Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Obostrzenia

Obostrzenia

DSC3059 (1)
06.12.2021 01:00 Niemcy zakwalifikowali Polaków do grupy wysokiego ryzyka. Będą restrykcje dla podróżujących

Z powodu wzrostu liczby zakażonych koronawirusem, Niemcy zdecydowały się w niedzielę (05.12.21) uznać Polskę i Szwajcarię za kraje wysokiego ryzyka.

Pukanie-pukanie do drzwi-wizyta-drzwi-mieszkanie-kontrola-biznesinfo
03.12.2021 01:00 Do wielu osób zadzwoni GIS. Nie odebranie telefonu może się skończyć wizytą policji

Główny Inspektorat Sanitarny w roku 2020, uruchomił specjalny numer, z którego dzwoni do osób objętych kwarantanną lub izolacją. Jeśli zobaczysz, że na ekranie telefonu wyświetli się numer telefonu 22 25 71 145, lepiej odbierz. Coraz więcej osób odbiera połączenia od GIS. Konsekwencje zignorowania go mogą być bardzo poważne.Połączenie od numeru 22 25 71 145 należy bezwzględnie odebrać. Jeśli zignorujemy ten kontakt, możemy się spodziewać wizyty policji w domu. Numer należy do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a wykonywane z niego połączenia są efektem aktualnej sytuacji pandemicznej. – Uwaga! +48 22 25 71 145 to nowy numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdując się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę. W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny prosimy dzwonić pod numer +48 22 25 00 115 – czytamy w informacji z GIS.Z numeru 22 25 71 14 dzwoni automat. Wygłoszony zostaje komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski) i mają nałożoną kwarantannę.

mapa polska (1)
03.12.2021 01:00 Projekt dotyczący Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych trafił do Sejmu

W Polsce zgłoszono dotąd 16 320 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych. Właśnie składamy poselski projekt dotyczący Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych – poinformował w Sejmie poseł Tomasz Latos (PiS). Odszkodowanie przysługiwałoby, gdy wystąpią działania niepożądane, które spowodowały konieczność hospitalizacji przez co najmniej 14 dni, albo wystąpi wstrząs anafilaktyczny. Według wiceministra zdrowia Waldemara Kraski Sejm 8 grudnia zajmie się tym projektem.– Wiele propozycji jest wspólnych. Myślę, że dzisiaj wypracujemy przynajmniej kilka punktów, które będą do uzgodnienia między wszystkimi siłami politycznymi, bo taki jest sens tego spotkania, aby pewne rzeczy wspólne ustalić. Mam nadzieję, że z tego spotkania wyjdziemy już z konkretnymi propozycjami – dodał Kraska.Zapytany o to czego dotyczą propozycje i co jest wspólne z propozycjami resortu, wiceszef MZ odpowiedział: – Myślę, że takim wspólnym tematem, który przewija się w propozycjach poszczególnych klubów, ale także w propozycjach Prawa i Sprawiedliwości, jest fundusz kompensacyjny. Być może to jest ta rzecz, od której dzisiaj zaczniemy – dodał.

Oszust-pukanie-drzwi-biznesinfo
01.12.2021 01:00 Rząd zapowiedział wzmożone kontrole, urzędnicy ruszyli w Polskę. Przedsiębiorcy mają się czym martwić

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz potwierdził, że od środy czekają nas wzmożone kontrole inspekcji sanitarnej. Urzędnicy będą pukać do sklepów, hoteli i lokali gastronomicznych. Wojewódzki inspektoraty sanitarne zostały poinformowane przez resort zdrowia o potrzebie przeprowadzania wzmożonych kontroli na terenie całego kraju, w związku z większym zagrożeniem zarażeniem nowym wariantem koronawirusa.

lidl-warszawa-biznesinfo (1)
30.11.2021 01:00 Testy na COVID znikają z półek Lidla w zastraszającym tempie. Polacy testują się sami

