Podczas rozliczania się ze skarbówką Polacy mogą skorzystać z rozmaitych ulg podatkowych, dzięki którym odliczą całkiem pokaźne kwoty. Większość z tych ulg jest Polakom doskonale znana, choć o niektórych wiele osób wciąż nie ma pojęcia.
Jakiś czas temu rozpoczął się czas rozliczeń ze skarbówką za ubiegły rok. Polacy mają możliwość skorzystania z rozmaitych ulg podatkowych, które przynoszą wiele korzyści. Jedna z nich sprawia, że nie trzeba płacić podatku dochodowego. Należy jednak spełnić pewne warunki. Przedstawiamy szczegóły.
Ministerstwo Edukacji opublikowało obwieszczenie, zgodnie z którym opłaty za przedszkole mają pójść w górę. Jest jednak sposób na uniknięcie podwyżki, a nawet całkowite zwolnienie z opłat. Do kogo należy ostateczna decyzja ws. wysokości opłaty za opiekę nad dzieckiem?
Ministerstwo Finansów pracuje już nad projektem nowego podatku. Tym razem chodzi o globalny podatek minimalny. Czego będzie dotyczyć? Kto go zapłaci? Sprawdzamy szczegóły zapowiedzi resortu.
Nie wszyscy rodzice, którzy korzystają z ulgi na dziecko (tzw. ulgi prorodzinnej) wiedzą o możliwym "dodatkowym zwrocie" jaki mają szansę otrzymać z tego tytułu. Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z "dodatkowego zwrotu"?
Jakiś czas temu rozpoczął się okres rozliczania z fiskusem za ubiegły rok. Polacy mogą korzystać z rozmaitych ulg podatkowych, a w tegorocznym zeznaniu PIT są pewne nowości dla sporej grupy podatników. Dzięki nim mogą zyskać jeszcze więcej. Przedstawiamy szczegóły.
Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to nie tylko sposób na odłożenie środków na spokojną starość. To również pretekst, by od podatku odliczyć całkiem sporą sumę. Dzięki IKZE może do nas wrócić nawet 3 tysiące złotych. Sprawdzamy, jak to zrobić.
Od 15 lutego można już składać zeznanie podatkowe PIT. Wszyscy podatnicy muszą to zrobić do 30 kwietnia. Niektórzy jednak mają prawo do licznych ulg podatkowych, o których warto pamiętać. Jakie zniżki przysługują emerytom? Co powinni zrobić, żeby z nich skorzystać?
Przy wypełnianiu zeznania podatkowego za poprzedni rok bardzo łatwo jest popełnić błąd - a takich w deklaracji być nie powinno. Jeżeli jednak takowy się trafi, to skarbówka natychmiast go zauważy i wezwie podatnika do wyjaśnienia. A to zaledwie początek nieprzyjemności.
Podczas rozliczania się z fiskusem, polskie przepisy umożliwiają zastosowanie wielu ulg podatkowych. Jedna z nich, przysługująca praktycznie każdemu Polakowi, pozwala na odliczenie w jednym z przypadków niebagatelnej kwoty aż 1520 złotych. Co więcej, można ją zastosować więcej, niż jeden raz.
Ulga podatkowa na dzieci może pozwolić rodzicom na wyższy zwrot podatku. Trzeba jednak wiedzieć, jak prawidłowo z niej skorzystać. Sprawdzamy, jak wypełnić rozliczenie PIT i komu przysługuje ulga podatkowa na dzieci.
Jedną z najczęściej stosowanych ulg podatkowych jest ta dla samotnych rodziców. Część potencjalnych beneficjentów jej jednak nie dostanie. Dlaczego? Decyzja ma zależeć od interpretacji urzędników, a nie przepisów. Sytuacja wygląda absurdalnie.
Rozpoczynający się w czwartek sezon na składanie deklaracji podatkowych dla wielu Polaków zacznie się od sporego zaskoczenia. Skarbówka przygotowała bowiem całkiem sporo nowości dla tych osób, które rozliczają się przez internet.
Po tygodniach ciszy, w końcu ruszają prace nad podniesieniem kwoty wolnej od podatku. Projekt odpowiedniej ustawy w końcu pojawił się na stronie Sejmu. Kto może najwięcej zyskać na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku?
