Nowy podatek może zniechęcić niektórych urlopowiczów. Już od 1 lipca każdą przeróbkę zagranicznego auta dostawczego na kamper będą musieli zgłaszać w starostwie. Z tego tytułu zostanie naliczona akcyza, choć trzeba będzie ją uregulować w późniejszym terminie.Z tego artykułu dowiesz się:Czego dotyczy nowy podatekZa jaki okres będzie naliczanyJakie problemy może zrodzić
Wartość rynkowa samochodu to rzecz bardzo ważna nie tylko z punktu widzenia osoby fizycznej, chcącej kupić auto. Jest to także istotne dla przedsiębiorców i ich prawidłowych rozliczeń z fiskusem. Kupno auta od osoby fizycznej zazwyczaj wiąże się z koniecznością uiszczenia w urzędzie skarbowym podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości pojazdu (dla pojazdów wartych powyżej 1 tys. zł). Najczęściej podatek ten nalicza się od ceny zakupu. Bywają jednak sytuacje, że cena zakupu wpisana na umowie diametralnie różni się od rzeczywistej wartości samochodu. Gdy tak się wydarzy, urząd skarbowy wezwie podatnika do wyjaśnień. Jeżeli nie będzie miał on wystarczających argumentów, to fiskus naliczy opłatę według ustalonej przez siebie wartości.
Czasami uregulowanie należności na rzecz fiskusa nie jest możliwe. W takich sytuacjach można starać o odroczenie płatności lub rozłożenie jej na raty, jednak trzeba liczyć się z tym, że do kwoty podatku zostanie doliczona opłata prologacyjna. Opłacanie podatków nigdy nie jest przyjemną i przynoszącą satysfakcję czynnością, jednak jest czymś, przed czym nie można się uchylić.
W transakcjach dotyczących niektórych towarów stosowane było tzw. odwrotne obciążenie. Jednak w listopadzie 2019 roku wprowadzono w życie nowe prawo zastępujące to rozwiązanie mechanizmem split payment. Jakie są różnice pomiędzy nimi? Odwrotne obciążenie (inna nazwa: odwrócony VAT) stosowano w sytuacjach, w których nabywca towaru, a nie sprzedawca, był zobowiązany do naliczania podatku VAT. W split payment działa ta sama zasada, ale w tym przypadku należność podatkowa trafia na specjalnie utworzone konto.
Bardzo popularne powiedzenie mówi, że w życiu pewne są tylko śmierć i podatki. Faktycznie, ta druga kwestia również dotyczy wszystkich. Z podatkami każdy z nas styka się na co dzień, często nie mając nawet o tym pojęcia. Jednym z tych podatków, z którymi każdemu podatnikowi przychodzi się spotkać najczęściej, jest podatek VAT. Na pewno każdy o nim słyszał, ale już zdecydowanie mniejsza część osób wie dokładnie, czym on jest i z jakiego tytułu się go odprowadza. Warto więc się dowiedzieć. Co to jest podatek VAT?
Karta podatkowa to bardzo prosta forma opodatkowania, ponieważ nie wymaga prowadzenia ksiąg rachunkowych, a wysokość podatku ustala naczelnik urzędu skarbowego. Którzy przedsiębiorcy mogą z niej korzystać?
Każdy przedsiębiorca, który rozpoczyna swoją działalność gospodarczą, staje na początku przed kilkoma istotnymi wyborami, które będą miały realny wpływ na jego działalność i jej rozwój. Jednym z takich wyborów jest kwestia zdecydowania się na odpowiednią formę opodatkowania. Form jest kilka, a jedną z najprostszych jest karta podatkowa. Jak wygląda rozliczanie na jej podstawie? Ile wynosi wartość odprowadzanego podatku? Kto może jej używać? Karta podatkowa a warunki korzystania z niej.