Wraz z coraz większą liczbą zakażeń, z półek w Lidlu zaczęły znikać testy na COVID. Dyskont poinformował, że klienci mogą mieć problem z zakupem testu również przez stronę internetową. –Od kilku tygodni zauważamy wzrost sprzedaży obu oferowanych przez nas testów, co jest wynikiem rosnącej liczby zakażeń – poinformowała w rozmowie z next.gazeta.pl Aleksandra Robaszkiewicz z sieci Lidl Polska. Poinformowała też, że klienci mogą mieć niekiedy przejściowe trudności w zdobyciu testu na koronawirusa w sklepie internetowym. W ofercie Lidla można znaleźć testy antygenowe w kierunku SARS-COV-2 (64,99 zł/ 5 sztuk/ 1 opak.) oraz testy serologiczne Primacovid (19,99 zł/ 1 szt./ 1 opak.) na przeciwciała COVID-19. Testy na COVID-19 można kupić także w innych supermarketach m.in. Biedronce, Netto, Aldi, Intermarche czy Kauflandzie.Jak informuje portal next.gazeta.pl sprzedaż testów na koronawirusa wzrosła również w aptekach. Testów w ciągu ostatniego miesiąca sprzedało się ponad dziesięciokrotnie więcej.Lidl zapewnia, że testy wrócą do sprzedaży.

z osttaniej chwili polska (3)
29.11.2021 01:00 Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach. Wchodzą już od grudnia

O 11.00 odbyło się zebranie sztabu kryzysowego, który zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Tematem przewodnim będzie nowa mutacja koronawirusa o nazwie Omikron. Nowy wariant koronawirusa zmutował w południowej Afryce, gdzie liczba zaszczepionych jest wciąż znikoma. Wirus jest lepiej przystosowany do funkcjonowania w ludzkim organizmie, wynika z doniesień naukowców. Więcej o nowym wariancie wirusa przeczytasz pod tym linkiem.

pieniądze (2)
29.11.2021 01:00 Szkoły przechodzą na zdalne nauczanie, ZUS wypłaci zasiłki rodzicom. Jednak nie wszyscy mogą z nich skorzystać

Coraz więcej szkół przechodzi na system nauki zdalnej. Wielu rodziców wróci ze swoimi dziećmi do pracy w domu. Tym opiekunom, którzy nie mogą pracować zdalnie, przysługuje zasiłek opiekuńczy wypłacany przez ZUS.Na podstawie danych przekazanych 26 listopada przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w trybie zdalnym naucza 127 podstawówek, 116 szkół ponadpodstawowych i 79 przedszkoli.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
29.11.2021 01:00 Ministerstwo Zdrowia wyśle SMS do niezaszczepionych. Wiadomość otrzyma 900 tys. osób

Ministerstwo Zdrowia wyśle SMS do osób niezaszczepionych przeciw Covid-19, które mają aktywowane Internetowe Konto Pacjenta. Wiadomość od resortu ma ich zachęcić do zaszczepienia się. Wiadomość tekstowa będzie brzmiała: "UWAGA: Zapisz się już dziś na szczepienie przeciw COVID. W swoim IKP znajdziesz eskierowanie. Na osoby zaszczepione nie jest nakładana kwarantanna". Takiego SMSa może spodziewać się 900 tysięcy właścicieli Internetowego Konta Pacjenta, którzy nie zaszczepili się przeciw COVID-19. – Czwarta fala epidemii jest falą niezaszczepionych, dlatego podejmujemy kolejne działania by dotrzeć z informacją o szczepieniach do jak najszerszej grupy osób. Chcemy wykorzystać wszystkie możliwości, stąd dzisiejsza akcja nie będzie ostatnią – ostrzegł minister zdrowia dr Adam Niedzielski. – Przymierzamy się również do wysyłki wiadomości tekstowych zachęcających do szczepień do osób kończących kwarantannę – dodał. Ministerstwo Zdrowia już wcześniej wysyłało wiadomości, poprzednio SMS dostały osoby zaszczepione. MZ wysłało 15,5 mln smsów z informacją o szczepieniach dawką przypominającą po sześciu miesiącach od pełnego wyszczepienia oraz 5 mln wiadomości do osób 50 plus, które mogą zaszczepić się po pięciu miesiącach. Na tę chwilę w pełni zaszczepione są 20 398 724 osoby. Oznacza to, że wciąż niezaszczepionych jest około 17 milionów Polek i Polaków.

