Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od września tego roku wszyscy uczniowie IV klas szkoły podstawowej dostaną laptopy. W skali kraju jest to 370 tys. dzieci. Otrzymany nieodpłatnie sprzęt ma im służyć przez kolejne lata edukacji.
Premier przyznał renty specjalne aż 175 osobom. Premier może przyznać świadczenie osobom, które nie mają prawa do wypłaty renty lub emerytury.
W najbliższym czasie rząd zajmie się przepisami dotyczącymi opodatkowania dodatkowych mieszkań, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Na razie jeszcze nie ma w tej sprawie konkretnego projektu.
- Polska się zmienia, zmienia się rynek pracy, w szybkim tempie zmieniają się potrzeby pracowników i pracodawców – mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.Premier poinformował, że wprowadzony zostanie dodatkowy urlop opiekuńczy(5 dni, dodatkowe przerwy w pracy) — jeśli dzień pracy pracownika jest dłuższy. Dodał, że będzie istniała możliwość urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, opiekuńczego oraz zwolnienia w pilnych sprawach rodzinnych.Minister rodziny Marlena Maląg, która pojawiła się na spotkaniu z dziennikarzami poinformowała, że projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada m.in. zapewnienie pracownikowi, który wykonywał pracę co najmniej 6 miesięcy, prawa do wystąpienia raz w roku o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony.
Od 1 stycznia 2023 r. Chorwacja dołączyła do strefy euro i pożegnała swoją narodową walutę. Kuny i lipy, które Polacy kojarzą ze słonecznymi wakacjami na południu Europy, odchodzą.
W Polsce przybędzie aż 15 nowych miast. Podczas uroczystości nadania praw miejskich premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że przyczyni się to do rozwoju tych miejscowości.
Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że spór z Komisją Europejską musi zostać zakończony, bo prawdziwy konflikt rozgrywa się dziś na wschód od Polski.- Hannibal ante portas. Rosja zagraża dziś naszej wolności. Wojna ekonomiczna z Europą, wojna hybrydowa i informacyjna, (put)inflacja, cena energii – to wielkie wyzwania współczesności, przekazuje na swoim koncie na facebooku premier.
Podczas spotkania "Fundusze Europejskie dla Śląska" premier Mateusz Morawiecki mówił o planach inwestycyjnych, które planuje rząd na Śląsku. Przeznaczone na nie mają zostać gigantyczne pieniądze.
W poniedziałek 5 grudnia premier Mateusz Morawiecki zadecydował o zwiększeniu funduszy dla służb mundurowych. Dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone na podwyższenie kwoty dodatku terenowego dla policjantów oraz funduszu nagród. Wprowadzone zostaną również dodatki graniczne i świadczenia motywacyjne dla funkcjonariuszy pracujących minimum 15 lat. Kierownictwo MSWiA oraz związkowcy apelują do funkcjonariuszy, którzy postanowili przejść na emeryturę, by ponownie przemyśleli swoje decyzje.Nowe rozwiązania wejdą w życie już w marcu 2023 roku.
PiS chce powołania państwowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022 – poinformował w czwartek 1 grudnia poseł tejże partii Kazimierz Smoliński. Ideę stworzenia komisji przedstawili w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Komisja będzie miała prawo m.in. uchylać decyzje administracyjne wydane w wyniku wpływów rosyjskich oraz karać nałożeniem zakazu pełnienia funkcji publicznych nawet do 10 lat.
Podczas dzisiejszych obrad Zespołu Parlamentarnego ds. Energii Odnawialnej, premier Mateusz Morawiecki mówił, że bezpieczeństwo energetyczne Polski to nasza racja stanu, która powinna być całkowicie wyjęta poza ramy sporu politycznego.
W ciągu ostatnich tygodni zostały ogłoszone aż 3 projekty budowy elektrowni atomowych w Polsce. Premier zapewnia, że pieniędzy na zrealizowanie tych ogromnych inwestycji nie zabraknie.- Pierwsze duże pieniądze będą angażowane po wbiciu pierwszej łopaty(za kilka lat) – powiedział premier. Jego zdaniem kwestia finansowania tych inwestycji jest spokojnie do rozwiązania "nie dzisiaj, nie jutro, tylko raczej pojutrze".
