Podatek wojenny, czyli nowy instrument finansowany na rzecz Skarbu Państwa to, jak twierdzi Ryszard Petru z Trzeciej Drogi, rozwiązanie, nad którym “cicho rozmawia się” wewnątrz struktur sejmowych. Na doniesienia reaguje ministerstwo finansów na czele z Andrzejem Domańskim.
Czy pomoc sąsiedzka jest opodatkowana? Wiele osób ma wątpliwości, a mimo to Polacy niezmiennie robią zakupy dla sąsiadów, a nawet opłacają za nich rachunki. Przelew bankowy ze zwrotem wykorzystanej kwoty może okazać się jednak źródłem problemów. W końcu głos zabrał przedstawiciel fiskusa. Podatku można uniknąć? Jest jeden haczyk.
W przyszłym roku czeka nas podwyżka podatków. Z wyższymi opłatami będą się musieli liczyć zarówno właściciele mieszkań, jak i domów, posiadacze samochodów ciężarowych, nieruchomości komercyjnych oraz… psiarze. Pośród wszystkich nienajlepszych wiadomości, jest za to jedna całkiem dobra, a w każdym razie o wiele lepsza, niż przed rokiem.
Na początku 2025 roku po raz kolejny Polacy będą musieli rozliczyć się ze skarbówką. Warto pamiętać, że wiele osób może skorzystać z ulg podatkowych. Okazuje się, że jest ich naprawdę sporo. Dzięki nim podatnicy mogą wiele zyskać. Kto będzie zwolniony z podatku w przyszłym roku? Wyjaśniamy.
Nadchodzą ciężkie czasy dla osób, które lubią sobie puścić dymka. Już od najbliższego roku papierosy, oraz wyroby tytoniowe i podobne, doczekają się ogromnych podwyżek cen. Jakby tego było mało, w kolejnych latach mają one rosnąć lawinowo. Cena pojedynczej paczki papierosów już wkrótce będzie szokować.
Choć darowizny rodzinne są zwolnione z podatku, to skarbówka ma na oku takie transakcje. Aby uniknąć opłaty, konieczne jest spełnienie kilku kluczowych warunków. Wiele osób o tym zapomina. Warto mieć na uwadze te szczegóły, jeśli chcemy uniknąć płacenia podatku. Przedstawiamy szczegóły.
Polscy olimpijczycy, którzy zdobyli medale podczas igrzysk w Paryżu, mogą liczyć na nagrody pieniężne oraz materialne. O ile w przypadku tych pierwszych są zwolnieni z podatku, to w przypadku drugich będą już zmuszeni zapłacić fiskusowi odpowiednią należność. Okazuje się, że najprawdopodobniej jest to efekt… niechlujnie napisanej ustawy. Z tego tekstu dowiesz się:● Dlaczego medaliści muszą zapłacić, chociaż nie powinni?● Jaki błąd popełnił ustawodawca?● Jakie słowo jest wszystkiemu winne?
Abonament RTV, choć sam istnieje “na kredyt”, wciąż wybiórczo ściąga swoje należności. Zapłacić będzie musiał także Pan Patryk, który w 2005 r. “rzucił wszystko i wyjechał w Bieszczady”. Rzucił także telewizor, ale Poczcie Polskiej miało to nie wystarczyć i w 2023 r. uznała, że zaległy abonament RTV ściągnie także z pustelnika bez prądu.
Nowe przepisy już obowiązują, a wraz z nimi zaczęły się kolejne kontrole. Urząd Skarbowy odwiedzi właścicieli domów. To ważna wiadomość przede wszystkim dla tych, którzy oferują lokale na wynajem krótkoterminowy. Co będzie sprawdzać skarbówka? Czy wynajmujący musi założyć firmę? Sprawdzamy szczegóły.
Ten podatek dotyczy każdego Polaka, a mimo to wielu o nim zapomina. Teraz warto sobie o nim przypomnieć. Od 1 lipca kara wzrosła do nawet 86 tysięcy złotych. Kiedy musimy złożyć deklarację do Urzędu Skarbowego? W jednym przypadku na uniknięcie grzywny będzie za późno.
Podatek od kota to obowiązek dla wielu właścicieli. Choć opłata ta nie jest wpisana w prawo, to i tak trzeba ją uiścić. Jeśli nie dopilnujemy tego obowiązku, czekają nas nieprzyjemne konsekwencje. Wyjaśniamy, kto konkretnie musi zapłacić podatek od kota i co grozi za brak opłaty.
Ministerstwo Finansów reaguje na głośną interpretację nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która miała, według opinii m.in. Konfederacji Lewiatan, iść o krok za daleko. Resort od dłuższego czasu pracuje nad doprecyzowaniem definicji budowli, a przy tej okazji miał wciągnąć na listę podatkową m.in. krasnale ogrodowe i krzyże lub przydrożne kapliczki. Biorąc pod uwagę te ostatnie - wpływ do budżetu byłby w istocie kolosalny. A jak jest naprawdę? MF właśnie zabrało głos.
