Sezon rozliczeń z fiskusem startuje już za niecały tydzień. Emeryci, którzy poszukują możliwości otrzymania zwrotu podatku za uzyskane świadczenia, powinni bliżej zapoznać się z drukami otrzymanymi z ZUS oraz KRUS - mogą bowiem liczyć na spore kwoty.
15 lutego jest ważnym terminem dla milionów Polaków w kraju. Rusza bowiem sezon na rozliczenia podatkowe za 2023 rok. W jaki sposób możliwe będzie rozliczenie w tym roku i dlaczego nie jest ono możliwe przed tym terminem?
W końcu pojawiły się ważne informacje dla przedsiębiorców w kontekście składek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ujawnił bowiem konkretnie, ile będzie wynosić zarówno kwota składki, jak i podstawa wymiaru składki zdrowotnej w 2024 roku. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób rozlicza się dana firma.
Jednym ze sposobów na obniżenie podatku za 2023 rok jest zastosowanie ulgi mieszkaniowej. Co ciekawe, mało kto wie o tym, że za jej pomocą można pomniejszyć kwotę daniny, jeżeli kupiło się konkretny sprzęt do domu.
Luty jest miesiącem, w którym emeryci mogą liczyć na dodatkowe pieniądze do swojej emerytury. Paradoksalnie nie chodzi tu o cokolwiek związanego z waloryzacją - wszystko zależy bowiem od spełnienia warunków i wypełnienia odpowiednich formularzy. Do zgarnięcia jest bowiem aż 400 zł.
W nadchodzących tygodniach, emerytów może czekać niemała niespodzianka. Oprócz wiosennych wypłat świadczeń, na ich konta bankowe trafią pieniądze ze zwrotów podatku. Konkretne wyliczenia są już dostępne - niestety, zakwalifikują się tylko ci, którzy spełnią odpowiedni warunek.
Pod koniec stycznia Zakład Ubezpieczeń Społecznych ruszył z wysyłką ważnych przesyłek do świadczeniobiorców. Pierwsze koperty trafiły do skrzynek pocztowych już kilka dni temu. Zawierają one bardzo ważne dokumenty, których zignorowanie może skończyć się nieprzyjemnościami.
Składanie deklaracji podatkowych PIT zbliża się wielkimi krokami. Polacy mogą w swoim rozliczeniu skorzystać z różnych ulg podatkowych, takich jak chociażby ulga na dziecko czy rehabilitacyjna. Jednak nie wszyscy wiedzą o istnieniu ulgi na internet, a dzięki niej można odliczyć całkiem pokaźną sumę.
Wiele osób zastanawia się, jak długo będzie jeszcze utrzymywana tarcza antyinflacyjna. Dzięki niej ceny energii są niższe, ale tylko wskutek dopłat z budżetu państwa. Niedługo ma się to skończyć. Politycy uchylają rąbka tajemnicy.
Jedna z dostępnych dla Polaków ulg podatkowych jest niezwykle przydatna dla osób niepełnosprawnych. Za jej pomocą można zaoszczędzić sporo pieniędzy podczas rozliczania się z fiskusem. Jakie warunki trzeba spełnić i na jakie odliczenia można liczyć?
Zgodnie z decyzją Unii Europejskiej już niedługo zacznie obowiązywać podatek od ogrzewania węglem i gazem. Czym jest system ETS 2? Ile wyniesie podatek i czy można go uniknąć? UE przewiduje jeden sposób.
Coraz częściej Polacy zastanawiają się, jaka jest definicja samotnego rodzica. Takie pytania kierowane są do prawników przez Krajową Administrację Skarbową. Wszystko to dlatego, że rodzic uznany za “niewystarczająco samotnego” może stracić ulgi podatkowe.
Ulga prorodzinna, inaczej nazywana ulgą na dziecko, co rok przynosi wiele korzyści polskim rodzinom. Okazuje się, że dzięki niej możliwe jest odliczenie naprawdę całkiem pokaźnej sumy. Przedstawiamy szczegóły.
