Mija rok, odkąd CERT Polska uruchomił specjalny numer służący do gromadzenia informacji na temat zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa. To okazja do posumowania – przytoczone przez CERT liczby potwierdzają, że przedsięwzięcie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem i stanowi ważny element ochrony polskich internautów.
Wielu z nas zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie czyhają w Internecie. Choć oszuści stosują coraz bardziej zaawansowane technologicznie metody i bardzo umiejętnie podszywają się nawet pod państwowe instytucje, kolejne ostrzeżenia o atakach hakerów nie robią już na nikim wrażenia. Takie myślenie może być bardzo zgubne, tym bardziej, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega o kolejnym ataku i apeluje o ostrożność.
Przyzwyczailiśmy się już do tego, że niemal codziennie odnotowywane są kolejne działania phishingowe wykorzystujące instytucje czy wizerunek osób cieszących się popularnością. Rzadziej dochodzi do prób podszywania się pod płatne usługi internetowe, jednak i ta metoda zdobywa popularność. Potwierdza to trwająca właśnie kampania.
Jeden z bardziej znanych banków działających w Polsce stał się celem krytyki wskutek udzielenia pewnemu emerytowi kredytu. 20 tysięcy złotych, uzyskane przez staruszka, trafiło w ręce oszustów, którzy zwyczajnie wprowadzili emeryta w błąd. Jego syn obwinia teraz instytucję za brak jakiejkolwiek reakcji i chęć zysku.
Działający przy Komisji Nadzoru Finansowego CSIRT opublikował analizę stanowiącą poważne ostrzeżenie przed globalną kampanią wycelowaną w cyberbezpieczeństwo, w które napastnicy poszywają się pod usługi pocztowe i kurierskie. Jednym z celów są internauci z Polski.
Zwiększa się liczba oszustw, w których napastnicy podszywają się pod rozpoznawalne osoby, organizacje i instytucje, próbując wyłudzić dane w celach kradzieży. W Polsce właśnie zidentyfikowano kolejną kampanię. Tym razem oszuści podszywają się pod Straż Graniczną.
Wystartował projekt, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa seniorów i edukowanie ich oraz ich rodzin na temat zagrożeń ze strony cyberprzestępców. Twarzami kampanii są bohaterowie serialu “Lombard. Życie pod zastaw”. Kampanię realizuje Komenda Główna Policji we współpracy z Telewizją Puls oraz Fundacją “Pod Dębem”. Do działań dołączyła się też Poczta Polska.
Mieszkankę powiatu kolbuszowskiego dotknęło prawdziwe nieszczęście. Wystarczył jeden telefon, aby poniosła ogromną szkodę i musiała jak najszybciej udać się na policję. Mundurowi przestrzegają Polaków.
Jeden z pracowników salonu popularnej sieci komórkowej miał dopuszczać się dużych przekrętów wobec niczego nieświadomych klientów. Jego manipulacje narażały konsumentów na dodatkowe koszty. Na takie sytuacje trzeba bardzo uważać podczas korzystania z usług w punktach sprzedażowych różnych firm. Policja zwraca uwagę przede wszystkim na to, że łatwym celem są osoby starsze.
Cyberprzestępcy zastawiają pułapki w każdym miejscu sieci. 56-letni mieszkaniec powiatu bydgoskiego na własnej skórze przekonał się, jak sprytnie potrafią działać przestępcy internetowi i jak bardzo trzeba uważać, komu się wierzy. Policja przestrzega przed zagrożeniem.
Co jakiś czas w mediach poruszany jest temat nowych metod, jakimi posługują się oszuści, żeby wyłudzić pieniądze czy dane osobowe. Choć schemat działań przestępców się zmienia, a oni sami używają coraz to nowocześniejszej technologii, nadal nie brakuje oszustów działających metodą “na wnuczka” lub jak w opisywanym niżej przypadku - “na policjanta”. Nadkom. Kamil Gołębiowski z KMP Lublin informuje o historii, która powinna być ostrzeżeniem dla innych.
Dziś nie trzeba być hakerem o zaawansowanych umiejętnościach technicznych, by przeprowadzić skuteczny atak i okraść ofiarę. Jeden z polskich banków ostrzega, że trwa kampania wykorzystująca tzw. spoofing, przez który połączenia przychodzące wyglądają tak, jakby dzwonił do nas bank.
Trwa kolejna akcja cyberprzestępców z wykorzystaniem popularnej metody oszustwa na osobach robiących zakupy i sprzedających w sieci. Bardzo ważne jest, aby być ostrożnym i podejrzliwym podczas takiej działalności w internecie, oraz by korzystać tylko z rzetelnych źródeł.
