Wczoraj informowaliśmy o konieczności odświeżenia ważności mDowodu w aplikacji mObywatel u części użytkowników. Dziś pojawiły się informacje, że jest to już wykorzystywane przez cyberprzestępców. Jak odróżnić prawdziwe powiadomienie od fałszywego, które może stanowić poważne zagrożenie?
Część użytkowników aplikacji mObywatel otrzymało lub lada dzień otrzyma powiadomienie o utracie ważności dokumentów w aplikacji. Tym razem nie jest to oszustwo, komunikacja pochodzi od administracji, a do wygaśnięcia może dojść naprawdę. Przypominamy, w jaki sposób przedłużyć ważność.
Już tylko na podpis prezydenta czeka nowelizacja Kodeksu wyborczego. Dzięki niej każdy chętny wyborca będzie mógł wziąć udział w wyborach korespondencyjnie. Wystarczy zgłosić to odpowiednio wcześniej wójtowi gminy lub konsulowi. Dotąd obowiązywały w tym zakresie surowe ograniczenia.
Od 1 stycznia 2023 r. domyślna forma legitymacji emeryta-rencisty jest cyfrowa. Fizyczną wersję otrzymujemy tylko na własny wniosek. Przypominamy, jak można uzyskać dostęp do cyfrowej mLegitymacji za pośrednictwem aplikacji mObywatel.
1 czerwca br. w życie weszły regulacje dotyczące zastrzeżenia numeru PESEL. Dzięki nim banki, podmioty finansowe, notariusze i dostawcy usług telekomunikacyjnych muszą weryfikować przed zawarciem umów czy dane obywateli nie zostały zastrzeżone. Jakie możliwości i ograniczenia pociąga za sobą zastrzeżenie numeru PESEL?
Czerwiec miesiącem zastrzegania numeru PESEL - wynikałoby z ostatnich danych, dot. tej aktywności wśród Polaków. przekazanych niedawno przez ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Ta czynność pomoże zabezpieczyć nasze dane i uchronić przed przykrymi konsekwencjami wykradania danych. Ale bywa uciążliwa. I to tez przewidział mObywatel.
Na początku 2023 roku weszły w życie ważne zmiany dotyczące każdego emeryta i rencisty. Domyślnym formatem dokumentu potwierdzającego uprawnienia do świadczeń i wszystkich związanych z tym statusem przywilejów jest cyfrowy. Ministerstwo cyfryzacji poinformowało, że w użyciu jest już 730 tys. cyfrowych legitymacji.
Przed nami wakacje, podczas których należy pamiętać o formalnościach związanych z ochroną zdrowia. Mowa nie tylko o ubezpieczeniu, ale też o przedsięwzięciu kroków, by za granicą móc zrealizować przepisane w Polsce recepty. W wielu państwach można to bowiem zrobić za pośrednictwem Indywidualnego Konta Pacjenta.
Dziś w życie weszło prawo, które nakłada m.in. na banki i instytucje finansowe obowiązek weryfikacji, czy podawany we wnioskach i umowach PESEL klienta nie został zastrzeżony. W ten sposób zyskaliśmy w Polsce nową metodę ochrony przed kradzieżą tożsamości, z której eksperci zalecają skorzystać każdemu.
Pojutrze wejdą w życie nowe regulacje dotyczące zastrzeżenia numeru PESEL. Zobowiązane do tego podmioty będą musiały każdorazowo sprawdzić, czy dana nie została zastrzeżona i dopiero na tej podstawie zawierać umowy. Jest jednak szereg operacji, które nadal będzie można zrealizować bez utrudnień, mimo zastrzeżenia.
W ostatnich miesiącach aplikacja mObywatel wyraźnie wzbogaca swoją funkcjonalność. Ministerstwo Cyfryzacji ostatnio informowało o usłudze - “Firma”. W kolejce czekają już kolejne funkcje, które pozwolą nam załatwić szereg spraw, za pomocą swojego smartfona. Czego możemy się spodziewać?
Od 1 czerwca instytucje finansowe będą musiały weryfikować PESEL-e wnioskujących o kredyty i pożyczki w odpowiednim rejestrze. Jeśli będą one zastrzeżone, wówczas zaciągnięcie zobowiązania będzie niemożliwe. Dzięki temu w Polsce będziemy dysponować nowym mechanizmem walki z kradzieżą tożsamości.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przypomniał o możliwości zastrzeżenia PESEL oraz podzielił się nowymi statystykami. Termin nie jest przypadkowy - już 1 czerwca wejście w życie prawo zobowiązujące podmioty finansowe do weryfikacji zastrzeżenia.
Ministerstwo cyfryzacji ogłosiło nowe funkcje aplikacji mObywatel. Tym razem skupiono się na potrzebach osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Pojawiła się cała nowa usługa, Firma, która już za kilka dni będzie dostępna dla każdego użytkownika aplikacji. Skorzysta z niej nawet 5 milionów Polaków.
