wraz z początkiem nowego roku, w życie wejdą zmiany dotyczące emerytur pomostowych. W efekcie wdrażanej właśnie reformy, pieniądze będzie mogło otrzymać aż 7,3 tys. osób.
Zaprojektowany przed laty system emerytalny zawiera jeden, bardzo niepokojący element. Jego skutki już za kilka lat mogą spowodować katastrofę emerytalną, jeżeli nie zostaną przeprowadzone pilne zmiany prawne.
Na mocy reformy podatkowej z 2022 roku kwota wolna od podatku wynosi 30 tys. złotych. Znacząca większość emerytów nie musi więc płacić podatku od świadczenia, które pobiera. Dodatkowym profitem jest PIT-0. Ile mogą zaoszczędzić seniorzy, rozliczając PIT? Jakie ulgi im przysługują? Odpowiadamy.
Związki zawodowe już od dawna apelują o wprowadzenie emerytur stażowych. Powstał obywatelski projekt ustawy dotyczący tej kwestii, ale trafił do sejmowej “zamrażarki”. Jednak w ostatnim czasie temat znowu powrócił. Kto skorzysta, jeśli emerytury stażowe wejdą w życie?
Zapowiadana w kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej podwójna waloryzacja emerytur może faktycznie dojść do skutku. Według deklaracji premiera Donalda Tuska, w budżecie znalazły się pieniądze na ten cel, a sama obietnica ma zostać zrealizowana.
Zapowiedzi Donalda Tuska z kampanii wyborczej zaczynają powoli blednąć. Wszystko za sprawą deklaracji nowego premiera dotyczących podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł i zasady roku podatkowego. Wiadomo, o ile niższe będą emerytury w nadchodzącym 2024 roku.
W Sejmie pojawił się kolejny projekt ustawy autorstwa rządu Mateusza Morawieckiego. Dotyczy on ustawy o emeryturach i rentach i zakłada dość spore zmiany w systemie. Do samego głosowania pozostało jednak jeszcze trochę czasu.
Jakiś czas temu Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję w sprawie wyrównania emerytur czerwcowych. Tysiące seniorów otrzyma dodatkowe pieniądze od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kto będzie mógł złożyć wniosek?
Dobre wieści dla sporej części Polaków. Już od nowego roku w życie wejdą zmiany dotyczące emerytur pomostowych. Okazuje się, że dzięki nim więcej osób będzie mogło liczyć na otrzymanie wcześniejszego świadczenia.
Wielu seniorów z pewnością zastanawia się, ile wyniesie waloryzacja świadczeń emerytalnych w nadchodzącym roku. Okazuje się, że choć inflacja zaczęła spadać, to podwyżki wciąż będą całkiem spore.
Emerytury i renty są waloryzowane każdego roku w marcu. Na decyzję dotyczącą tego, o ile wzrosną świadczenia, czekają z niecierpliwością miliony seniorów. Nowe informacje w tej sprawie opublikowała właśnie Gazeta Wrocławska.
Grudzień zapowiada się niezwykle obiecująco dla emerytów. Dla części z nich wypłaty nie będą ograniczone wyłącznie do jednej emerytury. Wszystko spowodowane jest przez zmiany kalendarzowe.