MIKHAIL METZEL/AFP/East News
27.11.2021 01:00 Władimir Putin wypowiedział wojnę antyszczepionkowcom. Grożą im poważne konsekwencje

Rosyjskie władze zapowiedziały zdecydowaną walkę z antyszczepionkowcami i dezinformacją na temat koronawirusa w internecie. Jak poinformował wprost biznes służby będą sprawdzać media społecznościowe w poszukiwaniu osób i grup odpowiedzialnych za dezinformację – Ministerstwo zdrowia Rosji poinstruowało regionalne oddziały oraz lekarzy, aby zgłaszali osoby, które celowo szerzą dezinformację dotyczące zagrożenia związanego ze szczepieniami – poinformowało ministerstwo w oświadczeniu przekazanemu agencji Reuters. – Dodano, że zgłosiło już ponad trzydzieści osób, które mogą dostać karę 5 lat więzienia za szerzenie antyszczepionkowych teorii. Z informacji podanych przez wprost poziom wszczepienia społeczeństwa w Rosji wynosi zaledwie 38 proc. Według rosyjskich władz procent społeczeństwa, który jest odporny na COVID-19 wynosi 50 proc. Są to osoby, które otrzymały szczepionkę lub przechorowały zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.Rosja zmaga się z największą falą zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19. Na początku listopada średnia tygodniowa liczba zakażeń wyniosła około 40 tys. przypadków dziennie. W listopadzie 2021 umiera w Rosji ok.1200 osób dziennie, rok wcześniej było to ok. 540 osób dziennie.

pexels-gustavo-fring-3985170 (2)
27.11.2021 01:00 Wydano zgodę na szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat

Szczepionka Pfizer/BioNTech ma być podawana dzieciom w dwóch, 10-mikrogramowych dawkach - druga dawka będzie podawana trzy tygodnie po podaniu pierwszej w formie zastrzyku w górną część ramienia - zarekomendowała EMA. Dawka podawana dzieciom w wieku 5-11 lat będzie trzy razy mniejsza niż dawka podawana dorosłym.Pfizer informował, że w testach klinicznych szczepionka Comirnaty przeznaczona dla dzieci wykazała się 90,7-procentową skutecznością. Od maja w UE dopuszczono do użycia szczepionkę Pfizer/BioNTech w grupie dzieci w wieku 12-17 lat. Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat ruszą w Polsce w grudniu – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Do tej pory w Europie nie dopuszczono do użycia w grupie dzieci w wieku 5-11 lat żadnej szczepionki przeciw COVID-19.

Pukanie-pukanie do drzwi-wizyta-drzwi-mieszkanie-kontrola-biznesinfo
24.11.2021 01:00 Nie odebranie telefonu może się skończyć wizytą policji. Do wielu osób zadzwoni GIS

Jeśli zobaczysz, że na ekranie telefonu wyświetli się ten numer telefonu 22 25 71 145 lepiej odbierz. Numer został uruchomiony przez Główny Inspektorat Sanitarny w roku 2020, coraz więcej osób odbiera z niego połączenia. Konsekwencje zignorowania go mogą być poważne. Połączenie od numeru 22 25 71 145 należy koniecznie odebrać. Jeśli zignorujemy ten kontakt, możemy się spodziewać wizyty policji w domu. Numer należy do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a wykonywane z niego połączenia są efektem aktualnej sytuacji pandemicznej.Sytuacja w kraju znów staje się poważna i przypadków zakażenia COVID-19 jest coraz więcej. W związku z tym, Główny Inspektorat Sanitarny podjął decyzję o powróceniu do numeru 22 25 71 145. GIS informuje za jego pomocą o objęciu kwarantanną w związku z COVID-19. Z numeru 22 25 71 14 dzwoni automat. Wygłoszony zostaje komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP (skrót od Ewidencja Wjazdu do Polski) i mają nałożoną kwarantannę.

