CERT Polska ostrzega przed fałszywymi e-mailami, w których oszuści informują klientów banku Santander Polska, że ci stracili dostęp do rachunku bankowego. Aby go rzekomo odzyskać, mają pobrać aplikację z linku przesłanego w wiadomości. Pod żadnym pozorem nie można tego robić — instalacja złośliwego oprogramowania grozi utratą pieniędzy z konta.
Bank BNP Paribas poinformował o planowanej zmianie opłat dla klientów detalicznych. Nowe ceny mają wejść w życie w marcu przyszłego roku. Powodem jest trudna sytuacja sektora finansowego w kraju.Do ostatniej podwyżki opłat w BNP Paribas doszło ponad rok temu. Jak podaje portal Interia.pl, przyczyną są podwyżki wszystkich cen z powodu inflacji.Jednocześnie bank informuje, że wyższe wysokości opłat mają na celu ciągły rozwój, podnoszenie jakości usług banku oraz opłacenie ponoszonych kosztów.
Od lipca 2022 roku Urząd Skarbowy ma możliwość prześwietlenia kont bankowych Polaków. W jakich przypadkach to robi oraz jak często do tego dochodzi.Zanim przepisy zostały znowelizowane (lipiec 2022r.) kontrole mogły mieć miejsce tylko po postawieniu osobie fizycznej zarzutów. Obecnie urzędnicy mają do tego prawo na etapie postępowania przygotowawczego ws. podejrzanej osoby.
Skarbówka będzie miała wgląd do kont wszystkich Polaków. Do tej pory takie prawo przysługiwało Krajowej Administracji Skarbowej tylko w przypadku osób podejrzanych. O zmianach, które zaczną obwiązywać od 1 lipca, poinformowała dzisiejsza "Rzeczpospolita". Od 1 lipca 2022 r. banki będą zobowiązane do przekazywania urzędom skarbowym informacji dotyczących posiadanej liczby kont, środkach na nich zgromadzonych i dokonywanych transakcjach. Przepis budzi wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich. W myśl przepisów obecnie obowiązujących skarbówka może żądać dostępu do informacji o środkach zgromadzonych na kontach w przypadku "osób podejrzanych", gdzie zachodzą wątpliwości co do pochodzenia pieniędzy. Po 1 lipca urzędy skarbowe będą mogły już prosić o dostęp do każdego konta należącego do dowolnej "osoby fizycznej". Ponadto o zgodę na prześwietlenie konta będzie mogło wystąpić znacznie więcej osób. Obecnie o wgląd w konto może wystąpić szef Krajowej Administracji Skarbowej i naczelnik urzędu celno-skarbowego. Po zmianach takie prośby będą mogli zgłosić również naczelnicy urzędów skarbowych.
Do klientów banku PKO BP są rozsyłane emaile zawierające wirusa. Cyberprzestępcy atakują banki coraz częściej. I mimo wielu zabezpieczeń, nadal mogą przejąć nasze pieniądze.PKO BP poinformowało, że jeśli otrzymamy maila o tytule "Potwierdzenie_20.10.2021 r." to jest oszustwo, a załącznik zawiera szkodliwe oprogramowanie.– E-mail przypomina wiadomość z banku, ze skrzynki „Polisy SME” i zawiera podziękowanie za przesłanie dokumentów oraz załącznik „Potwierdzenie.rar”. Załącznik to szkodliwe oprogramowanie. Nie otwieraj załączników, nie klikaj w linki w tego rodzaju e-mailach i załącznikach. Jeśli klikniesz w link, możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem – poinformował PKO Bank Polski w komunikacie prasowym.Przestępcy wysyłają fałszywe e-maile, w których podszywają się pod instytucję. Tytuł wiadomości brzmi "Potwierdzenie_20.10.2021 r.". W jej załączniku jest plik, który rzekomo ma być dowodem podpisania dokumentów, jednak w rzeczywistości zawiera złośliwe oprogramowanie. Za pomocą wysłanego linku wirtualni przestępcy mogą przejąć kontrolę nad rachunkiem bankowym klienta.
Bank średnio więcej zarabia na obłusdze kobiet, niż na podobnych czynnościach przy obsługiwaniu mężczyzn. O takich wynikach badania przeprowadzonego za pośrednictwem aplikacji inwestycyjnej Stach informuje portal Forsal.pl.Badanie przeprowadzono na grupie około 500 tys. osób, które korzystały z wymienionej aplikacji. To wykazało, że kobiety w trakcie użytkowania konta bankowego, płaciły większe koszta niż mężczyźni. Mowa tutaj o różnicy 214 dolarów rocznych opłat związanych z kontem wobec 182 dolarów.