Sezon rozliczeń z fiskusem jest już praktycznie tuż za rogiem. Wraz z nim pojawiają się pytania co do zwrotu pieniędzy z nadpłat. Kto może liczyć na największe zwroty, a kto na mniejsze?
Osoby poszukujące możliwości obniżenia wysokości podatku do zapłacenia mogą skorzystać z bardzo atrakcyjnej ulgi. Za jej pośrednictwem, możliwe jest odliczenie nawet 53 tys. zł. Konieczne jest jednak uprzednie spełnienie warunków.
Tegoroczne rozliczenie podatku może wprawić wielu Polaków w niemałe zdumienie. Spora liczba podatników może bowiem liczyć na pieniądze ze skarbówki. Co najistotniejsze, stanie się tak bez zastosowania jakiejkolwiek ulgi.
Sezon rozliczeń z fiskusem startuje już za niecały tydzień. Emeryci, którzy poszukują możliwości otrzymania zwrotu podatku za uzyskane świadczenia, powinni bliżej zapoznać się z drukami otrzymanymi z ZUS oraz KRUS - mogą bowiem liczyć na spore kwoty.
15 lutego jest ważnym terminem dla milionów Polaków w kraju. Rusza bowiem sezon na rozliczenia podatkowe za 2023 rok. W jaki sposób możliwe będzie rozliczenie w tym roku i dlaczego nie jest ono możliwe przed tym terminem?
W końcu pojawiły się ważne informacje dla przedsiębiorców w kontekście składek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ujawnił bowiem konkretnie, ile będzie wynosić zarówno kwota składki, jak i podstawa wymiaru składki zdrowotnej w 2024 roku. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób rozlicza się dana firma.
Jednym ze sposobów na obniżenie podatku za 2023 rok jest zastosowanie ulgi mieszkaniowej. Co ciekawe, mało kto wie o tym, że za jej pomocą można pomniejszyć kwotę daniny, jeżeli kupiło się konkretny sprzęt do domu.
Luty jest miesiącem, w którym emeryci mogą liczyć na dodatkowe pieniądze do swojej emerytury. Paradoksalnie nie chodzi tu o cokolwiek związanego z waloryzacją - wszystko zależy bowiem od spełnienia warunków i wypełnienia odpowiednich formularzy. Do zgarnięcia jest bowiem aż 400 zł.
W nadchodzących tygodniach, emerytów może czekać niemała niespodzianka. Oprócz wiosennych wypłat świadczeń, na ich konta bankowe trafią pieniądze ze zwrotów podatku. Konkretne wyliczenia są już dostępne - niestety, zakwalifikują się tylko ci, którzy spełnią odpowiedni warunek.
Pod koniec stycznia Zakład Ubezpieczeń Społecznych ruszył z wysyłką ważnych przesyłek do świadczeniobiorców. Pierwsze koperty trafiły do skrzynek pocztowych już kilka dni temu. Zawierają one bardzo ważne dokumenty, których zignorowanie może skończyć się nieprzyjemnościami.
Składanie deklaracji podatkowych PIT zbliża się wielkimi krokami. Polacy mogą w swoim rozliczeniu skorzystać z różnych ulg podatkowych, takich jak chociażby ulga na dziecko czy rehabilitacyjna. Jednak nie wszyscy wiedzą o istnieniu ulgi na internet, a dzięki niej można odliczyć całkiem pokaźną sumę.
Wiele osób zastanawia się, jak długo będzie jeszcze utrzymywana tarcza antyinflacyjna. Dzięki niej ceny energii są niższe, ale tylko wskutek dopłat z budżetu państwa. Niedługo ma się to skończyć. Politycy uchylają rąbka tajemnicy.
Jedna z dostępnych dla Polaków ulg podatkowych jest niezwykle przydatna dla osób niepełnosprawnych. Za jej pomocą można zaoszczędzić sporo pieniędzy podczas rozliczania się z fiskusem. Jakie warunki trzeba spełnić i na jakie odliczenia można liczyć?
Zgodnie z decyzją Unii Europejskiej już niedługo zacznie obowiązywać podatek od ogrzewania węglem i gazem. Czym jest system ETS 2? Ile wyniesie podatek i czy można go uniknąć? UE przewiduje jeden sposób.