pexels-gustavo-fring-3985170 (2)
24.11.2021 01:00 600 zł i ulga podatkowa. Wystarczy się zaszczepić

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz chce finansowych zachęt do szczepień. Zaproponował kilka pomysłów, a wśród nich m.in.: ulgi podatkowe i bonus pieniężny w wysokości 600 zł. – Proponujemy zachętę w postaci wypłacenia 600 złotych za zaszczepienie się przeciw COVID-19 - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przed spotkaniem z marszałek Elżbietą Witek. W środę 24 listopada w Sejmie rozpoczęło się spotkanie marszałek Elżbiety Witek z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. Poruszono temat wypracowania projektu ws. weryfikacji szczepień. Poza posłami i senatorami w spotkaniu biorą udział m.in. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska oraz przedstawiciele Rady Medycznej.

Weryfikacja szczepień przez pracodawcę
22.11.2021 01:00 Premier chce rozmawiać z opozycją. Weryfikacja szczepień na COVID-19 coraz bliżej

Czwarta fala pandemii będzie miała wydłużony charakter, ale i mniejszą liczbę zgonów – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Premier mówił też, że rząd chce wypracować z opozycją rozwiązanie weryfikujące zaszczepienie pracowników. Szef rządu został zapytany podczas poniedziałkowej konferencji prasowej o strategię na czwartą falę pandemii i dlaczego nie zostały wprowadzone restrykcje dla osób niezaszczepionych. Morawiecki odpowiedział, że fala zachorowań będzie miała "charakter wydłużony, ale mniej gwałtowny". Premier odniósł się do weryfikacji szczepień przez pracodawcę.– Chcemy przedyskutować z opozycją model dla osób niezaszczepionych, żeby mieć jasność, czy projekt ustawy będzie miał wystarczającą większość, aby go wprowadzić – powiedział premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do projektu posłów PiS dotyczącego weryfikacji zaszczepienia pracowników. Premier zaznaczył, że szczepienia są dobrodziejstwem nauki i zmieniły historię ludzkości. Podkreślił również, że powinniśmy zadbać o siebie i nasze otoczenie, a pomóc w tym mogą szczepienia. Już w ubiegłym tygodniu zapowiadano wprowadzenie możliwości sprawdzenia, czy pracownik został zaszczepiony.– Co do wypracowania wspólnego modelu dla osób niezaszczepionych to chcemy z partiami opozycyjnymi ten problem wkrótce przedyskutować tak, żeby mieć jasność, czy projekt, który zaproponowaliśmy będzie miał większość, aby go wprowadzić. W tym projekcie m.in. jest to, aby można było weryfikować to, czy pracownik jest zaszczepiony – podkreślił premier.

mapa polska (1)
20.11.2021 01:00 Pracodawca sprawdzi czy pracownik się zaszczepił? Projekt ustawy trafił do Sejmu

Sejm ma zająć się poselskim projektem nowelizacji umożliwiającej pracodawcom sprawdzanie, czy pracownicy są zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. Biznes przekonuje, że nowe uprawnienie dotyczące szczepień ułatwi zapewnianie bezpiecznych warunków zatrudnienia w zakładach pracy.Jak przekazał podczas sobotniej konferencji prasowej rzecznik prasowy rządu Piotr Müller "projekt ustawy umożliwiającej sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony, jest już podpisany na posiedzeniu klubu i lada dzień powinien być skierowany do Sejmu".Zdaniem Piotra Müllera projekt autorstwa PiS nie wymusza szczepień na pracownikach. Rzecznik rządu liczy, że głosowanie możliwe jest na grudniowym posiedzeniu Sejmu.Projekt złożyła grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, choć początkowo miała to być ustawa rządowa.

mapa polska (1)
14.11.2021 01:00 Pracodawcy chcą mieć wgląd do informacji o zaszczepieniu pracowników