Klienci wielu banków powinni zaopatrzyć się w gotówkę. ING, Idea Bank, Bank Pocztowy i EnveloBank zapowiadają weekendowe prace serwisowe. Utrudnione będą płatności kartami i telefonami, część banków wyłączy również swoje aplikacje mobilne i strony internetowe. Sprawdzamy jakie niedogodności czekają na klientów banków.
Klienci największych banków będą mieli problemy z dostępem do bankowości. Wśród banków, które zapowiedziały utrudnienia w najbliższy weekend, są m.in.: Bank Millennium, Getin Bank i Citi Handlowy. Tradycyjnie przed weekendem przygotowaliśmy dla Was zestawienie banków, które zapowiedziały przerwy w dostępie do swoich usług.
Klienci największych banków będą mieli problemy z dostępem do bankowości. Wśród banków, które zapowiedziały utrudnienia, są m.in.: mBank, PKO BP Alior Bank, ING Bank Śląski, mBank, Credit Agricole, Bank Pocztowy.
Od 1 lipca naczelnik Urzędu Skarbowego będzie mógł zwrócić się do banku z żądaniem wydania informacji bankowej również takiej osoby, która nie ma statusu podejrzanego – informuje portal money.pl. W jednym z przepisów Polskiego Ładu słowo "podejrzany" zastąpiono frazą "osoba fizyczna". Dla prezesa Związku Banków Polskich to bardzo niebezpieczna luka w prawie. Jednak Ministerstwo Finansów uspokaja, że skarbówka prześwietli tylko konta osób, co do których już prowadzone są czynności sprawdzające. Już na etapie postępowania przygotowawczego w sprawie każdego, naczelnik urzędu skarbowego będzie miał dostęp do informacji objętych tajemnicą bankową. Dotąd o takie informacje skarbówka mogła występować do banku dopiero na dalszym etapie, kiedy w prowadzonym postępowaniu osoba sprawdzana miała już status podejrzanej. Zmiana przepisu polega na tym, że zniknęło słowo podejrzany, a pojawił się zwrot „osoba fizyczna”. De facto skarbówka będzie mogła prześwietlić każdego, kto ma konto w banku.
Banki znowu zapowiedziały przerwy techniczne na ten weekend. Problemy w dostępie do niektórych usług mogą mieć klienci Banku Pocztowego.To będzie wyjątkowo spokojny weekend dla klientów banków bo tylko dwie instytucje zapowiedziały przerwy.
Banki zapowiedziały przerwy techniczne na ten weekend. Problemy w dostępie do niektórych usług mogą mieć klienci m.in: Alior Bank, Bank BPS, ING Bank Śląski, Santander Bank Polska, Credit Agricole, BOŚ Bank, Inteligo, PKO Bank Polski.Klienci banków, które zapowiedziały przerwy powinni się do nich przygotować, żeby nie zostać zaskoczonym, że nie mogą zapłacić kartą, wypłacić pieniędzy z bankomatu czy skorzystać z profilu zaufanego.
Klienci największych banków będą mieli problemy z dostępem do bankowości. Wśród banków, które zapowiedziały utrudnienia, są m.in.: Bank Pekao, Alior Bank, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy oraz Nest Bank.Klientów czekają utrudnienia, między innymi w dostępie do bankowości internetowej oraz mobilnej.
Przestępcy ponownie zaatakowali. Tym razem podszywają się pod bank Santander, publikują fałszywą reklamę na Facebooku, która sugeruje, że za potwierdzenie tożsamości w banku Santander można otrzymać 900 zł. Jak podaje CyberRescue na Facebooku pojawiła się reklama skierowana do klientów banku Santander. Oszuści namawiają do zweryfikowania swojej tożsamości w banku i odebrania bonusu w postaci 900 zł. Podanie swojego loginu i hasła do bankowości oraz przesłanie kodu autoryzującego, może skutkować utratą wszystkich oszczędności z konta bankowego. Fałszywa strona internetowa posługuje się adresem santders[.]xyz, natomiast funpage na Facebooku nosi łudząco podobną nazwę “Santanders”.Jeśli osoba, która wejdzie w link i poda dane może stracić dostęp do swojego konta i wszystkie pieniądze.
Banki zapowiedziały prace techniczne na nadchodzący noworoczny weekend. Z utrudnieniami spotkają się klienci banków: Alior Bank, mBank, Bank Pocztowy, Nest Bank, Volkswagen Bank oraz Bank Pekao.W bankach prace trwają nawet w okresie świątecznym i noworocznym. Warto wcześniej zrobić ważne przelewy i wypłacić gotówkę.