Wielkimi krokami zbliża się wejście w życie obowiązku weryfikacji numeru PESEL pod kątem zastrzeżenia. Zobowiązane do tego banki, instytucje finansowe i inne podmioty będą musiały każdorazowo sprawdzać informacje w ogólnopolskiej bazie, co ma ukrócić proceder posługiwania się fałszywą tożsamością.
Aplikacja mObywatel od niemalże 7 lat ułatwia dokonywanie różnego rodzaju formalności. Dzięki niej można pożegnać się z koniecznością noszenia wielu dokumentów w portfelu. Nie każdy wie, że na naszych smartfonach i komputerach możemy odnaleźć dodatkową funkcję. Chodzi o Kartę Dużej Rodziny – jak ją dodać i skorzystać ze zniżek?
Ministerstwo cyfryzacji kontynuuje cykl informacyjny dotyczący aplikacji mObywatel. Nic dziwnego, to dziś fundament polskiej cyfryzacji, przynajmniej po stronie samych obywateli. Tym razem skupiono się na odzyskiwaniu dostępu do mObywatela po utracie hasła.
Aplikacja mObywatel to jeden z najważniejszych elementów polskiej cyfryzacji, który znalazł duże uznanie wśród Polaków. Na co dzień korzystają z niego miliony użytkowników, do programu dodawane są systematycznie nowe funkcje. Ale co zrobić, gdy smartfon z zainstalowanym mObywatel przepadnie?
mObywatel to bez dwóch zdań jedna z najmocniejszych kart naszej cyfrowej administracji. Aplikacja w wielu aspektach wyprzedza europejskie standardy i jest systematycznie rozbudowywana. Nie oznacza to jednak, że Centralny Ośrodek Informatyki nie popełnia w tym procesie błędów.
Szacuje się, że w bieżącym roku konieczne będzie wydanie nawet 3 mln nowych dowodów osobistych. Około 2 mln z już wydanych straci ważność, do obiegu trafi też milion nowych dokumentów, co jest potrzebą wynikającą z osiągnięcia pełnoletniości lub zmiany danych. Wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć przez internet.
Nadzieję na otwartą e-administrację możemy, przynajmniej częściowo, pożegnać. Najważniejsza aplikacja polskich cyfrowych usług publicznych, mObywatel, której zazdrościć może na wiele innych państw UE, nie będzie udostępniania na wolnych licencjach. Powodem mają być kwestie bezpieczeństwa.
Aplikacja mObywatel otrzymała już nową funkcję, ale na razie nie wszyscy będą mogli z niej skorzystać. Wygląda jednak na to, że już wkrótce Polacy otrzymają szybszą i znacznie prostszą metodę opłaty najważniejszych podatków. Za co zapłacimy w mObywatelu?
Parlament Europejski przyjął rozporządzenie eIDAS2, otwierając drogę dla rewolucji w identyfikacji online. Nowe rozwiązanie, znane jako Europejski portfel tożsamości cyfrowej, ma uprościć weryfikację tożsamości internautów oraz umożliwić wykorzystanie polskiego dokumentu w celu załatwienia sprawy za granicą.
Aktualnie wyrobienie dokumentu prawa jazdy kategorii B kosztuje 100 zł, do czego doliczane jest 50 gr opłaty ewidencyjnej. Wkrótce może się to jednak zmienić. Samorządy w związku z podwyższeniem kosztów produkcji chcą, by za wydanie potwierdzenia uprawnień kierowcy płacili więcej.
Ministerstwo cyfryzacji podzieliło się nowymi informacjami o testach ePłatności. Docelowo będzie to całkowicie nowy moduł aplikacji mObywatel, dzięki któremu będziemy mogli opłacić zobowiązania urzędowe. Testy przebiegają bez zarzutu - z użyciem mObywatela zrealizowano już ponad 50 tys. transakcji.
Od 1 stycznia 2023 roku wszyscy emeryci i renciści, którzy otrzymują legitymację, automatycznie dysponują jej cyfrowym ekwiwalentem. Dostęp do niego można uzyskać za pośrednictwem mObywatela. W aplikacji właśnie pojawiły się zmiany, a legitymacje przybrały nową formę.
mObywatel w ostatnich miesiącach zyskuje na popularności. Polacy chętnie korzystają szczególnie z elektronicznych dowodów osobistych, dzięki którym nie muszą nosić przy sobie portfela. Aplikacja nieustannie się rozwija, a kolejne zmiany użytkownicy odczują jeszcze w nadchodzących tygodniach.
Nowe opcje w aplikacji mObywatel. Ministerstwo Cyfryzacji właśnie dodało do spisu dostępnych w niej dokumentów dwa kolejne pliki. Szacuje się, że z rozwiązania skorzystać będzie mogło nawet 360 tys. osób, należących do konkretnych grup zawodowych. Co istotne, resort nie zamierza na tym poprzestawać i już zapowiada kolejne innowacje.