Przepisy dotyczące wglądu w informacje o zaszczepieniu pracowników są firmom potrzebne, by mogły odpowiednio planować i organizować pracę; powinny jednak jasno określać, do czego pracodawca ma prawo, a do czego nie - mówią PAP eksperci. Pod koniec października sześć organizacji, m.in. Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Krajowa Izba Gospodarcza, Pracodawcy RP i Konfederacja Lewiatan, zaapelowało do premiera o przepisy, które dawałyby pracodawcom dostęp do informacji o zaszczepieniu pracownika. Projekt ustawy w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Zdrowia. Na początku listopada szef MZ Adam Niedzielski mówił, że projekt może być rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu Sejmu 16-17 listopada. Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan, podkreślił, że informacja o zaszczepieniu pracowników jest istotna dla poprawy bezpieczeństwa pracowników i lepszej organizacji pracy. Ma również znaczenie dla oceny ryzyka prowadzenia biznesu, w tym możliwości wywiązania się z zamówień. – Opieramy się na opiniach ekspertów, że osoba zaszczepiona jest bezpieczniejsza, jeśli chodzi o swój stan zdrowia i w mniejszym stopniu odpowiada za transmisję koronawirusa, w związku z tym uznaje się, że jest też bezpieczniejsza dla otoczenia. Ma to ogromne znaczenie przy zwiększającej się liczbie zachorowań – powiedział ekspert. Dodał, że coraz częściej sami zaszczepieni pracownicy sygnalizują, że chcieliby współpracować i kontaktować się z osobami zaszczepionymi.Lisicki wskazał, że obecnie newralgiczne dane dotyczące zdrowia pracownika mogą być przetwarzane tylko z jego inicjatywy. – Pojawiają się jednak opinie, że mamy do czynienia z tak szczególnymi okolicznościami, że pracodawca - będąc odpowiedzialnym za bezpieczeństwo na terenie zakładu pracy - powinien weryfikować i wspierać proces szczepień – stwierdził ekspert Lewiatana. Należy jednak pamiętać, że informacja o stanie zdrowia, a w tym kwestia zaszczepienia bądź nie, np. z powodu zdrowotnych przeciwskazań, należy do sfery prywatnej pracownika.

biznesinfo-1
14.11.2021 01:00 Idziemy do odporności stadnej modelem bardzo kosztownym. Ekspert nie ma wątpliwości, że święta będą trudnym okresem

– Do świąt Bożego Narodzenia jest dość czasu, aby ludzie się opamiętali i zaszczepili –powiedział PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał też, że nie wierzy w taki scenariusz, więc okres ten może być w związku z epidemią COVID-19 bardzo trudny.W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce 20 088 239 osób.

biznesinfo-1 (1)
13.11.2021 01:00 Ministerstwo Zdrowia przedłużyło ważność certyfikatów covidowych

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany w ważności certyfikatów covidowych. Przyjęcie dawki przypominającej szczepionki przeciw koronawirusowi przedłuża o rok ważność paszportu covidowego.Od soboty 13 listopada ważność Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) po przyjęciu trzeciej dawki przypominającej zostaje wydłużona. Dotychczas przyjęcie trzeciej dawki nie było odnotowywane w certyfikacie, bo ta kwestia jeszcze nie jest uregulowana na poziomie UE.Po decyzji Ministerstwa Zdrowia certyfikat COVID jest ważny przez rok od daty przyjęcia dawki przypominjącej. Podobnie jak po przyjęciu drugiej dawki (w przypadku szczepionki Johnson&Johnson – 1 dawki), tak i teraz dokument jest dostępny dla pacjentów w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) oraz aplikacji m-obywatel. Osoby niekorzystające z jednego z tych dwóch narzędzi elektronicznych mogą poprosić o wydruk certyfikatu w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub punkcie szczepień.– Wydłużenie okresu ważności certyfikatu dokonujemy w oparciu o rekomendację Rady Medycznej. Trzecie szczepienie jest na tyle istotne dla budowy naszej odporności, że pozwoliliśmy sobie nie czekać na decyzję na poziomie całej Unii Europejskiej. Zachęcam wszystkich już zaszczepionych do skorzystania z przypominającego szczepienia, a niezaszczepionych do wejścia do grona osób chronionych przez szczepienia – tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

pexels-gustavo-fring-3985170 (2)
08.11.2021 01:00 Nadchodząca zima może być wyjątkowo śmiercionośna. Eksperci mają złe wieści