Pomysły resortu finansów zabrnęły za daleko? Rozszerzenie podatku od nieruchomości może mieć bardzo zaskakujące konsekwencje. Jak wyjaśniają eksperci, opłatą zostaną objęte również obiety dotąd zwolnione z podatku. Na liście znalazły się m.in. kapliczki i przydrożne krzyże, a nawet krasnale ogrodowe.
Wszyscy powinni pamiętać o tym podatku. Łatwo jest przeoczyć konieczność uiszczenia tej opłaty, a konsekwencje mogą być opłakane. Chodzi to konkretnie o podatek od czynności cywilnoprawnych. Kiedy należy go zapłacić? Wyjaśniamy.
Kilka dni temu polskie media huczały o podatku od domowych wypieków. Nowy unijny przepis wzbudził kontrowersje, zaraz jednak pojawiły się głosy, że do wprowadzenia VAT-u od ciast nie dojdzie. Unia ugięła się pod protestami Polaków? Nic bardziej mylnego…
Wiele osób może nawet nie mieć pojęcia o istnieniu podatku od kota. Warto pamiętać, że taka opłata jest obowiązkowa tylko dla wybranej grupy właścicieli. Kto konkretnie musi zapłacić podatek od kota? Wyjaśniamy.
Ministerstwo Finansów opublikowało założenia ws. budżetu na 2025 rok. Polacy mogą spodziewać się kilku niespodzianek. Pod lupą resortu znalazł się m.in. podatek minimalny CIT, wiemy też, czego spodziewać się w kwestii VAT. Za niektóre produkty zapłacimy więcej, powód jest jednak zaskakujący.
Podatek od kota to nie żart. Niewiele osób jest świadomych, że opłata ta jest obowiązkowa. Nie wszyscy zobligowani są do zapłacenia tego podatku, ale zignorowanie obowiązku może wiązać się z karą od skarbówki.
Właściciele psów i kotów muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami. Choć o podatku od kota nie ma mowy w przepisach, to i tak trzeba go zapłacić. Jeżeli ktoś nie dopilnuje obowiązku, czeka go surowa kara finansowa. Podpowiadamy, kto konkretnie musi zapłacić podatek od kota i ile wynosi opłata.
Okazuje się, że seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze. Chodzi konkretnie o zwrot podatku, który został pobrany od 13. i 14. emerytury. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszyscy będą mogli liczyć na wypłatę. Przedstawiamy szczegóły.
Niektórzy emeryci dostaną zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę. Największa wypłata wynosić będzie 412 zł. Pieniądze nie trafią jednak na konta wszystkich emerytów. Wyliczenia dotyczące dodatkowych świadczeń i rozliczeń podatkowych stawiają sprawę jasną. Próg nie jest zbyt wysoki i nie przekracza 3000 zł.
Nowe informacje na temat podatku od aut spalinowych. Minister limitu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, iż Unia Europejska wyraziła w renegocjacjach zgodę na to, aby nie wprowadzać dodatkowej opłaty w Polsce. Pomysł jest inny.
Niska emerytura to powszechny problem Polaków. Nic dziwnego, że wielu z nich decyduje się pracować, nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego. Takie osoby muszą jednak pamiętać zarówno o dodatkowych przywilejach, jak i obowiązkach. Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z ulgi dla seniorów?
Już wkrótce Polacy będą musieli zmierzyć się z nowym podatkiem od ogrzewania. Wprowadzenie takiej opłaty jest powiązane z działaniami Unii Europejskiej, które mają na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Wiadomo już, kto będzie musiał ponieść dodatkowe koszty. Ile wyniesie nowy podatek?
Polacy mają już coraz mniej czasu na rozliczenie się ze skarbówką za ubiegły rok. Ostateczny termin na złożenie zeznania upływa 30 kwietnia. Niektórzy podatnicy już otrzymali wezwania od fiskusa dotyczące błędów w deklaracjach. Jeżeli nie zdąża ich poprawić, to czeka ich surowa kara.
Na złożenie PIT-u został już tylko jeden dzień. Mimo to wiele osób wciąż nie zajrzało do swojego rozliczenia podatkowego. Ile będzie ich kosztować zapominalstwo? Termin mija 30 kwietnia, a mandaty są ogromne.
Polakom zostały ostatnie dni na złożenie deklaracji podatkowej i rozliczenie się z fiskusem za ubiegły rok. Okazuje się, że część podatników może spodziewać się telefonu od skarbówki. Wiadomo, w jakiej sprawie i do kogo zadzwonią urzędnicy.
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w środę projekt ustawy ws. kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Będą z niej mogli skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, bądź których dochody w poprzednim roku nie przekraczały 250 tys. euro. Nowa metoda ma mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, za wyjątkiem części przepisów.