Bank Pocztowy jako pierwsza instytucja w Polsce i jedna z pierwszych w Europie udostępni swoim klientom instytucjonalnym możliwość realizacji transakcji bezgotówkowych przy pomocy uwierzytelnienia biometrycznego. Już w listopadzie Bank Pocztowy w ramach Friends&Family rozpocznie testowanie karty biometrycznej. Jak informuje Bank Pocztowy karta biometryczna, ma umożliwić jego klientom nowoczesne, wygodne i bezpieczne dokonywanie płatności bezgotówkowych. Każda transakcja zbliżeniowa, niezależnie od kwoty, będzie wymagała uwierzytelnienia biometrycznego. Przed realizacją płatności konieczne będzie przyłożenie kciuka do specjalnego czujnika na awersie karty, w którym dochodzić będzie do odczytu linii papilarnych. Jeżeli odcisk będzie zgodny z zakodowanym uprzednio wzorcem biometrycznym, zapali się zielona dioda.
Klienci banków znów powinni się przygotować na problemy z dostępem do bankowości. Wśród banków, które zapowiedziały utrudnienia, są m.in.: Santander Bank Polska, ING Bank Śląski oraz mBank.Banki planują prace serwisowe w weekend, które zaczną się już dziś. Jeśli robimy zakupy na ostatnią chwilę przed świętami, warto wziąć przerwy w bankach pod uwagę.
W ten weekend klienci największych banków znów będą mieli problemy z dostępem do bankowości. Wśród banków, które zapowiedziały utrudnienia, są m.in.: Bank Pekao, Nest Bank, BNP Paribas, Bank Pocztowy.Niedostępne będą m.in.: serwisy online banków, przelewy BLIK oraz standardowe usługi.
Klienci największych banków będą mieli problemy z dostępem do bankowości. Wśród banków, które zapowiedziały utrudnienia, są m.in.: PKO BP, Bank Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Bank Pocztowy oraz Getin Bank. Klientów czekają utrudnienia, między innymi w dostępie do bankowości internetowej oraz mobilnej. W dwóch największych bankach w Polsce nie będzie dostępny Profil Zaufany.
Banki zapowiedziały przerwy techniczne na ten weekend. Problemy w dostępie do niektórych usług mogą mieć w ten weekend kliencim.in: Bank BPS, BOŚ Bank, Credit Agricole, ING Bank Śląski, Inteligo, PKO Bank Polski czy mBank. Klienci banków, którzy planują zakupowe szaleństwo w ramach black week i przedświątecznych przygotowań powinni już się tym zająć. Ponieważ banki planują przerwy w dostępie do swoich usług.
Bank Pekao, Santander Bank Polska, Bank Millennium oraz Getin Bank zapowiedziały, że w najbliższych dniach zaplanowały prace serwisowe. W klienci muszą przygotować się na przerwy i utrudnienia w dostępie do usług. Prace serwisowe zaplanowano w Banku Pekao od soboty do poniedziałku. W sobotę, w godz. 6.00-18.00, mogą wystąpić trudności w dostępie do składania dyspozycji i zleceń w serwisie Pekao24Makler, aplikacji Pekao24Makler i PeoPay oraz platformie eTrader Pekao. W nocy z soboty na niedzielę, w godz. 0.30-4.30, planowana jest przerwa techniczna systemu Express Elixir. – W tym czasie nie zrobisz przelewu natychmiastowego Express Elixir i przelewu na telefon Blik w PeoPay – poinformowali przedstawiciele Banku Pekao. Zaś w nocy z niedzieli na poniedziałek, w godz. 0.00-3.00, mogą wystąpić trudności w zalogowaniu się do serwisu Pekao24, aplikacji PeoPay, Pekao24Makler oraz platformy eTrader Pekao.
CSIRT KNF ostrzega klientów sześciu banków: Credit Agricole, Banku Millennium, Alior Banku, BNP Paribas, mBanku oraz ING Banku Śląskiego przed fałszywymi domenami w sieci. Oszuści podszywają się pod te instytucje.Celem ataku jest wyłudzenie danych m.in. haseł do bankowości elektronicznej. Cyberprzestępcy atakują użytkowników bankowości internetowej. Oszuści podszywają się pod strony internetowe instytucji, a dokładniej pod domeny służące do logowania. – Wprowadzone na takich stronach hasła trafiają bezpośrednio w ręce oszustów. Nie dajcie się okraść i zawsze dokładnie sprawdzajcie adres strony! – alarmuje rządowy zespół cyberbezpieczeństwa KNF.