Końca pandemii koronawirusa nadal nie widać, liczba chorych gwałtownie rośnie. WHO krytykuje niektóre regiony Starego Kontynentu za powolne szczepienia - podaje CNN. – Wzrost o 55 proc. liczby zakażeń koronawirusem w Europie w ostatnich czterech tygodniach to "sygnał ostrzegawczy" dla reszty świata – oświadczył w czwartek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. sytuacji kryzysowych Mike Ryan. Niemcy zanotowały w czwartek najwyższą liczbę nowych przypadków zakażeń od początku pandemii. Regionalny dyrektor WHO Hans Kluge powiedział, że tempo transmisji wirusa na kontynencie jest „poważnym problemem” i ponownie stał się on epicentrum rozwoju pandemii.

EN 01461236 0007
06.11.2021 01:00 Surowy przepis szykowany przez rząd. Niezaszczepiony leczył się nie będzie

W ustawie o weryfikacji szczepień przez pracodawcę ma pojawić się postulat obowiązku szczepień w podmiotach leczniczych. Nie ma w niej katalogu kar, ale będzie możliwość rozstania się z niezaszczepionym pracownikiem podmiotów leczniczych. Zapowiedział minister zdrowia.Niedzielski ocenia, że nie jest to rodzaj segregacji, lecz zwiększenie ochrony i bezpieczeństwa pracowników. – Nie ma w niej katalogu kar, ale będzie możliwość rozstania się z niezaszczepionym pracownikiem podmiotów leczniczych – poinformował w sobotę (06.11) w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski.Postulat obowiązku szczepień w placówkach leczniczych ma znaleźć się w ustawie o weryfikacji szczepień przez pracodawcę. Szef resortu zdrowia, pytany w RMF FM o zapowiedź projektu ustawy dotyczącej możliwości weryfikowania przez pracodawców zaszczepienia się przez pracownika przeciw koronawirusowi, podkreślił, że w jego opinii takie rozwiązanie byłoby znacznie bardziej skuteczne niż certyfikaty szczepień. Dodał, że dzięki temu pracodawca będzie mógł zarządzać pracownikami w zależności od stopnia ryzyka zakażenia i transmisji.

biznesinfo-1
02.11.2021 01:00 Rząd planuje zmienić przepisy, pracodawca dowie się o Twoich szczepieniach

Pracodawcy naciskają na rząd, aby zyskać informacje o szczepieniach pracowników. Do Mateusza Morawieckiego trafił już specjalny list od Konfederacji Lewiatan, w którym proszą o specjalną ustawę w tym celu. Minister zdrowia Adam Niedzielski już zapowiada, że rząd przygotuje odpowiednie prawodawstwo. Przedsiębiorcy tłumaczą, że decyzja o ujawnieniu informacji dotyczących szczepień pracowników mogłaby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 i tym samym uchronić gospodarkę przed kolejnym lockdownem. Portal bankier.pl informuje, że do Mateusza Morawieckiego trafił list, pod którym podpisali się przedstawiciele: Konfederacji Lewiatan, ABSL, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Krajowej Izby Gospodarczej, Pracodawców RP oraz APPLiA Producentów AGD. Przedsiębiorcy przekonują, że bez wiedzy na temat szczepień pracowników nie mogą odpowiednio planować pracy. Przekonują także, że najbardziej zagrożony jest sektor MŚP, gdzie okresowy brak nawet jednego pracownika może wiązać się z wielkimi problemami. Autorzy listu powołują się na przykłady z innych krajów (m.in. Francja, Izrael), gdzie rządy zdecydowały się na dodatkowe uprawnienia dla przedsiębiorców na czas kryzysu pandemicznego.

portfel-pieniądze-biznesinfo
29.10.2021 02:00 Coraz więcej szkół w trybie zdalnym. Rodzice mogą dostać zasiłek

