“Sierpniówka” to przewijające się, potoczne określenie długiego weekendu sierpniowego - który wypada ze względu na państwowe święto 15 sierpnia, czyli w czwartek. Usytuowanie stwarza sposobność do przedłużenia odpoczynku poprzez dobranie urlopu w piątek. Nie tylko sektor prywatny wpadł na ten pomysł. Co będzie otwarte 16 sierpnia?
Osoby pracujące w ramach umowy o pracę są zobligowane do wykorzystania urlopu wypoczynkowego w wymiarze od 20 do nawet 26 dni roboczych w przypadku dłuższego stażu pracy. W sytuacji, gdy pracownik nie wykorzystał w pełni przysługującej puli, a obowiązująca umowa została zakończona, lub rozwiązana, otrzymuje specjalny ekwiwalent za pozostałe dni urlopowe. Jak w najprostszy sposób obliczyć jaką kwotę otrzymamy od byłego pracodawcy i ile może wynosić potencjalny ekwiwalent?
Tym razem 1 września nie będzie się uczniom kojarzył z koniecznością wcześniejszego wstania z łóżka i stawienia się w szkolnych murach. Rozpoczęcie nauki zaplanowano na poniedziałek 4 września, co oznacza o kilka dni dłuższe wakacje i daje też więcej czasu na ewentualne uzupełnienie szkolnej wyprawki. Kiedy w roku szkolnym 2023/2024 wypadają przerwy i ferie, kiedy rozpoczynają się kolejne wakacje? Sprawdziliśmy.
Kobieta w ciąży zasługuje na szczególną ochronę, także w pracy. Chociaż przywileje, na jakie może liczyć, nie są przesadnie duże, mogą okazać się przydatne. O swoim stanie kobieta w ciąży może powiadomić przełożonego lub dział kadr i płac w dowolnym momencie. W aktualnym porządku prawnym nie ma przepisów nakładających na nią także obowiązek dostarczenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego ciążę. Od momentu poinformowania o ciąży kobieta powinna być zwolniona z różnych wymagających szczególnego wysiłku zajęć takich jak na przykład praca w godzinach nadliczbowych czy nocnych.
Z tego artykułu dowiesz się:Ile masz czasu na wykorzystanie zaległego urlopu,Czy pracodawca może wysłać cię na przymusowy urlop,Co grozi ci za niewykorzystanie urlopu.
Zgodnie z polskim prawem, w przypadku niewykorzystanego urlopu z poprzedniego roku, pracodawca ma pełne prawo wskazać nam termin, w którym musimy go wykorzystać. Może się to zdarzyć także podczas pracy zdalnej. Teoretycznie urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopowym lub po uzgodnieniu na linii pracownik-pracodawca. Są jednak takie sytuacje, gdy jedna ze stron może wiążąco udzielić lub samodzielnie wziąć urlop. Kiedy ma to miejsce?
Urlop bezpłatny jest rozwiązaniem idealnym dla osób, które z różnych powodów potrzebują wziąć wolne dłuższe, niż przysługuje im według kodeksu pracy. Rok zwiedzania świata, a może budowa domu pod miastem, czy opieka nad starszymi rodzicami, którzy podupadli na zdrowiu? Powody nie są ważne. Wiedzieć trzeba, że każdy zatrudniony w oparciu o umowę o pracę ma możliwość skorzystania z tego rozwiązania. Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach, które się z tym wiążą. W naszym poradniku zdradzamy najważniejsze informacje o urlopie bezpłatnym.
Urlop może zostać skrócony przez pracodawcę, a to wszystko przez dziurawe przepisy w tarczy antykryzysowej. O co chodzi? Otóż, gdy jeszcze przepisy antykryzysowe nie weszły w życie spora część pracodawców postanowiła wysłać swoich pracowników na bezpłatne urlopy. Choć praktyka przymusowych urlopów bezpłatnych jest bezprawna i w gruncie rzeczy nielegalna, są przedsiębiorcy, którzy postanowili zaryzykować by ratować swoje biznesy przed skutkami przestojów wywołanych pandemią.
Zaległy urlop z 2019 roku? Podpisana przez prezydenta tarcza 4.0 wprowadza dodatkowe regulacje w kwestii wykorzystania zalegających dni urlopowych z poprzednich lat. Niestety, nie są to rozwiązania korzystne dla pracowników. Tarcza 4.0 daje pracodawcom dużo więcej możliwości, jeśli chodzi o przymusowe wysłanie pracownika na urlop. Co się zmienia? Przyglądamy się zapisom ustawy.
Przed dokładnym zaplanowaniem urlopów należy wiedzieć kilka bardzo istotnych rzeczy. Te najważniejsze, które reguluje Kodeks Pracy wymienimy poniżej.