Kilka centymetrów wycenione na 3 miliony złotych. Po tym, jak mieszkanka rogatek Łodzi pozwała urzędników za zniszczenie ogrodzenia podczas prac przy kanalizacji, urzędnicy znaleźli kruczek prawny, by zażądać od niej absurdalnej kwoty. Specjalista prawa budowalnego cytowany przez “Interwencję” PolsatNews precyzuje, że sprawa rozgrywa się o… centymetry terenu.
Z sezonem grillowym w pełnym rozkwicie i majówką tuż za rogiem, pytanie, gdzie bezpiecznie rozpalić grill, staje się coraz bardziej palące. Gdzie można legalnie grillować na łonie natury i jak uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji finansowych czy prawnych za naruszenie przepisów.
Majówka zbliża się wielkimi krokami, więc to odpowiedni czas na to, by zadbać o ogród i skosić trawę. Okazuje się, że choć przepisy w tej kwestii nie są jednoznaczne, to w niektórych przypadkach możemy dostać mandat za wykonywanie tej czynności. Przedstawiamy szczegóły.
Część Polaków w najbliższym czasie może spodziewać się kontroli urzędników. Wszyscy użytkownicy gródków działkowych powinni mieć się na baczności. Jeśli podczas takich wizyt wyjdą na jaw nieprawidłowości, działkowców czekają surowe kary.
Chociaż przepisy mają już swoje lata, wiele osób wciąż je ignoruje. Wynajmujący i właściciele ogródków działkowych często nie mają pojęcia, że ryzykują karą rzędu nawet 5 tysięcy złotych. Wystarczy brak jednego dokumentu. W całej Polsce zaczęły się masowe kontrole, mające na celu sprawdzenie, czy wszyscy zobowiązani przestrzegają litery prawa.
Od 15 lutego Polacy mogą rozliczać się ze skarbówką za ubiegły rok. Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin na złożenie deklaracji podatkowej. Podatnicy powinni dopilnować tego obowiązku, bo przegapienie kluczowej daty będzie wiązało się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy samochodów. Za brak ciągłości w polisie kierowcy płacą potężne kary finansowe. Jak się jednak okazuje, wciąż coraz więcej osób nie dopełnia tego obowiązku.
W najbliższym czasie gminy planują przeprowadzenie niezapowiedzianych kontroli w domach Polaków. Ma to związek z nielegalnym odprowadzaniem deszczówki. Za ujawnione nieprawidłowości grożą wysokie mandaty. Przedstawiamy szczegóły.
1 kwietnia w życie weszły nowe przepisy. Powinni o nich pamiętać przede wszystkim właściciele domów i mieszkań. Za brak tego dokumentu zapłacą nawet 5 tysięcy złotych kary.
Sąd Apelacyjny podjął decyzję w sprawie Biedronki i podtrzymał karę nałożoną przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Teraz właściciel popularnej sieci będzie musiał zapłacić potężną karę finansową. Przedstawiamy szczegóły.
Wysokie temperatury sprawiają, że Polacy chętnie suszą swoje pranie na balkonach. Mieszkańcy bloków powinni być jednak ostrożni, bo w niektórych przypadkach mogą zostać ukarani wysokim mandatem. Przedstawiamy szczegóły.
W Polsce coraz więcej przedsiębiorców znajduje się w tragicznej sytuacji, gdy niewielkie zaniedbania w płatnościach do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) prowadzą do ogromnych konsekwencji finansowych. Kilka firm, które otrzymały dotacje od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), zostało zaskoczonych brutalnymi sankcjami, nawet za najmniejsze opóźnienia w uregulowaniu składek ZUS.
Od 14 wchodzą w życie nowe przepisy, które miały zakładać konfiskowanie pojazdów należących do kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Jak się jednak okazuje, Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło zaskakującą decyzję i w praktyce będzie to wyglądało nieco inaczej, niż pierwotnie zakładano. Przedstawiamy szczegóły.
Posiadanie balkonu to spory przywilej. Dzięki temu Polacy mają możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu, co jest utrudnione, gdy mieszka się w bloku. Jednak spora część osób może nawet nie zadawać sobie sprawy z tego, że niektórych rzeczy na balkonie robić nie wolno. Należy mieć się na baczności, bo złamanie zasad grozi wysokim mandatem.