Z dnia na dzień przybywa uczniów, którzy znów uczą się przez internet. Sytuacja robi się poważna, a wielu rodziców znów wróci ze swoimi dziećmi do pracy w domu. Tym rodzicom, którzy nie mogą pracować zdalnie, przysługuje zasiłek opiekuńczy. Sytuacja epidemiczna wpływa na funkcjonowanie szkół. Resort edukacji podał najnowsze dane dotyczące nauki stacjonarnej i zdalnej w poszczególnych placówkach.Ok. 10 proc. szkół w Polsce pracuje obecnie w trybie zdalnym. Stacjonarnie pracuje zaś 90,7 proc. szkół ponadpodstawowych i 90,2 proc. podstawówek. Jednak każdego dnia liczba szkół, które przechodzą na tryb zdalny wzrasta o 2 pkt proc."W sumie zdalnie lub hybrydowo działa już 2131 placówek. Większość, bo 2037, działa w trybie mieszanym" – podaje dane Ministerstwa Edukacji i Nauki "Rzeczpospolita". – "Niepokoi jednak dynamika zmian" - zauważa dziennik. Jak wylicza, codziennie liczba szkół, które przestają pracować stacjonarnie, wzrasta o 2 pkt proc. Kwarantanną obejmowani są również nauczyciele."Rzeczpospolita" przypomina, że niezaszczepiony nauczyciel po kontakcie z osobą zarażoną koronawirusem obejmowany jest kwarantanną. W takiej sytuacji dyrektor szkoły ma duży problem. "Trudności są wtedy, gdy klasa, w której naucza, nie jest objęta nauczaniem zdalnym. Przez internet nauczyciel nie zapewni uczniom opieki" - pisze "Rz".– Trzeba wówczas płacić dwóm nauczycielom – mówi gazecie Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. I dodaje, że dyrektorzy szkół często w takich przypadkach nie proponują pracy zdalnej nauczycielom. Uczniowie mają zastępstwa.

IMG-2842
25.10.2021 02:00 Czechy zaostrzają zasady wjazdu dla niezaszczepionych z Polski

Od północy z niedzieli na poniedziałek zaczęły obowiązywać nowe, zaostrzone zasady wjazdu do Czech z Polski, Cypru i Holandii dla osób niezaszczepionych przeciw Covid-19. Kraje te są traktowane jako państwa o wysokim stopniu ryzyka epidemicznego.Osoby, które nie mają certyfikatu szczepienia lub nie mają statusu ozdrowieńca w ciągu 180 dni przed podróżą do Czech, muszą wykonać test PCR na obecność koronawirusa, najwcześniej w piątym i najpóźniej w 14. dniu po przyjeździe do Czech. Do tego czasu muszą przebywać w samoizolacji.Zmiana zasad ma związek z decyzją czeskiego ministerstwa zdrowia, które w minionym tygodniu zaktualizowało tzw. mapę podróżnika, obrazującą poziom ryzyka epidemicznego w poszczególnych krajach oraz wymagania związane z wjazdem do Czech z tych państw.Czterem poziomom odpowiadają na mapie kolory: zielony, pomarańczowy, czerwony i ciemnoczerwony. Na mapie opublikowanej w piątek Polska wraz z Cyprem i Holandią zostały zaliczone do 14 państw Unii Europejskiej oznaczonych kolorem czerwonym.

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych
21.10.2021 02:00 Trzecia dawka szczepienia coraz bliżej. Rząd potwierdził termin

W ciągu kilku tygodni mają się rozpocząć szczepienia trzecią dawką przypominającą dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia. Warunkiem jest, by od drugiej dawki upłynęło co najmniej sześć miesięcy. Ustalono podczas spotkania ekspertów Rady Medycznej. Szczepienia przeciw COVID-19 były głównym tematem kolejnego spotkania Rady Medycznej. W obradach ekspertów z dziedziny medycyny wziął udział premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak poinformował premier w ciągu kilku najbliższych tygodni rozpocznie się kolejny etap szczepień przeciwko COVID-19. – Rada dyskutowała o wzbierającej czwartej fali COVID-19, konieczności przyspieszenia procesu szczepień i obowiązkowych szczepieniach dla personelu medycznego. Omawiano także pomysły nowych zasad zabezpieczenia oddziałów szpitalnych przed transmisją wirusa i planowane inwestycje w polską sieć szpitali zakaźnych – poinformował Mateusz Morawiecki.