Związkowy z ”Sierpnia 80” deklarują, że zamurują wejście do biura Mateusza Morawieckiego znajdujące się w Katowicach.
W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nie zgodzi się na duszenie inflacji poprzez wysokie bezrobocie.
Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin komentarzem na swoim koncie w serwisie twitter wraca do tematu elektrowni atomowych w Polsce.„Dawno nie czytałem tylu bzdur co wczoraj. Polska potrzebuje nie jednej a kilku elektrowni atomowych” – stwierdził Sasin.Mówiąc o bzdurach, Sasin miał na myśli jego rzekomy konflikt z Mateuszem Morawieckim dotyczący właśnie tematu elektrowni jądrowych w Polsce. Informacje o nim pojawiły się na portalu strefainwestorow.pl.- Wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim pracujemy, by zapewnić Polakom bezpieczeństwo energetyczne. Widać, że jest ono wielu nie na rękę – doda minister.
13 października 2022 roku premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd opracował specjalny mechanizm, który pozwoli na obniżenie ceny węgla do 1500zł brutto za tonę.Wiele państw próbuje w tej chwili sprowadzić do siebie węgiel. Konkurencja na rynkach międzynarodowych i walka o tani oraz najlepszej jakości węgiel jest duża. Mateusz Morawiecki mówi, że już od późnej wiosny i lata płyną do nas zakontraktowane masowce z węglem.Rząd informuje, ze opracował „specjalny mechanizm” który obniży cenę węgla.Premier Morawiecki na swoim koncie na Facebooku podaje szczegóły tego mechanizmu.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował dzisiaj no swoim koncie na Facebooku o zamrożeniu cen prądu.- Działamy ekspresowo i zgodnie z naszą obietnicą przedstawiamy dziś mechanizm maksymalnej ceny dla podmiotów wrażliwych (szpitale, ośrodki pomocy społecznej, szkoły, uczelnie, przychodnie, przedszkola, kościoły), samorządów i dla MŚP, który obniża ceny do akceptowalnego przez Komisję Europejską poziomu zużycia - 785 zł/MWh – podaje premier.
Premier Mateusz Morawiecki przebywa obecnie w Pradze. Przedstawił swoje nowe koncepcje na obniżenie cen prądu w Europie. Nie szczędził również krytyki Niemcom, którym ma wiele do zarzucenia.W Pradze premier Morawiecki wziął udział w spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej.
Premier Mateusz Morawiecki przebywa obecnie w Pradze. Dziennikarze pytali go o uszkodzenia gazociągów Nord Stream. Premier ma swoje domysły i podzielił się nimi z dziennikarzami.„To najprawdopodobniej dzieło rosyjskich służb. Zresztą rosyjska propozycja sprzed paru dni sugerująca, że jeśli otworzymy Nord Stream 2, to gaz popłynie, potwierdza tylko tę tezę” - mówił Morawiecki.Dodał, że według informacji, które polski rząd otrzymuje od zagranicznych przyjaciół, to również dzieło rosyjskich służb.Premier przekonywał, że UE musi być zjednoczona w walce z szantażem rosyjskim i w walce z błędami polityki Komisji Europejskiej, z którymi mamy dzisiaj do czynienia.
Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego to Rosja stoi za atakami na gazociągi Nord Stream. Gazociągi Nord Stream były jednym z tematów na które wypowiadał się premier w swoim najnowszym podcaście.
Rząd zapowiada, że pomoże około 1000 firmom, które działają w najbardziej energochłonnych sektorach. Kwoty mają sięgnąć miliardów złotych.
Mateusz Morawiecki wspomniał, że w Polsce ma miejsce ‘’pewna psychoza’’, związana z obawami dotyczącymi brakami węgla, wzbudzona nie bez udziału opozycji.Problem dostępności węgla spędza mi sen z powiek od kilku miesięcy, dlatego organizujemy regularne spotkania kilku ministrów kluczowych dla tematu energii. Ściągamy węgiel z całego świata, staramy się go dostarczać do różnych miejsc w Polsce, eliminujemy wąskie gardła – powiedział premier dla PAP.Chcemy w związku z tym zwiększyć ilość zakontraktowanego i dostarczonego do Polski węgla, w porównaniu z tym zużytym podczas poprzedniego sezonu, aby jego wysoka podaż skłaniała składy celne do sprzedaży po przyzwoitych cenach. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by tego węgla nie zabrakło – dodał.Premier przekazał, że nasz kraj ma zakontraktowany węgiel do kwietnia. Ilości są większe, niż te które zużyliśmy zimą 2021r.