Podatek od deszczu zelektryzował opinię publiczną podczas ubiegłorocznego lata, gdy Polska zmagała się z suszą. Gdy wakacje się skończyły słuch o daninie zaginął. Z ostatnich informacji przekazanych nam przez resort infrastruktury wynika , że projekt ustawy w tej sprawie jest na etapie konsultacji i może zostać niedługo przyjęty przez rząd. Tymczasem poszczególne samorządy nie oglądają się na rządzących i samodzielnie wprowadzają podobne opłaty. Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest podatek od deszczuKiedy może zostać wprowadzonyW których miastach opłata już funkcjonuje
Niezależnie od tego, czy prowadzisz działalność krócej niż 6 miesięcy, krócej niż 24 miesiące czy regularnie od ponad dwóch lat, w każdym przypadku jesteś zmuszony płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nie ma jednak tego złego, bo w rzeczywistości może te składki następnie także odliczyć od podatku dochodowego. W jaki sposób? Komu przysługuje takie prawo? Ile można zyskać w skali roku?
Dzisiejsi przedsiębiorcy mają przed sobą wiele wyzwań związanych z prowadzeniem działalności. Jednym z największych jest skuteczne i poprawne rozliczanie firmy z państwem. Dobrze jest więc wiedzieć, że istnieją ulgi podatkowe, które mogą to przedsiębiorcom ułatwić. Jedną z takowych jest chociażby Mały ZUS. Czym dokładnie jest? Jak wygląda sytuacja z nim związana w 2021 roku?
Według powszechnie panującego powiedzenia w życiu pewne są tylko śmierć i podatki. Te drugie faktycznie dotyczą każdego obywatela na co dzień i bardzo często się zmieniają lub dochodzą kolejne. Najgłośniejszym z nowych podatków jest z pewnością podatek cukrowy, który ewidentnie wpłynął na wysokości cen niektórych artykułów żywieniowych. Warto w takim razie zaznajomić się z tym pojęciem. Czym wobec tego jest podatek cukrowy?
Rozpoczynający swoją działalność przedsiębiorcy już na samym początku tego procesu muszą podjąć wiele ważnych decyzji, które mogą rzutować w przyszłości na sprawne zarządzanie firmą. Jedną z takich decyzji jest chociażby wybór odpowiedniej formy opodatkowania tej konkretnej działalności. Polskie prawo przewiduje kilka takich form. Nie dla każdej z działalności najbardziej popularna forma opodatkowania, czyli podatek dochodowy, będzie najlepsza. Mało skomplikowaną i przystępną opcją jest też karta podatkowa. Czym ona jest?
Przedsiębiorcy w celu zwiększenia sprzedaży sięgają po różnorodne metody i strategie. Czasem zdarza się, że w ramach nagrody finansowej za szczególnie udaną współpracę wypłacają swoim kontrahentom nagrody pieniężne w postaci premii pieniężnych. Nagradzają tak kontrahentów na przykład za zakup określonej ilości towarów lub usług, czy też za terminowe dokonywanie płatności za towary i usługi. Niestety samo zagadnienie premii pieniężnych budzi sporo kontrowersji na gruncie podatkowym. Często bowiem kontrahenci, którym udzielona została premia pieniężna, wystawiają z tego tytułu faktury, traktując tę czynność jako świadczenie usług. Wówczas przedsiębiorca, który premii udzielił ma wątpliwości, czy może odliczyć VAT od takiej faktury. Z artykułu dowiesz się:Co to jest premia pieniężna?Czy można wystawić fakturę za premię pieniężną?Czy premia pieniężna powinna być opodatkowana?Czy może zdarzyć się, że premia pieniężna nie będzie podlegała obowiązkowi podatkowemu?