EN 01479046 0008
21.09.2021 02:00 Der Elefant od 1 października nie wpuści bez certyfikatu. Warszawska restauracja już ogłosiła decyzję

Restauracja Der Elefant mieszcząca się w Warszawie ogłosiła, że już od 1 października bieżącego roku będzie wpuszczać tylko zaszczepionych, ozdrowieńców i osoby z negatywnymi testami nie starszymi niż 48 godzin. Tym samym jest to pierwszy lokal gastronomiczny w Polsce, który podjął taką decyzję. "Od początku pandemii do dzisiaj personel nieprzerwanie obsługuje gości w maskach ochronnych. Maski te są w różnych kolorach i są przez wszystkich zmieniane co 2 godziny, aby jak najlepiej spełniały swoją rolę." - informuje w komunikacie prasowym Der Elefant.

Biznes Info
18.07.2021 02:00 Obostrzenia mogą powrócić dla niezaszczepionych. Prof. Simon ostrzega przed tysiącami zgonów

Obostrzenia mogą wrócić. Wszystko wskazuje na to, że w kręgach rządowych istnieje parcie, aby wprowadzić obostrzenia dla osób zaszczepionych. Ujawnił to prof. Krzysztof Simon, który na początku listopada 2020 roku został doradcą premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie walki z COVID-19.Jeśli spojrzeć na inne kraje Europy, można mieć słuszne wrażenie, że zaostrza się polityka wobec szczepień i niezaszczepionych. W celu walki z pandemią kolejne władze decydują się na ograniczenie swobody w przestrzeni publicznej. W końcu prezydent Emmanuel Macron zdecydował się na wprowadzenie obostrzeń dla osób niezaszczepionych.Podobne kroki zamierzają niebawem podjąć Grecja oraz Hiszpania. Niewątpliwie w ślad za nimi pójdą kolejne kraje Europy, które już zawczasu będą chciały przygotować się na czwartą falę czyhającą na jesieni. Możliwe, że do tego grona dołączy i Polska.Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

pixabay, fernandozhiminaicela
13.07.2021 02:00 Polska chce być jak Francja. Możliwe ograniczenia dla niezaszczepionych

Szczepienia w Polsce będą obowiązkowe? Szef GIS idzie o krok dalej - zastanawia się nad możliwością wprowadzenia podobnych restrykcji jak we Francji. Oznacza to, że odmawiający szczepienia zostaną wykluczeni z życia społecznego.

pilne
09.07.2021 02:00 Lockdown jeszcze wróci, jest potwierdzenie z otoczenia premiera. Powód jest jeden

Lockdown, zdaniem ekspertów, jest nieunikniony. Jednak prof. Miłosz Parczewski z Rady Medycznej przy premierze uważa, że kolejna blokada nie powinna być aż tak surowa, jak poprzednie. Z punktu widzenia firm niezbędne będzie wypracowanie protokołów sanitarnych.Z tego artykułu dowiesz się:Jaki charakter powinien mieć kolejny lockdown w opinii profesoraJakie działania należy podjąć, aby się zmniejszyć skalę zakażeńJakie znaczenie będą miały protokoły sanitarne

pixabay, karlherl
07.07.2021 02:00 Niemcy podali datę, kiedy zrezygnują z obostrzeń

Heiko Maas, niemiecki minister spraw zagranicznych powiedział, że jest zwolennikiem zniesienia wszystkich obostrzeń pod jednym warunkiem - wszyscy Niemcy mają mieć prawo do zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Przewiduje, że nastąpi to w sierpniu. Z tego artykułu dowiesz się:Jakie zapowiedzi padają w NiemczechJakie warunki muszą zostać spełnione