Wraz z początkiem nowego roku kalendarzowego, do spisu podatków dołącza nowa danina. I chociaż jej rozliczenie będzie konieczne dopiero w 2025, tak podatnicy nią objęci muszą się przygotować już teraz - zwłaszcza, że w niektórych przypadkach zastosowanie będą miały wyjątki.
Rozpoczynający się za kilka dni nowy rok kalendarzowy nie niesie ze sobą dobrych informacji dla przedsiębiorców. Pojawią się spore zmiany w podatkach. Będą nie tylko komplikacje, ale również wyższe opłaty.
Już od 1 stycznia 2024 roku wielu Polaków zapłaci dodatkowy wysoki podatek, który został wprowadzony jeszcze przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Mocno ucierpią portfele kupujących nieruchomości na rynku pierwotnym.
15 lutego 2024 roku rusza rozliczanie PIT. Od tego dnia Polacy będą mogli skorzystać z usługi "Twój e-PIT" Ministerstwa Finansów lub osobiście złożyć stosowne formularze w urzędach skarbowych. Okno czasowe będzie otwarte do 30 kwietnia. Warto dopilnować tego terminu. W niektórych przypadkach spóźnienie może skutkować surową karą.
Na przyszły rok zaplanowano dwukrotną podwyżkę płacy minimalnej. Po ostatniej podwyżce, będzie ona większa od obecnej o 700 złotych. Ile jednak będzie można otrzymać “na rękę”?
W 2024 roku należy się spodziewać rekordowej podwyżki podatku od nieruchomości. Dokładne kwoty będą różne w zależności od miasta, a portal “GetHome.pl” postanowił sprawdzić, gdzie Polacy zapłacą najwięcej.
W nowym roku właścicieli nieruchomości czekają spore podwyżki. Okazuje się, że mocno w górę pójdzie podatek od mieszkań, domów oraz gruntów. Takie decyzje zapadły w większości miast wojewódzkich. Padły konkretne stawki.
Istnieje pewien sposób na obniżenie podatku oraz odłożenie środków na przyszłą emeryturę, a umożliwia to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Ekspert przypomina o obowiązujących limitach oraz u upływającym terminie wpłat.
We wtorkowym expose Donalda Tuska pośród różnorodnych szczegółów gospodarczych znalazło się także kilka obietnic dla przedsiębiorców. Mają oni skorzystać m.in. na zmianach, jakie mają zostać wprowadzone w postaci wakacji od ZUS czy kasowym PIT.
Osoby chcące obniżyć podatek za 2023 rok muszą się pospieszyć. Na dokonanie najważniejszych decyzji w tym kontekście zostało już jedynie kilka tygodni. Jeżeli termin przeminie, możliwość obniżki przepadnie bezpowrotnie.
Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych było jedną z obietnic wyborczych zawartych w “100 konkretach Koalicji Obywatelskiej”. Podczas piątkowej konferencji prasowej Donald Tusk przekazał złe wieści dotyczące właśnie tej sprawy.
W 2024 roku podatek od nieruchomości ma być rekordowo wysoki. Niektóre gminy planują podnieść stawki do maksymalnej wartości i przez to właściciele będą musieli zapłacić nawet o kilkanaście procent więcej niż w tym roku.
Coraz więcej mieszkańców polskich miast musi mierzyć się z podwyżkami podatków. Władze kolejnych ośrodków podejmują uchwały podnoszące stawki - teraz do tej grupy dołączył również Kraków. Ucierpią jednak nie tylko portfele zwykłych mieszkańców.
Koalicja Obywatelska przed wyborami zapowiadała pewne modyfikacje w podatkach. Proponowano podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych. Kto najbardziej skorzysta, jeśli taka zmiana wejdzie w życie?
Koniec roku oznacza kolejny okres rozliczeń z fiskusem. Wiele osób było zaskoczonych zwrotami podatku za 2022 rok, w tym także seniorzy. Na zwrot jakich sum za rok bieżący mogą liczyć emeryci?