Faktury, które nie zostały uregulowane przez kontrahenta, nie oznaczają, że przedsiębiorca nie musi odprowadzić podatków związanych z tą fakturą. Jednak prawo przewiduje specjalne ulgi, z których można skorzystać w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie otrzyma płatności. Są to tzw. ulgi na złe długi. Obowiązują one również w podatkach dochodowych. Nabywcy nieregulujący należności za zakupione towary lub usługi to bardzo poważny problem, z którym muszą uporać się przedsiębiorcy. W takiej sytuacji brak środków może powodować zaleganie z płatnościami przedsiębiorcy u innych kontrahentów. Nierzadko pojawia się też problem z uregulowaniem podatków względem organów skarbowych. Zgodnie z przepisami przedsiębiorca ma obowiązek odprowadzić należny VAT oraz podatek dochodowy od dokonanej sprzedaży nawet wówczas, kiedy nie otrzymał płatności za dostarczone towary lub wykonaną usługę. Podatnicy mogą skorzystać ze specjalnej procedury, gdy znajdą się w tak problematycznej sytuacji. Procedury pomogą odzyskać podatek dochodowy oraz VAT od niezapłaconych należności. Przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z ulgi na złe długi w podatku VAT. To rozwiązanie funkcjonuje w polskim prawie od wielu lat. W przypadku podatków dochodowych - PIT i CIT - taka możliwość funkcjonuje 1 stycznia 2020 r.
Podczas wystawiania faktur mogą zdarzać się błędy i pominięcia. Pomyłki, które polegają na wpisaniu błędnego NIP, nazwy usługi czy towaru, raczej nie są już większym zaskoczeniem dla przedsiębiorców. Co zrobić, gdy dopatrzymy się, że na fakturze brakuje NIP lub jest błędnie wpisany? Faktura VAT jest podstawowym dokumentem umożliwiającym rozliczenie zakupów w kosztach prowadzenia działalności gospodarczej. Każdy przedsiębiorca w ciągu roku księguje setki, jeśli nie tysiące takich dokumentów. Może się natomiast zdarzyć, że wystawca popełni błąd, przez który faktura będzie niekompletna. Jedną z najczęściej popełnianych pomyłek jest brak NIP na fakturze zakupowej. Co zrobić w takiej sytuacji? Podpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.
Nowa ulga podatkowa będzie dotyczyła części do samochodów, jednakże jest jeden warunek. Ulga podatkowa będzie związana z systemem e-TOLL i ma zostać wprowadzona wraz z unijnym pakietem VAT e-commerce.Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest ulga podatkowa na autoW jakiej kwocie ma przysługiwaćKiedy przepisy wejdą w życie
Inflacja w Polsce nie stoi w miejscu, a wręcz przeciwnie - wciąż szaleje. Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, ceny w Polsce rosną najszybciej w całej Unii Europejskiej. Przed nami są jedynie Węgry. Eksperci mówią, że rząd jest zadowolony z takiego obrotu spraw. Dlaczego?Z tego artykułu dowiesz się:Ile wynosi inflacja w Polsce i jak wypadamy na tle innych krajów UEDlaczego rząd cieszy się z wysokiej inflacjiW kogo uderza wysoka inflacja
To swoisty prezent od rządzących na nową drogę życia. Przedstawiony w weekend Polski Ład zakłada, że wspólne rozliczenie podatkowe z małżonkiem będzie możliwe szybciej niż dotychczas. Z tego artykułu dowiesz się:Polski Ład daje możliwość szybszego wspólnego rozliczenia się z małżonkiemPo jakim czasie możliwe będzie wspólne rozliczenie sięDla kogo rozwiązanie to może być szczególnie korzystne
Podatek może nadszarpnąć finanse osób, które planują wakacyjne wyjazdy. W związku z nowymi przepisami daninę trzeba będzie zapłacić od coraz bardziej popularnych kamperów. Choć należność zostanie ściągnięta dopiero w przyszłym roku, to eksperci nie mają wątpliwości, że dla potencjalnych nabywców inwestycja może okazać się nieopłacalna.Z tego artykułu dowiesz się:Od kiedy będzie obowiązywał nowy podatekKiedy trzeba będzie go przekazaćJakie korzyści i trudności wynikają z odroczenia terminu płatności
