Warszawska kuria stawia nietypowy budynek obok Świątyni Opatrzności Bożej. Ta inwestycja wywołuje liczne kontrowersje wśród mieszkańców. Jak podaje “Gazeta Wyborcza”, kuria nie ma pozwolenia na budowę. Przedstawiamy szczegóły.
Rząd Donalda Tuska zapowiadał, że Fundusz Kościelny zostanie zlikwidowany. Wciąż jednak nie pojawił się projekt ustawy w tej sprawie. Co więcej, na działanie Funduszu trafia coraz więcej środków z budżetu państwa. W tym roku wydatki na ten cel znacznie wzrosły, a w przyszłym mają być jeszcze wyższe. Padły konkretne kwoty. Przedstawiamy szczegóły.
Tadeusz Rydzyk publikuje wezwanie do zaniechania “naruszeń prawa” swojej fundacji, ostrzegając, że w przeciwnym razie zakończy sprawę w sądzie. Fundacja redemptorysty z Olkusza, wielokrotnie na arenie międzynarodowej wskazywanego palcem jako stojący ponad prawem z antysemickim przesłaniem na ustach wymieszanym z katolicyzmem, Lux Veritatis po raz pierwszy notuje finansową stratę.
Kwoty zwalają z nóg — tak z pewnością o swojej emeryturze może powiedzieć niewielu. Wśród tych nielicznych znajdzie się jednak część emerytowanych księży. W jakiej wysokości ZUS wypłaca im świadczenia? Tajemnica wysokich emerytur tkwi w dodatkowym funduszu.
Ksiądz, obok składania rąk do modlitwy, bywa, że lubi je też wyciągać - po pieniądze. Historie parafian skonfrontowanych z obowiązkiem ponoszenia różnego rodzaju opłat mnożą się bez przerwy, a jedna z nich powtarza się wyjątkowo często. Chodzi o opłaty za postawienia pomnika na cmentarzu.
Niepokój i wielkie wątpliwości opanowały mieszkańców Sikorzyny, gdzie pod auspicjami biskupa Ryszarda Kasyny powstaje ogromny kompleks budowalny. Kapłan zdecydował się postawić pełną przepychu rezydencję na własnej działce, przekonując, że powstanie tam ośrodek pomagający potrzebującym. Lokalna ludność ma jednak wiele wątpliwości, wynikających z braku przejrzystości działań hierarchy. W tej opowieści powstaje więc coraz więcej znaków zapytania, które pozostają bez jakiekolwiek odpowiedzi.
Kościół otrzyma w ramach zmian w Funduszu Kościelnym swoje własne 800 plus? Jeden ze scenariuszy zakłada wypłacanie takich pieniędzy w ramach “symbolicznego świadczenia”. Pomysłów na zmianę dotychczasowego finansowania Kościoła jest jednak więcej. Nic nie zapowiada, by strony dialogu szybko doszły do porozumienia.
Sprawy związane z majętnością osób duchownych od niepamiętnych czasów mocno absorbują społeczeństwo. Ludzi wyjątkowo interesuje to, ile zarabiają księża, a także na jak wysokie emerytury mogą liczyć w podeszłym wieku. Mało kto wie jednak, że sprawa nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać, gdyż wiele zależy od indywidualnych czynników. Niemniej jednak, wielu kapłanom można pozazdrościć. Co miesiąc otrzymują oni bowiem nie jeden przelew, a dwa, co łącznie stanowi naprawdę solidny zastrzyk gotówki.
Już niedługo setki dzieci przystąpi do pierwszej komunii. Z całą pewnością jest to ważna i doniosła chwila — zarówno dla nich, jak i dla rodziców. Trzeba jednak przyznać, że jest to również chwila niezwykle kosztowna. Ile wydadzą rodzice w 2024 roku?
Zmiany w Funduszu Kościelnym były zapowiadane jeszcze przed wyborami. Teraz wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że prace mają ruszyć jeszcze w tym tygodniu. Zmiany będą dotyczyły nie tylko finansowania Kościołów, ale także związków wyznaniowych.
Tuż po świętach księża rozpoczynają wizyty duszpasterskie w domach parafian. W związku z tym wiele osób zastanawia się, ile pieniędzy powinno znaleźć się w kopercie przygotowanej dla duchownego. Znany z TikToka ksiądz zdradził kwotę ofiary, którą otrzymuje najczęściej.
Okres poświąteczny dla katolików upływa pod znakiem wizyt duszpasterskich. Tak zwana kolęda budzi jednak wśród wielu parafian niepokój - ile konkretnie powinno się włożyć do koperty z ofiarą? Jedną z opinii na ten temat wyraził pewien ksiądz z Pomorza.