Jakiś czas temu rozpoczął się okres składania deklaracji podatkowych. Przy okazji rozliczania się ze skarbówką, Polacy mogą skorzystać z różnych ulg podatkowych. Jedną z nich jest ulga na dziecko, dzięki której można naprawdę sporo zyskać. Należy jednak być uważnym, bo ujawnione nieprawidłowości mogą prowadzić do konieczności zapłacenia kary finansowej.
Kary w wysokości od 50 do nawet 10 tys. złotych. Takie właśnie sankcje mogą grozić wielu właścicielom nieruchomości w Polsce. Aby uniknąć surowego mandatu, muszą oni pamiętać, że prawo zobowiązuje ich do zamontowania skrzynki na listy, ale to nie wszystko. Wyjaśniamy zatem, jak odpowiednio przygotować się na wizytę listonosza.
Wszyscy, którzy planują wycinkę drzew na swoich działkach, powinni dokładnie zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami. Nieznajomość zasad może skutkować koniecznością zapłacenia ogromnej kary, ale także zaszkodzić środowisku. Kiedy więc zabrać się za wycinanie drzew? Przedstawiamy szczegóły.
Szykują się kolejne zmiany w prawie drogowym. Tym razem oznaczają więcej uprawnień dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B. Co zyskają kierowcy?
Wolnoć Tomku w swoim domku? Tak twierdził w popularnym wierszu Gaweł, ale zasada ta nie ma zastosowania jeśli chodzi o to, co robimy nawet na własnych działkach. Od 1 marca za wycinkę niektórych drzew i krzewów możemy zapłacić naprawdę surowe kary, co wiąże się bezpośrednio z okresem lęgowym ptaków. Wyjaśniamy, komu grozi grzywna i kiedy warto zachować szczególną ostrożność.
Już niebawem polscy kierowcy mogą spodziewać się kontroli związanych z odbiornikami radiowymi. Wbrew pozorom, nie chodzi tutaj jednak o kwestię związaną z abonamentem RTV. Co konkretnie będą sprawdzać podczas takich kontroli? Przedstawiamy szczegóły.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zdecydował o nałożeniu niemal 2,5 miliona złotych kary na jednego ze sprzedawców węgla w związku z praktykami ograniczającymi konkurencję. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex miało narzucać partnerom handlowym wyższe ceny węgla.
Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, że niektóre zachowania na cmentarzu są surowo zabronione. Jak się okazuje, wszyscy powinni mieć się na baczności, bo za złamanie zasad grozi potężna kara finansowa. Czego nie można robić na cmentarzu?
Już wkrótce mija ważna data dla samorządów. Tylko do środy, 28 lutego, samorządy gminne mają czas, by przekazać sprawozdania z realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) w 2023 r. Kto nie zdąży wręczyć go regionalnemu zarządowi gospodarki wodnej, zapłaci 10 tysięcy kary. Lepiej się pospieszyć.
Już za kilka dni mija termin wniesienia opłaty BDO. Zapominalskim przedsiębiorcom grozi nawet milion złotych kary. Do kiedy trzeba zapłacić opłatę BDO? Kto musi o niej pamiętać? Przypominamy, ile wynosi.
Dane Ministerstwa Cyfryzacji prawie 3 miliony Polaków muszą w tym roku wymienić dowód osobisty. Bez niego możemy zapłacić nawet 5 tysięcy złotych kary. Elektroniczny dowód osobisty, czyli mDowód, też nie zawsze nam pomoże.
Wiele osób wciąż nie jest przygotowanych na kontrole, a te ruszył już z początkiem stycznia. Właściciele nieruchomości często zapominają bowiem o przepisach dotyczących właściwego oznakowania domów. Za brak numeru grozi nawet 250 zł, a nawet jeśli nie zapomnieliśmy o tabliczce, nie zawsze możemy być spokojni.
Przedsiębiorcy powinni pamiętać o ważnym terminie, który mija już za kilka dni. Chodzi o opłatę BDO. Co nam grozi, jeśli o niej zapomnimy? Kara może być naprawdę wysoka.
Segregacja odpadów jest nie tylko kluczowym elementem dbania o środowisko, ale także obowiązkiem dla Polaków. Większość osób się do niego stosuje, choć nadal jest sporo przypadków, w których obywatele nie przestrzegają tych zasad. Okazuje się, że przewidziane są dla nich dotkliwe kary, a wysokie mandaty to tylko początek.