Kwota wolna od podatku za sprawą Polskiego Ładu przejdzie spory lifting. Jacek Sasin zdradził, że nowych przepisów możemy spodziewać się już w przyszłym roku.Z tego artykułu dowiesz się:Kiedy wejdą przepisy dotyczące kwoty wolnej od podatkuCzy na pewno przedsiębiorcy zyskają na zmianachCo jeszcze Polski Ład szykuje dla przedsiębiorców
Polski Ład zmienia o 180 stopni kwestie związane ze składką zdrowotną. Liniowa, a nie ryczałtowa składka zdrowotna oraz brak możliwości odliczenia jej od podatku to jedne z najpoważniejszych zmian szykowanych przez Zjednoczoną Prawicę. Ekonomiści mówią wprost: to oznacza podwyższenie stawek podatku.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie zmiany dotyczą składki zdrowotnejCo o tym sądzą eksperciCzemu zmiany są niekorzystne
Cała Polska dyskutowała o nim w ubiegłoroczne wakacje, potem była cisza, tymczasem z uzyskanych przez naszą redakcję informacji wynika, że może zostać przyjęty przez rząd już niebawem. Podatek od deszczu w nowej formule zapłacić może nawet 20 razy więcej posiadaczy działek, niż ma to miejsce obecnie. Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest podatek od deszczuJaki jest obecnie los projektu ustawy w sprawie daninyKto będzie musiał ją zapłacić
2021 rok zapamiętamy nie tylko z kolejnej fali pandemii, ale też nowych podatków i opłat. Większość z nich weszła w życie w styczniu, ale najprawdopodobniej również w drugim półroczu tego roku nowych obciążeń nie unikniemy.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie podatki/opłaty wprowadzono w tym rokuJakich nowych opłat możemy spodziewać się w kolejnych miesiącachKtórej opłaty będziemy mogli już niebawem uniknąć
Być może nie wszyscy wiedzą, ale w wielu polskich gminach funkcjonuje tzw. podatek od psa. Czas na jego uregulowanie minął dwa tygodnie temu, ale w niektórych przypadkach właściciele czworonogów będą mieli na to dwa miesiące. Z tego artykułu dowiesz się:Dla kogo podatek od psa w tym roku to nie historiaJaka jest maksymalna stawka podatkuIle samorządy zarobiły na daninie
Branża mięsna może zacząć się bać - organizacje pozarządowe wywierają wpływ na Unię Europejską, a przez to mięso może stać się towarem nieosiągalnym. Niderlandy już testują możliwości wprowadzenia podatku od mięsa, a zza horyzontu wyłania się zakaz jego reklamowania.Z tego artykułu dowiesz się:Jak wygląda kwestia podatku od mięsaW których krajach zyskuje on aprobatęCzym miałby być zakaz reklamy mięsa
Podatek od psa to danina, którą regulują przepisy samorządowe. Teoretycznie termin uiszczenia opłaty minął 30 kwietnia, ale warto znać jeden wyjątek. Szczególną uwagę muszą zwrócić ci, którzy dopiero kupili czworonożnego przyjaciela.Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest podatek od psaOd czego zależy jego wysokośćW jaki sposób uiścić daninę
W lutym tego roku minęło 5 lat od wprowadzenia tzw. podatku bankowego. Okazuje się jednak, że połowa objętych daniną instytucji go nie płaci. Powodem tego stanu rzeczy są m.in. utrzymujące się od roku rekordowo niskie stopy procentowe.Z tego artykułu dowiesz się:W tym roku minęło 5 lat od wprowadzenia podatku bankowegoPołowa banków unika jego płaceniaDlaczego banki nie płacą podatku
Pakiet akcyzowy rusza już 1 lipca. Sejm zatwierdził Andrzej Duda podpisał, a Polacy będą płacić. Podatek akcyzowy od kamperów uderzy w właścicieli samochodów.Z tego artykułu dowiesz się:Skąd wynika spór o podatek od kamperówCo o sprawie sądzi ministerstwo finansówW kogo uderzą przepisy