Prowadzenie i rozwój firmy wiąże się z wieloma opłatami. Na co dzień mamy do czynienia z podatkiem VAT. Poza nim trzeba też płacić roczny podatek dochodowy. Jego wysokość wyliczana jest na podstawie dochodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym. W 2024 rozliczać będziemy zyski z roku 2023. Przy wyliczaniu tego podatku brane są też pod uwagę wydatki. Przedsiębiorcom, którzy inwestowali w rozwój, przysługują liczne ulgi podatkowe. W tym artykule omówimy te, które obowiązywać będą przy najbliższym rozliczeniu i sprawdzimy warunki ich przyznawania. Sprawdzimy, jak minimalizować straty podatkowe. Zapraszamy do czytania!
Jeszcze przed 1 marca do wszystkich otrzymujących świadczenia z ZUS trafią odpowiednie dokumenty. Chodzi o deklarację podatkowe PIT za 2023 rok. Łącznie wysłano ponad 10 milionów formularzy.
Okres rozliczeń z fiskusem rusza już za ponad dwa tygodnie. Wiele osób wciąż poszukuje ulg podatkowych, które mogłyby obniżyć wysokość daniny do zapłaty. Okazuje się, że są bardzo korzystne metody, które jednocześnie są znane niewielkiemu gronu osób.
Zawarcie pewnych umów nie powinno jeszcze wprowadzać sygnatariuszy w stan euforii. Nie jest bowiem wykluczone, iż muszą oni jeszcze zapłacić tzw. podatek od wzbogacenia się. Inaczej mogą zapłacić dość wysokie kary pieniężne.
Z ulgi na internet skorzystać może w Polsce niemal każdy podatnik. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że może odliczyć te opłaty od podatku przy okazji wypełniania PIT. Zaoszczędzić można w ten sposób nawet 3 tysiące złotych w ciągu dwóch lat.
Już niebawem ruszy składanie deklaracji podatkowych PIT. W związku z tym warto pamiętać o różnego rodzaju ulgach podatkowych. Okazuje się jednak, że niektóre z nich wciąż są mało popularne wśród Polaków, a można zaoszczędzić całkiem pokaźną sumę. Przedstawiamy szczegóły.
Tuż przed startem sezonu rozliczeń z fiskusem, wiele osób poszukuje możliwości obniżenia kwoty podatku do zapłaty. W bardzo komfortowej sytuacji są jednak osoby, które modernizowały dom - wszystko dzięki jednej z dostępnych ulg podatkowych.
Już wkrótce startuje okres składania rozliczeń podatkowych. Osoby dążące do zapłacenia jak najmniejszego podatku będą szukały rozmaitych sposobów na uzyskanie zwrotu od fiskusa. Jakie ulgi najlepiej się do tego nadają i kto może z nich skorzystać?
Już niebawem rozpocznie się sezon rozliczeń z fiskusem za 2023 rok. Osoby chcące uzyskać zwrot podatku mogą się jednak srogo rozczarować - nie wszyscy w ogóle zobaczą te pieniądze. Inni z kolei otrzymają znacznie niższe kwoty niż przed rokiem.
W nowym roku Polaków czeka sporo podwyżek, które nie ominą nawet właścicieli psów. Podatek od psa znowu idzie w górę, ale jak się okazuje, nie wszyscy będą musieli go płacić. Niektóre osoby są bowiem zwolnione z tego obowiązku.
Wiadomości o tym podatku krążyły już od jakiegoś czasu. Teraz jednak naprawdę powinniśmy o nim pamiętać. Chodzi o dyrektywę DAC7. Rewolucyjnymi zmianami mogą objąć m.in. Booking, UberEats, Vinted, Allegro, Amazon, Airbnb, a także Bolt.
Prace nad wakacjami od ZUS ruszyły. Projekt ma być odpowiedzią na problemy przedsiębiorców i może wystartować jeszcze w tym roku. Eksperci jednak już alarmują: to nie jest taki dobry pomysł.
Ulga prorodzinna co roku przynosi Polakom dość spore oszczędności. Jest przeznaczona dla osób wychowujących dzieci, ale trzeba spełnić kluczowe warunki. Podpowiadamy, kto konkretnie w 2024 roku może liczyć na mniejsze podatki.
Wraz z nowym rokiem i wzrostem płacy minimalnej nadchodzą także zmiany w zakresie działalności nierejestrowanej. Obowiązują nowe limity, a w Sejmie jest już pomysł na nowy sposób rozliczenia.
Skarbówka ma oko na Polaków. Każdemu, kto nie spełnia określonych warunków, grozi kontrola. Jest jeden sposób, by jej uniknąć. Trzeba się jednak pospieszyć.