W dzisiejszych czasach bardzo łatwo stać się ofiarą oszustwa. Złodzieje sięgają po coraz to nowsze, wyrafinowane metody, ale także chętnie wracają do tych starych i sprawdzonych. W sezonie jesienno-zimowym nagminnie wykorzystywany jest m.in. sposób na kominiarza. Na czym on polega? I jak nie wpaść w pułapkę złoczyńców?
Ataki oszustów nie dziwią już praktycznie nikogo - metody ich ataków potrafią jednak nieźle zaskoczyć. Tak właśnie jest tym razem - na celowniku znaleźli się kierowcy, którzy podróżują po polskich drogach.
Niemal 5 milionów klientów jednego z popularnych w Polsce banków jest zagrożonych ze względu na trwającą kampanię cyberoszustów. Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF) przestrzega przed atakiem i pokazuje, jak wygląda schemat działania przestępców. Warto to wiedzieć, ponieważ inaczej można łatwo stracić pieniądze.
Wystarczył jeden telefon, aby 39-letnia mieszkanka powiatu sulęcińskiego straciła majątek. Zadzwonili do niej oszuści, którzy posłużyli się dobrze znanym sposobem na wyłudzenie. Policja ostrzega.
Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu ostrzega przed kolejną kampanią tzw. oszustw na pracownika banku. Mimo tego, że oszuści realizowali taki scenariusz już wielokrotnie wcześniej, to i tym razem udało im się okraść mieszkańca powiatu trzebnickiego. Mężczyzna stracił pokaźną kwotę.
Choć wielokrotnie mieliśmy już do czynienia z kampaniami wykorzystującymi sklepy internetowe i popularne komunikatory, to świętochłowicka policja ostrzega przed kolejnym zagrożeniem. Tym razem do kradzieży wykorzystywane są dwie szczególnie popularne w Polsce aplikacje: OLX i WhatsApp.
Bardzo wielu Polaków dostało w czwartek dość dziwne SMS-y. Ich treść oburzyła część odbiorców. Sytuacja była na tyle poważna, że pojawiło się stosowne oświadczenie ze strony przedstawicieli partii rządzącej.
Dzisiaj obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera, jednak o bezpieczeństwo w sieci powinniśmy dbać zawsze, a nie tylko od święta. Codziennie czytamy informacje o nowych atakach phishingowych skierowanych do określonej grupy odbiorców, niestety w wielu przypadkach skutecznych. Ofiary ponoszą różnego rodzaju straty. Dariusz Polaczyk, Risk&Security Manager w Currency One SA radzi, jak zadbać o to, by być bezpiecznym w sieci.
Kolejne niepokojące wieści dotyczące komunikacji telefonicznej. Coraz więcej Polaków otrzymuje SMS-y z niepokojącą treścią. Jak się jednak okazuje, nie należy ich otwierać - nawet, jeżeli rzekomym nadawcą jest jeden z dostawców prądu.
Młoda kobieta w mgnieniu oka straciła niemal 50 tys. złotych. Myślała, że chroni swoje oszczędności, gdy tak naprawdę padła ofiarą perfidnego oszustwa. Okazuje się, że słubiczanka miała ogromne szczęście, bo mogła stracić jeszcze więcej pieniędzy. Historia, o której informuje Lubuska Policja, powinna być ostrzeżeniem dla innych.
Ataki oszustów stają się coraz bardziej wyrafinowane. Wciąż wynajdywane są nowe metody, które wielu mogą zaskoczyć. W tym przypadku jednak eksperci ostrzegają przed sposobem, który może wystraszyć nawet mocnych znawców tematu.
Użytkownicy Facebooka muszą bardzo uważać. Według najnowszych doniesień medialnych, oszuści podjęli bardzo nietypowe działania mające na celu przejęcie kont użytkowników na portalu.
Uwaga, do Polaków wydzwania oszust, który podszywa się pod popularne firmy. Skutki rozmowy z tą osobą mogą być opłakane. Wiele osób zgłasza, że zostały oszukane na tysiące złotych. Lepiej natychmiast zablokować dzwoniącego i zgłosić próbę wyłudzenia.
Jeden z polskich banków ostrzega swoich klientów przed najnowszym zagrożeniem. W praktyce jednak na celowniku znaleźli się wszyscy Polacy, gdyż podstęp nie jest wycelowany w klientów konkretnej instytucji finansowej.
Obietnica wysokich zarobków, przyspieszenia rekrutacji, ale też wymaganie opłaty rekrutacyjnej lub otwarcia konta bankowego to tylko kilka z popularnych metod cyberprzestępców, którzy pod pretekstem rekrutacji próbują wyłudzić dane osobowe lub środki finansowe. Na co uważać?