Mimo wcześniejszych zapowiedzi likwidacji Funduszu Kościelnego, w projekcie budżetu na przyszły rok znalazły się środki na ten cel. Wywołało to wiele dyskusji, a do teraz do sprawy postanowił odnieść się premier Donald Tusk. W mediach społecznościowych zamieścił wpis, w którym wszystko wyjaśnił i podał datę, która może być kluczowa w tej kwestii.
Spadająca liczba ślubów udzielanych w kościołach negatywnie odbija się na humorach księży. Ich przychody sukcesywnie bowiem maleją, i to pomimo podwyżek w cennikach parafialnych. Efektem są skargi na sytuację materialną.
Z informacji przekazanych przez “Rzeczpospolitą” wynika, że fundacja, którą zarządza o. Tadeusz Rydzyk, ma pewne kłopoty. Na jej konto wpływa coraz mniej darowizn, a wszystkiemu mają być winne zmiany w prawie wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość.
Kilka miesięcy temu proboszcz parafii we wsi Gieczynek w województwie wielkopolskim na własną rękę przeprowadził wycinkę starych drzew. Jego działania nie spodobały się parafianom, którzy byli wręcz oburzeni zachowaniem księdza. Duchowny został surowo ukarany za swoje zachowanie, a teraz domaga się przeprosin od parafian. O sprawie informuje serwis wyborcza.pl.
Niedawno na łamach BiznesInfo wzięliśmy pod lupę zarobki księży w Polsce. Okazało się, że to, ile pieniędzy trafia do kieszeni kapłanów co miesiąc, zależy od bardzo wielu czynników, a kwoty są mocno zróżnicowane. Teraz przyjrzymy się emeryturom biskupów.
Zarobki księży w Polsce nadal są tematem budzącym spore kontrowersje. To, ile pieniędzy trafia do kieszeni kapłanów co miesiąc, zależy od wielu czynników. Jest to szczególnie gorący temat, w obliczu tego, że do Sejmu dostali politycy postulujący m.in. za zniesieniem Funduszu Kościelnego czy opodatkowaniem Kościoła.
Fundusz Kościelny zostanie zlikwidowany? Zważywszy na to, że ten postulat pojawił się w tegorocznej kampanii wyborczej, taka zmiana jest prawdopodobna.
Dane Narodowego Spisu Powszechnego nie pozostawiają złudzeń, coraz więcej osób odchodzi od Kościoła. W Polsce można spotkać również wyznawców Latającego Potwora Spaghetti.
Jak informuje „Fakt”, w projekcie budżetu państwa na przyszły rok rząd przewidział rekordowo wysoką kwotę na Fundusz Kościelny.
Wybory parlamentarne odbędą się już 15 października i to właśnie wtedy Polacy zdecydują o tym, która partia będzie rządziła przez następne 4 lata. Choć zostało niewiele czasu, są osoby, które nadal nie wiedzą na kogo oddać swój głos. Z pomocą przychodzi Rada do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, która opublikowała “Vademecum wyborcze katolika”.
Na parafii w Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie) doszło do skandalu. Tamtejsi księża zorganizowali imprezę, w której ku zaskoczeniu wielu, uczestniczyła męska prostytutka. Sprawa wyszła na jaw, gdy wynajęty mężczyzna stracił przytomność i konieczna była interwencja pogotowia oraz policji, informuje “Gazeta Wyborcza”.
"Dziennik Gazeta Prawna” donosi, że w Rządowym Programie Odbudowy Zabytków pieniądze otrzymują przede wszystkim obiekty sakralne i kościelne.
Obiekt zajmuje 8,5 ha działki należącej do kościoła. Do budowy ogromnej farmy solarnej diecezja płocka specjalnie powołała spółkę OmnInvest. Prezesem został ekonom diecezji, ks. Roman Bagiński.
W Nikaragui podjęto decyzję o zamrożeniu kont bankowych kilku diecezji Kościoła katolickiego. Powodem, który ujawnił dyktator Daniel Ortega, ma być zdrada ojczyzny.
Oficjalnie dane dot. emerytur księży nie są publikowane. Jednakże szacunki wskazują, że nie do końca jest tak kolorowo, jak niektórzy mogliby się spodziewać.
W lubuskiej Kłodawie zniknęły pieniądze ze skarbonki ustawionej w jednym z kościołów. Policja szybko ujęła sprawcę, głównie dzięki zapisowi z monitoringu. Za skradzioną kwotę zdecydowanie nie było warto ryzykować.