ING Bank Śląski zapowiedział także, że w trakcie zaplanowanej na koniec tygodnia przerwy technicznej klienci nie skorzystają z niektórych funkcji kartowych w Moim ING oraz ING Business. Niedostępna będzie: realizacja płatności internetowych kartami z dodatkowym uwierzytelnieniem (3DSecure), aktywacja kart, zmienianie limitów transakcyjnych, ubezpieczanie kart i nadawanie kodów PIN, zamawianie kart płatniczych, dodawanie kart z poziomu portfeli zewnętrznych (Apple Pay, Garmin Pay i Google Pay), wykonywanie operacji na rachunku karty kredytowych. W komunikacie czytamy, że poza wymienionymi powyżej utrudnieniami w trakcie prac technicznych niedostępne będą pożyczki oraz procesy sprzedażowe rachunków bieżących i oszczędnościowych. Natomiast "zastrzeganie kart będzie możliwe wyłącznie na specjalnej infolinii". Bank informuje, że w nocy z czwartku na piątek (14 na 15 października) ING Bank Śląski będzie przeprowadzał prace serwisowe. Pomiędzy północą a godziną 3.00 klienci muszą liczyć się z utrudnieniami podczas realizacji transakcji kartami płatniczymi w punktach sprzedaży, przy zakupach online oraz w bankomatach i wpłatomatach.ING Bank Śląski ostrzega swoich klientów i zapowiada przerwę w dostępie do części usług. Przez pięć godzin niedostępne będą m.in. płatności Blik, system bankowości internetowej oraz aplikacja mobilna.
Aion Bank rozpoczął dzisiaj działalność na polskim rynku. Nowa instytucja finansowa jest przeznaczona dla klientów indywidualnych i kusi ich specjalnymi ofertami. Na początek przygotowała 3 różne pakiety. Aion Bank prezentuje się jako bank uzbrojony we wszelkie cyfrowe nowinki. Na stronie instytucji możemy przeczytać, że "pod wieloma względami przekraczają międzynarodowe standardy". Potencjalnym klientom bank przedstawia 3 warianty prowadzenia konta. W zależności od wyboru pakietu mamy dostęp do poszczególnych usług. Pierwszy plan (Light), nie zawiera opłat za prowadzenie konta. Jeżeli zdecydujemy się prowadzić konto w wersji "Light" możemy także liczyć na darmowe konto oszczędnościowe bez limitu środków brak opłat za wymianę walut po kursie międzybankowym oraz dostęp do platformy przeznaczonej do inwestowania na globalnych rynkach (za 19,99 zł miesięcznie). Dodatkowo zakładając konto w Aion Banku w wersji Light otrzymujemy możliwość korzystania z darmowych wypłat z bankomatów do końca września. Drugi plan (Smart) kosztuje już 29,99 zł za miesiąc. Oprócz wszystkiego, co oferuje wersja Light, w wersji Smart mamy już platformę inwestycyjną w cenie i zapewnioną dodatkową ochronę w sieci. Trzeci plan (All-Inclusive) będzie nas kosztował 49,99 zł miesięcznie. Do udogodnień zwartych w Planie Smart możemy dodać dostęp do usługi MoneyMax, która umożliwia zmniejszenie opłat za rachunki i wybieranie najtańszych dostępnych produktów.
Opłaty za prowadzenie konta to czarny scenariusz, który ma szansę się spełnić. Związek Banków Polskich przekonuje, że dodatkowe koszty i ujemne oprocentowanie depozytów mogą okazać się niezbędne, choć ostateczna decyzja w tym zakresie ma należeć do poszczególnych instytucji finansowych. Wielkimi krokami zbliża się koniec darmowej bankowości.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie argumenty przemawiają za wprowadzeniem dodatkowych należnościJakie opłaty mogą wprowadzić banki w najbliższym czasieCo na ten temat mówi wiceprezes Związku Banków Polskich
Ważne zmiany w bankach od lipca. Być może nie wszyscy mają świadomość, ale wraz z końcem czerwca przestał obowiązywać wprowadzony w związku z pandemią niższy limit kosztów pozaodsetkowych dla kredytów konsumenckich. Z wyliczeń ekspertów wynika, że klienci muszą liczyć się nawet trzykrotnym wzrostem opłat.Z tego artykułu dowiesz się:30 czerwca przestał obowiązywać niższy limit kosztów pozaodsetkowychCo to są koszty pozaodsetkoweKto musi liczyć się z trzykrotnym wzrostem opłat
Opłata za trzymanie depozytów w banku stanie się faktem. Zielone światło do wprowadzenia ujemnego oprocentowania daje Związek Banków Polskich. Ostateczna decyzja w tym zakresie ma należeć do poszczególnych instytucji finansowych. UOKiK w dalszym ciągu nie zgadza się z tą koncepcją.Z tego artykułu dowiesz się:Kogo dotknie nowa opłataJakie warianty są rozważaneCo na ten temat mówi UOKiK
Przerwę techniczną zapowiedziało kilka banków. Pekao, ING Bank Śląski, Bank Pocztowy, Idea i Nest Bank - te banki zapowiedziały utrudnienia.