Przyszły rok rysuje się w niepewnych barwach dla wielu przedsiębiorców. Na liście opłat pojawi się w końcu danina, której wprowadzenie od dawna odwlekano. Zdaniem ekspertów, jej ostateczne pojawienie się może spowodować problemy dla wielu firm - i to paradoksalnie takich, których sytuacja finansowa nie wygląda najlepiej.
Przedstawiciele niedawno podpisanej umowy koalicyjnej zapowiadają duże zmiany dla inwestorów oraz oszczędzających. Ostatnio padła deklaracja rozwiązania dotyczącego ograniczenia podatku Belki.
Na horyzoncie powoli rysuje się data wprowadzenia podatku minimalnego. Bardzo mocno odczuje go konkretna grupa osób - efekt ma być tak mocny, że mówi się już o “czarnym śnie".
Podatek akcyzowy nakłada się m.in. na wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych i napoje alkoholowe. Od nowego roku, już tradycyjnie, wzrosną stawki akcyzy, co przełoży się na ceny wybranych produktów.
Przyszły rok nie zapowiada się pozytywnie dla kierowców. Będą oni musieli płacić specjalny podatek. Danina ma być jednorazowa - ale tylko przez pewien okres.
W Lotto, czyli najpopularniejszą w Polsce grę liczbową, gra wielu Polaków. Wydaje się, że osoba, która skreśliła szczęśliwe liczby, zawsze zgłosi się po odbiór pieniędzy. Tak jednak nie jest. Gazeta.pl podaje, że jest wiele osób, które nie zgłosiły się po odbiór wygranych. Mogli być milionerami, ale nimi nie zostali.
Coraz więcej Polaków przekazuje mediom informacje, że dostają listy od skarbówki. Ich treść jest bardzo niepokojąca - jak się okazuje, odbiorcy mogą mieć poważne kłopoty w związku z otrzymanymi przesyłkami.
Jedną z obietnic Koalicji Obywatelskiej w kampanii wyborczej jest podniesienie kwoty wolnej od podatku. Jakkolwiek kusząco brzmi ta propozycja, tak nie wszyscy na niej zyskają.
Fakt opłacania przez właścicieli psów odpowiedniego podatku nie powinien dziwić - jest to bowiem zapisane w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Jednakże konieczność opłacenia tzw. podatku od kota może już nieźle zdziwić właścicieli. Tym bardziej, że za jego nieuiszczenie grożą wysokie kary.
Podatek to danina, którą w sposób pośredni i bezpośredni odprowadzamy na rzecz budżetu państwa. Podstawę prawną do nakładania podatków w naszym kraju stanowi artykuł 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku. Do podatków pośrednich zaliczamy podatek od towarów i usług (VAT), podatek od gier i podatek akcyzowy. Natomiast w podatkach bezpośrednich znajdziemy m.in. PIT, CIT, podatek od spadków i darowizn oraz podatek od nieruchomości – już teraz wiadomo, że jeśli chodzi o ostatni z wymienionych, to w przyszłym roku w niektórych miastach szykują się rekordowe podwyżki.
Kupno nowego mieszkania to dopiero początek wielkich wydatków. Wśród kolejnych zobowiązań finansowych wciąż jest także chociażby zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych. Dobra wiadomość jest jednak taka, że wkrótce część nabywców będzie z niego zwolniona, dzięki czemu zaoszczędzą naprawdę konkretne sumy. Kto zatem już może zacząć się cieszyć?
Przyszły rok rysuje się w czarnych barwach dla właścicieli nieruchomości. Czekają ich rekordowe podwyżki opłat i podatków - w skali, jakiej nie było od ćwierć wieku.
Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł. Platforma Obywatelska obiecuje, że jeżeli wygra wybory zwiększy się ona o 100%, do 60 000 zł. Co to oznacza dla przeciętnego Polaka?