Zakończyło się posiedzenie Rady Ministrów, na którym rząd przyjął budżet na 2023 rok. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że jest to ambitny budżet na trudne czasy.
Mateusz Morawiecki jeszcze 12 grudnia 2018 roku z mównicy sejmowej zachęcał do "wspólnych obchodów wielkich rocznic" w 2019 roku. Pośród nich wymieniał chociażby 20. rocznicę przystąpienia Polski do NATO, czy także 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Mowa była także o pamiętnych wyborach z 4 czerwca, kiedy to w 1989 roku Polacy mogli częściowo zadecydować o losach Polski.Chcę dzisiaj z tej mównicy również zaprosić opozycję do wspólnych obchodów wielkich, wspaniałych rocznic w przyszłym roku, do tego, żebyśmy razem obchodzili rocznicę okrągłego stołu, 12 marca - 20. rocznicę przystąpienia Polski do NATO, bezpieczeństwo, 1 maja - 15. rocznicę przystąpienia do Unii Europejskiej. Cieszmy się razem, zapraszamy do wspólnego cieszenia się. 4 czerwca - 30. rocznica odzyskania wolności - mówił w grudniu Morawiecki.
Projekt ustawy PiS o podatku od sieci handlowych ma wejść w życie już we wrześniu. Od jesieni koncerny takie jak Biedronka czy Lidl będa musiały wysyłać do urzędów skarbowych dodatkowe deklaracje podatkowe. Nikt nie ma złudzeń, że podatek ten uderzy po kieszeniach klientów tych sieci.
Jest tu jakiś premier, tu, w Polsce? Utrzymywanie ładu publicznego to nie zadanie rządu? – pytał były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. I nie był jedynym, który zastanawiał się, dlaczego premier milczy. Od skandalicznych wydarzeń na sobotnim Marszu Równości w Białymstoku wiele osób wywoływało premiera, aby odniósł się do incydentów, które wstrząsnęły Polakami. W końcu Morawiecki przemówił.
Związkowcy napisali do premiera Mateusza Morawieckiego pismo, w którym żądają dymisji prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej. Związkowcy zarzucają jej powstały chaos, złe warunki pracy, omijanie przepisów BHP. Jak podają związkowcy fatalna polityka już teraz boleśnie uderza w pracowników, a wkrótce uderzy w całe społeczeństwo. Lider Związkowej Alternatywy, Piotr Szumlewicz i przewodnicząca w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Ilona Garczyńska przesłali do premiera, Mateusza Morawieckiego pismo z wnioskiem o dymisję prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Gertrudy Uścińskiej. Według nich działania prezes ZUS-u szkodzą Zakładowi i jego pracownikom. Zdaniem pracowników problemów jest kilka. Od niskich wynagrodzeń, przez pandemię koronawirusa aż po trudności z wdrażaniem skomplikowanych założeń Polskiego Ładu. – Od wielu tygodni prezes ZUS wprowadza w błąd opinię publiczną, głosząc, że w kierowanej przez niej instytucji nie ma żadnych problemów i Zakład działa wzorcowo. Niestety fakty odbiegają od deklaracji Uścińskiej. W rzeczywistości system jest na granicy załamania i pracownicy nie są w stanie podołać nakładanym na nich obowiązkom – alarmują związkowcy.Według związkowców ZUS nie przestrzega zasad bezpieczeństwa, związanych z pandemią. Jak czytamy w liście ZUS nie radzi sobie z trudną sytuacją epidemiczną. "Wiele jednostek ZUS jest przepełnionych, klienci są stłoczeni w sali, nie zachowują reżimu sanitarnego, nie noszą maseczek, nie zachowują odstępu.